صادرات برق ایران به اروپا

صادرات برق ایران به اروپا

از زمان های گذشته ترکیه یکی از مقاصد صادرات برق ایران بوده و قرار بر آن بود که ایران از این طریق به بازار اروپا نیز راه پیدا کند. اگرچه در سال های اخیر این موضوع با وقفه مواجه شد اما در حال حاضر مسیر رسیدن برق ایران از طریق ترکیه به اروپا هموارتر  شده است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

صادرات برق ایران به ترکیه

به تازگی مسوولان از آغاز تبادل ۶۰۰ مگا وات برق با ترکیه خبر داده ‌اند. این  موضوعی است که در واقع  می تواند به آرزوی دیرینه ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه و رسیدن برق ایران به اروپا رنگ و بوی واقعی تری ببخشد.

مصطفی رجبی مشهدی – سخنگوی صنعت برق، طی یک نشست خبری در ارتباط با جزئیات این موضوع به خبرنگاران اعلام کرد: در حال حاضر سنکرون انجام شده است و ۶۰۰ مگاوات را به صورت آزمایشی وارد تبادل کرده ایم و هم اکنون معادل ۳.۵ روز برق را از ترکیه دریافت و ۳.۵ روز صادر می‌ کنیم. این کار با آخرین فناوری روز دنیا به صورت یک پست بک تو بک انجام می ‌شود و با این تکنولوژی از اختلالات فرکانسی جلوگیری خواهد شد.

بر اساس اظهارات رجبی مشهدی، صادرات ۶۰۰ مگا وات در این مرحله انجام شده است و امید بر آن است که بتوان تبادلات را گسترده ‌تر کرد. یکی از مسیرها اروپا است که از طریق ترکیه می‌توان به آن راه پیدا کرد.

پیش از این نیز سخنگوی صنعت برق در ارتباط اینکه چه میزان می توان از طریق ترکیه برق به اروپا صادر کرد؟ گفته بود که این موضوع بستگی به محدودیت هایی که ترکیه با کشورهای اروپایی دارد مربوط می شود. هم اکنون این ظرفیت برای ایران فراهم شده است که از طریق ترکیه تا ۶۰۰ مگا وات صادرات برق داشته باشیم.

مدیرعامل توانیر، طی نشستی خبری در این رابطه گفته بود که در شمال کشور نیاز به مسیرهای زیردریایی وجود ندارد و از طریق خطوط موجود می ‌توانیم به روسیه متصل شویم. علاوه بر این، از طریق ترکیه نیز می ‌توانیم برق را به اروپا صادر کنیم اما به دلیل این‌که این کار باید از طریق کشورهای واسط انجام شود، با مسائل چندی روبرو هستیم.

صادرات برق به اروپا

آرش کردی همچنین گفته بود: زمینه ارتباطی با کشورهای خلیج فارس، کشورهای شمالی و بحث  افزایش صادرات به پاکستان نیز مطرح است. در ارتباط با افغانستان هم باید گفت که به دلیل شرایط سیاسی خاص این کشور اکنون نمی ‌توان اظهارنظر قطعی کرد. نکته اساسی این است که ما با محدودیت مصرف مواجه هستیم اما با این حال نسبت به قراردادهایی که برای صادرات منعقد کرده ‌ایم، از نظر حقوقی و بین‌المللی پایبند خواهیم بود ولی ترجیح ما تامین نیازهای داخلی است.

بر اساس آمارهای رسمی، توان صادراتی ایران اکنون به صورت قراردادی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات است و این قابلیت وجود دارد که این عدد به ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ مگاوات نیز  ارتقا پیدا کند. بررسی داده‌ های صادرات و واردات برق نشان می ‌دهد که تراز انرژی ایران در حال حاضر مثبت است؛ به صورتی که ۸۰ درصد صادرات و کمتر از ۲۰ درصد واردات انجام  می گیرد. ایران هدف تبدیل شدن به‌ هاب برق منطقه را با جدیت در دستور کار دارد و در این راستا با کشورهای همسایه طی یک سال اخیر توافق یا مذاکره داشته است.

خط های برق ایران به افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق کشورهای متصل است و سنکرون اولیه شبکه برق با روسیه هم صورت گرفته است. همچنین قرار بر آن شده است که با کشور قطر نیز از طریق کابل دریایی تبادل برقرار شود که در حال حاضر در مرحله مطالعاتی آن قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های شرکت توانیر » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط