پایپینگ چیست و چه تجهیزاتی دارد؟

پایپینگ چیست و چه تجهیزاتی دارد؟

پایپینگ فرایندی است که در آن انواع لوله ها و اتصالات و شیرآلات در جهت راه اندازی یک سیستم و انتقال نوعی از انواع سیال ( مایع، جامد یا گاز) از نقطه ای به نقطه دیگر مونتاژ می شود. این عملیات را سیستم لوله کشی یا پایپینگ می گویند. پایپینگ به عنوان یکی از حساس‌ ترین و مهم ‌ترین بخش ‌های پروژه‌ های صنعتی و عمرانی به شمار می رود.

کاربرد سیستم ‌های لوله کشی در پتروشیمی، شهرسازی، صنایع غذایی، گاز، نفت، نیروگاه، ابزار دقیق، کاغذ سازی، ساخت مواد نیمه رسانا، سازه‌ های دریایی، لایروبی، تصفیه فاضلاب، کشاورزی، ساختمان‌‌ سازی، راه‌ سازی، تهویه و غیره است. در تمام  این کاربردهای پایپینگ، مواد مایع، گاز، دوغاب و دیگر سیالات، برای مقاصد متفاوت از محلی به محل دیگر انتقال داده می ‌شوند. نوع تجهیزات و سیستم لوله کشی که در هر کدام استفاده می شود برای هر کاربرد متفاوت بوده و به هدف کاربری بستگی دارد. در ادامه به معرفی انواع پایپینگ و تجهیزات آن می پردازیم. پس با مجله هزاره همراه شوید.

انواع پایپینگ

به لحاظ عملیاتی و اجرایی سیستم لوله کشی به ۳ دسته کلی تقسیم می شود: سیستم لوله کشی صنعتی (Piping)، سیستم لوله کشی شهری و ساختمانی (Plumbing) و سیستم لوله کشی خطوط انتقال (Pipe Line) که هر کدام از این مقوله ها به شیوه خاص و با طراحی های گوناگونی قابل اجرا و بهره برداری است.

سیستم لوله کشی می تواند از مواد مختلفی مانند فولاد نرم، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، برنج، مس، شیشه یا پلاستیک تشکیل شود. عمدتا اتصالات و شیرآلات لوله از همان مواد لوله ساخته می شوند. انتخاب مواد و همچنین اندازه لوله به آیتم هایی مانند  ماهیت سیال، فشار، دما و سرعت جریان بستگی دارد.

تجهیزات پایپینگ

تجهیزات پایپینگ

سیستم ‌های لوله کشی از اجزا و تجهیزات مکانیکی متنوعی مانند  لوله، تیوب، فیتینگ (اتصالات)، فلنج، گسکت (واشر آب ‌بندی)، پیچ، مهره، ولو (شیرآلات) و تجهیزاتی مانند اتصالات انبساطی، اتصالات انعطاف ‌پذیر، شلنگ فشار قوی، صافی، گیره، ابزار دقیق و جدا کننده تشکیل می‌ شود. استفاده از این اجزا و تجهیزات مکانیکی، کمک می کند تا انتقال مناسب سیالات در سیستم‌ های لوله‌ کشی امکان پذیر شود. انواع تجهیزات پایپینگ شامل موارد زیر می شود:

  • انواع شیر آلات صنعتی
  • انواع پایپ و تیوب
  • انواع اتصالات
  • انواع گسکت
  • انواع فلنج
  • انواع تجهیزات عایق کـاری
  • انواع پیچ و مهره
  • انواع تله بخـار
  • انواع توپی انسداد

مناقصات پایپینگ

شرکت های مختلف دولتی و خصوصی که در فعالیت های خود نیاز به فرایندهای پایپینگ داشته باشند؛ برای انجام معاملات بهتر و به صرفه تر  اقدام به برگزاری مناقصاتی می کنند تا از پیمانکاران مختلف برای پیاده سازی انواع پایپینگ کمک بگیرند. این فرایند به بهبود همکاری میان شرکت ها و شفافیت مالی آنها کمک قابل توجهی خواهد کرد. این مناقصات با اعلام شرکت مناقصه گزار آغاز شده و در روزنامه های کثیرالانتشار و وب سایت های مختلف مانند وب سایت هزاره اطلاع رسانی می شود.

سپس شرکت هایی که شرایط لازم سازمان برگزار کننده مناقصه را داشته باشند اقدام به ارسال اسناد و مدارک خود می کنند. سازمان مذکور نیز با بررسی مدارک پیمانکاران از آنها برای شرکت در مناقصه دعوت کرده و شرکتی برنده مناقصه خواهد بود که شرایط لازم را داشته باشد و مبلغ پیشنهادی آن برای انجام پروژه کمتر از دیگر رقبا باشد. سپس میان هر دو طرف قراردادی منعقد خواهد شد که تعهدات طرفین و مدت زمان انجام پروژه در آن ذکر می شود. مناقصات پایپینگ عمدتا در حوزه هایی مانند خرید، ساخت، نصب و راه اندازی دستگاه های فیلتراسیون، راه انداری پایپینگ و سیستم هوشمند سوخت رسانی، مناقصه خرید پایپینگ متریال و غیره انجام می شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های ابزارآلات صنعتی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها