نکات مهم خرید ماشین کارکرده و مزایدات آن

مزایدات ماشین کارکرده به چه صورت است؟

ماشین کارکرده یا خودروی دست دوم خودرویی است که یک یا چند مالک پیش از این داشته است و به روش های مختلفی مانند نمایندگی‌ های خودروسازان بزرگ یا بنگاه‌ های خودرو، شرکت‌ های ماشین کرایه، شرکت‌ های فروش اقساطی (لیزینگ)، مزایدات  و اشخاص به فروش می رسد. خرید این دست از خودروها دارای مزایا و معایب خاص خود است که مهمترین مزایای آن کاهش هزینه پرداختی است. اما ممکن است معایبی نیز مانند مشکلات فنی، بدنه یا هر دو را نیز داشته باشد. بنابراین در هنگام خرید خودرو کارکرده باید به مواردی مانند رنگ خودرو، شاسی و بدنه، معاینه  فنی، لاستیک‌ ها و غیره توجه بیشتری شود.

معمولا بهترین زمان برای خرید خودرو دست دوم یا کارکرده بعد از تعطیلات نوروز است زیرا اغلب فروشندگان قبل از تعطیلات تمامی سرویس‌ های خودرو خود مانند تعویض روغن موتور، گیربکس، لنت ‌ها، شمع و وایر، لاستیک ‌ها را انجام می دهند. پس این خودرو برای حداقل چند ماه نیازی به سرویس دوره ای نخواهد داشت. علاوه بر این خرید خودرو بعد از تعطیلات عید همراه با کاهش قیمت خودرو است زیرا در این زمان فروش کمتر از مواقع دیگر است. در ادامه به بررسی نکات مهم برای خرید ماشین کارکرده می پردازیم. پس با مجله هزاره همراه شوید.

راهنمای خرید ماشین کارکرده

اگر شما هم قصد خرید خودرو دست دو را دارید بهتر است با یک فرد حرفه ای در این زمینه مشورت کنید یا کارشناس خودرو را همراه خود ببرید. در ادامه به چند نکته مهم در این زمینه می پردازیم.

شاسی ‌های خودرو

شاسی ها را بررسی کنید؛ شاسی خراب از بزرگترین ضعف خودرو به شمار می رود.

سقف‌ و ستون‌ ها

سقف و ستون خودرو ممکن است در معرض آفتاب سوختگی بوده و تعویض شده باشد.

عدم پوسیدگی ‌زیر خودرو و گلگیر

در خودروهای دارای پوسیدگی ممکن است باران به فضا داخلی خودرو نفوذ کرده و مشکلاتی را ایجاد کند.

سلامت موتور و سیستم برق‌ رسانی

در هنگام خرید ماشین کارکرده از فروشنده زمان تعویض تسمه تایم را بپرسید. تسمه تایم بسته به نوع خودرو بعد از طی مسافت بین ۶۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر حتما باید تعویض گردد.

وضعیت دود‌ خروجی اگزوز

به خودرو گاز بدهید اگر از آن دود آبی خارج شود نشان از خرابی موتور است. اگر دود سفید یا بخار خارج شود ناشی از خرابی واشر سرسیلندر است. اگر دود سیاه خارج شد نشان دهنده مصرف سوخت زیاد است.

سیم‌ کشی خودر

  سیم کشی خودرو را چک کنید تا خشک نباشد زیرا میتواند موجب پارگی یا سوختن سیم کشی ها شود

اعتبار و تخفیف بیمه‌ نامه

به هر میزان که درصد بیمه ثبت شده در بیمه ‌نامه بیشتر باشد هزینه بیمه کردن خودرو کمتر می‌ شود. خودرویی که بیش از ۷ سال سابقه بیمه داشته باشد شامل تخفیف ۷۰ درصدی در هزینه بیمه خودرو خواهد شد.

مراقب دلالان خودرو باشید

در هنگام خرید مراقب شگردهای دلالان و حضور افرادی که قیمت بالاتر اعلام می کنند؛ باشید.

مسافت پیموده شده

به هر میزان که مسافت پیموده شده با خودرو بیشتر باشد، خودرو فرسوده تر است. همچنین با مراجعه به نمایندگی یا تعمیرگاه های معتبر و استفاده از دستگاه دیاگ میتوان از دقیق بودن کیلومتر ماشین کارکرده مطلع شد.

راهنمای خرید ماشین کارکرده

مزایدات ماشین کارکرده

بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی اقدام به برگزاری انواع مزایدات برای ماشین کارکرده می کنند. این فرایند با اعلام سازمان برگزار کننده مزایده خودرو کارکرده شروع شده و در روزنامه های کثیرالانتشار یا وب سایت های اطلاع رسانی این آگهی ها مانند وب سایت هزاره، منتشر می شود. سپس متقاضیان با ارائه اسناد مورد نیاز وارد فرایند رقابتی  شده و در صورتی که بالاترین قیمت را نسبت به رقبا ارائه بدهند، برنده مزایده خواهند بود. مزایده ماشین کارکرده عمدتا در حوزه هایی مانند ماشین کارکرده توقیفی، انواع ماشین کارکرده سواری، وانت و خودروی کارکرده باری و غیره است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های قطعات خودرو » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها