شرایط خرید ملک ورثه ای در مزایدات 

خرید ملک ورثه ای در مزایدات

ملک ورثه ای ملکی است که با فوت مالک به وراث می رسد و معامله این دست از املاک دارای قواعد و مراحل خاص خود  است. بنابراین قبل از اینکه زمین، خانه و هر ملکی که قصد خرید آن را دارید و ورثه ای است و به عبارتی مالکین آن که وراث هستند همه در فروش آن نقش دارند باید دقت لازم را داشته باشید تا به مشکل قانونی نخورید. ما در ادامه این مقاله از مجله هزاره به بررسی مزایده ملک ورثه ای می پردازیم. پس با ما همراه شوید.

مزایده ملک ورثه ای

زمانی که مالک یک ملک فوت می کند؛ بر اساس گواهی انحصار وراثت ملک مورد نظر به وارثان می رسد که به آن ملک ورثه ای گفته می شود. زمانی که ورثه ها برای تقسیم ارث و رسیدن هر یک به ارثیه دچار اختلاف های شدید می شوند می توانند برای جلوگیری از این اختلاف به دادگاه محل وقوع ملک موروثی مراجعه کنند. با برگزاری مزایده دادگاه و فروش رفتن ملک موروثی سهم هر کدام از وراث پرداخت می شود. بر اساس ماده ۱۱۴ قانون اجرای احکام مدنی، فروش اموال موروثی از طریق مزایده صورت می گیرد که زمان اجرای این مزایده از طریق رسانه های عمومی مثل روزنامه ها انتشار پیدا می کند.

خریداران ملک ورثه ای نیز باید شرایط مزایده را داشته باشند و قیمتی که برای خرید ملک ورثه ای پیشنهاد می دهند نباید کمتر از نظر کارشناسی شده باشد. اگر دیگر وراث بخواهند که در مزایده ملک موروثی شرکت کنند، از نظر قانونی منعی برای آن ها وجود ندارد، بلکه فقط باید به صورت یک شرکت کننده عادی برخورد کنند و در اجرای مزایده اختلالی ایجاد نکنند.

از سوی دیگر  اگر ملک موروثی در مزایده به فروش نرسد برای بار دوم هم به مزایده گذاشته می شود تا به فروش برسد، در صورتی که در مزایده نوبت دوم هم ملک موروثی به فروش نرفت مامور اجرای مزایده مجبور می شود که قیمت فروش ملک ورثه ای را پایین تر بیاورد در این صورت ملک موروثی به هر میزانی که خریدار پیدا کند به فروش خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: در چه صورت زمین و ملک به مزایده گذاشته می‌شود؟

نکات مهم در مزایده املاک موروثی

۱:  در مزایده ملک موروثی به جز هزینه آگهی مزایده برای وراث، هزینه دیگری برای مزایده وجود ندارد.

۲:  در صورتی که یکی از وراث قصد خرید ملک ورثه ای را از دیگر وارثان داشته باشد باید از دادگاه مجوز داشته باشد.

۳:  برنده مزایده صرفا فردی با بالاترین قیمت پیشنهادی است و استثنایی در این امر وجود ندارد.

۴:  خریدار ملک موروثی باید سهم هر یک از وراث را به خود آن ها یا به وکیل قانونی آن ها تحویل بدهد.

۵:  در صورتی که یکی از وراث در مزایده ملک موروثی حضور نداشته باشد و در خارج از کشور باشد وکالت نامه مورد نظر بایستی در دفاتر کنسولی در خارج از ایران تنظیم شده باشد.

۶:  در صورت عدم رسیدن یکی از وراث به سن قانونی در هنگام مزایده ملک موروثی، باید برای او قیم تعیین شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های املاک مسکونی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها