دیوان محاسبات کشور و معاملات آن

مزایده دیوان محاسبات کشور

دیوان محاسبات کشور یک سازمان دولتی است که در امور مالی و اداری خود مستقل است. این سازمان دولتی یکی از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی است که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی کشور را بر عهده دارد. دیوان محاسبات کشور درواقع  به عنوان بازوی نظارتی مجلس عمل می‌کند.

 این دیوان به همه حساب‌های وزارتخانه، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و دیگر دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند؛ رسیدگی یا نظارت می‌کند تا هیچ هزینه‌ای از اعتبارات در نظر گرفته شده، تجاوز نکرده باشد و هر هزینه‌ای به درستی مصرف شده باشد. ما در ادامه این مقاله از مجله هزاره با این سازمان بیشتر آشنا شده و به قوانین اجرای معاملات در آن می‌پردازیم.

بخش‌های دیوان محاسبات کشور و وظایف آن

دیوان محاسبات کشور علاوه بر ستاد مرکزی مستقر در پایتخت، در همه مراکز استانها هم دارای تشکیلات استانی است. یکی از معاونت های مهم دیوان محاسبات کشور معاونت حقوقی و پارلمانی است که بعد ها به شکل دو معاونت جدا از هم تفکیک شده است. وظایف این سازمان عبارت است از:

–  حسابرسی یا رسیدگی به همه حساب‌های درآمد و هزینه و دیگر دریافت‌ها و پرداخت‌ها. علاوه بر این دیوان محاسبات، صورت‌های مالی دستگاه‌ها از نظر مطابقت با قوانین و مقررات مالی و سایر قوانین را نیز بررسی می‌کند.

– بررسی وقوع عملیات مالی در دستگاه‌ها با هدف اطمینان از حصول و ارسال صحیح و به موقع درآمد و یا انجام هزینه و سایر دریافت‌ها و پرداخت‌ها.

– رسیدگی به موجودی حساب اموال و دارائی‌های دستگاه‌ها.

– بررسی اعمال روش‌های مالی جدید در دستگاه‌ها.

– اعلام نظر در خصوص نیاز به وجود مرجع کنترل کننده داخلی و یا عدم کفایت مرجع کنترل کننده موجود در دستگاه‌های مورد رسیدگی با توجه به گزارشات حسابرسی‌ها.

– انجام اقدامات لازم برای حفظ حقوق بیت‌المال در حدود قوانین و مقررات مالی.

– تنظیم دادخواست علیه مسئول یا مسئولینی که قوانین را زیر پا گذاشته‌اند.

مناقصه دیوان محاسبات کشور

معاملات دیوان محاسبات کشور

دیوان محاسبات کشور بر اساس قانون و با هدف شفافیت بیشتر در معاملات خود و ارتباط بهتر و بیشتر با بخش‌های دولتی و خصوصی، اقدام به برگزاری انواع مناقصه و مزایده می‌کند. بر این اساس و پس از انجام هر کدام از این فرایندها که به میزبانی دیوان محاسبات انجام می‌شود؛ برنده مزایده یا مناقصه با دیوان محاسبات کشور قراردادی منعقد کرده و بر اساس این قرارداد همکاری را شروع خواهند کرد.

– مناقصه در معاملات این سازمان به روش‌های زیر صورت می‌گیرد:

  • ‌در مورد معاملات جزئی به کمترین بهای ممکن به تشخیص و مسئولیت کارپرداز.
  • در مورد معاملات متوسط به کمترین بهای ممکن به تشخیص و مسئولیت کارپرداز و تأیید مقامات مجاز از طرف رییس دیوان محاسبات‌کشور.
  • در مورد معاملات عمده با انتشار آگهی مناقصه عمومی و یا ارسال دعوتنامه. یا (‌مناقصه محدود) به تشخیص رییس دیوان محاسبات کشور و یا‌مقامات مجاز از طرف ایشان.

مزایده در معاملات این سازمان نیز به روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

  • در مورد معاملات جزئی به بیشترین بهای ممکن به تشخیص و مسئولیت مأمور فروش.
  • در مورد معاملات متوسط با حراج.
  • در مورد معاملات عمده با انتشار آگهی مزایده عمومی.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال استعلام‌های جدید هستید «آرشیو استعلام های کشور» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط