درآمد ایران خودرو و سود و زیان آن چقدر است؟

درامد ایران خودرو

زیان ناخالص ایران خودرو در نیمه ابتدایی سال ۱۴۰۱ در حالی با افزایش حدود ۴ برابری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این شرکت خودرو سازی زیان عملیاتی ۲هزار و ۶۴۰ میلیارد تومانی ۶ ماهه سال گذشته خود را به سود عملیاتی۲ هزار و ۱۷۳ میلیارد تومانی در نیمه نخست سال تبدیل کرده است. تبدیل زیان ناخالص به سود عملیاتی به دنبال شناسایی بیش از ۱۱هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد ایران خودرو به صورت عملیاتی از محل جبران زیان، ناشی از اعمال قیمت ‌های دستوری است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

وضعیت درآمد ایران خودرو در گزارش شهریور ماه

ایران خودرو صورت های مالی منتهی به شهریور ماه سال ۱۴۰۱ را منتشر کرده است و این گزارش نشان می دهد که این شرکت خودرو سازی در سه ماهه دوم سال جاری زیان ناخالص ۴هزار و ۳۵۲ میلیارد تومانی را تجربه کرده ‌است. این مساله در حالی رخ می دهد  که در سه ماهه ابتدایی، زیان ناخالص ایران‌ خودرو حدود ۲۵۷ میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر، زیان ناخالص ایران خودرو در فصل تابستان در مقایسه با بهار افزایش ۱۷ برابری داشته است. در حالت کلی ایران خودرو در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری زیان ناخالص ۴هزار و ۶۰۹ میلیارد تومانی را ثبت کرده است که این میزان در مقایسه با  مدت مشابه سال گذشته حدود ۴ برابر افزایش داشته است.

بررسی این اعداد و آمارها نشان دهنده آن است که سیاست افزایش تولید و فروش بدون اصلاح قیمت چه هزینه ای برای خودرو سازان به همراه دارد. این ارقام نشان می دهد فروش ایران خودرو در ۶ ماهه آغاز سال ۲۸۰ هزار و ۵۹۱ خودرو بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته حکایت از افزایش حدود ۴۵ درصدی دارد.

درآمد ایران خودرو

از طرف دیگر این گزارش یک نکته عجیب دارد، ایران خودرو در حالی زیان ناخالص ۴ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومانی را برای نیمه ابتدایی سال گزارش کرده است که در این گزارش توانسته سود عملیاتی نیز به دست بیاورد. بر اساس این صورت ‌های مالی  6 ماهه، ایران خودرو سود عملیاتی  ۲ هزار و ۱۷۳ میلیارد تومانی را ثبت کرده است. این مساله در حالی رخ می دهد که در ۶ ماهه سال ۱۴۰۰ این خودرو ساز زیان عملیاتی ۲هزار و ۶۴۰ میلیارد تومانی را ثبت کرده بود.

موضوعی که موجب شده است تا ایران خودرو زیان ناخالص خود را به سود عملیاتی تبدیل کند مربوط به بند سایر درآمدهای عملیاتی می شود. در نیمه نخست سال بیش از ۱۱هزار و ۹۹۴ میلیارد تومان درآمد از محل سایر درآمدهای عملیاتی توسط ایران خودرو شناسایی شده است. حدود  ۹۵ درصد از این میزان یعنی ۱۱هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به درآمد حاصل از «جبران زیان ناشی از اعمال قیمت‌ های دستوری» مربوط می شود. اما ماجرای این موضوع چیست؟

صورت های مالی سال گذشته این شرکت خودرو سازی نشان دهنده آن است که سال گذشته هم یک هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان درآمد از محل جبران زیان ناشی از اعمال قیمت ‌های دستوری شناسایی شده است. در یادداشت‌ توضیحی صورت‌ های مالی حسابرسی شده سال گذشته ایران خودرو‌ آمده است:  در رعایت مفاده ماده ۹۰ قانون اجرای سیاست‌ های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، دولت وظیفه دارد مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و هزینه تمام شده را در سال اجرا پرداخت کند؛ بنابراین، این مبلغ برای خودروهای زیان ده در مدت زمان ۹ بهمن تا پایان سال ۱۴۰۰ محاسبه و در حساب ‌ها اعمال شده است.

درواقع همانطور که از سوی کارشناسان نیز چندین بار مطرح شده است، قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو به صورتی است که هزینه تمام شده بسیاری از خودروها بیشتر از قیمت مصوب در نظر گرفته شود.

بنابراین با توجه به صورت های مالی ایران خودرو دولت به موجب ماده ۹۰ قانون اجرای سیاست ‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی باید زیان این شرکت ها را جبران کند. با توجه به این قانون در صورتی که دولت به هر دلیل قیمت فروش کالاها یا خدمات بنگاه‌ های مشمول واگذاری و یا سایر بنگاه‌ های بخش غیردولتی را به صورت دستوری به بازار تکلیف کند، وظیفه دارد تا مابه التفاوت قیمت تکلیفی و هزینه تمام شده را تعیین کرده و از محل اعتبارات و منابع دولت آن را به این شرکت ها بپردازد. گزینه دیگر آن است که از بدهی این بنگاه‌ ها به سازمان امور مالیاتی کم شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایدات خودرو سواری » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها