مزایده دانشگاه و روش اجرای آن

مزایده دانشگاه

معاملات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی همواره تابع قوانین کلی کشور است و معاملاتی از قبیل خرید، فروش، اجاره، اجرت کار و غیره مشمول آیین نامه‌های داخلی دانشگاه‌ها نیز می‌شود. این معاملات در فرایندهای مختلف مناقصه و مزایده انجام شده و طی یک فرایندی به اطلاع عمومی رسیده و با اعلام برنده مزایده کالای مذکور به فرد خریدار واگذار می‌گردد. در فرایند مزایده که یک فرایند رقابتی در میان سازمان‌ها است؛ فروش کالا یا خدمات در آن، موضوع معامله قرار گرفته و مزایده گری که بیشترین قیمت را پیشنهاد کرده باشد، برنده مزایده خوهد بود.  ما در ادامه این مقاله از مجله هزاره به بررسی بیشتر موضوع مزایده دانشگاه می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

دسته بندی مزایدات دانشگاه‌ها

مزایدات دانشگاه به لحاظ مبلغی که دارند به سه دسته جزئی، متوسط و عمده و به شرح زیر طبقه بندی می‌شوند:

 1. معامالت جزئی: این دسته از معاملات، معامالتی است كه مبلغ آن از  ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ریال بیشتر نشود.
 2. معامالت متوسط: معاملات متوسط، معامالتی است كه مبلغ آن از معامالت جزئی بیشتر است اما  از ده برابر آن نباید بیشتر شود.
 3. معامالت عمده، معامالتی است كه مبلغ آن از ده برابر معامالت جزئی بیشتر است.

روش برگزاری مزایده دانشگاه

 • معامالت جزئی به بیشترین بهاي ممكن به تشخیص كارشناس منتخب كمیسیون معامالات.
 •  معامالت متوسط به بالاترین بهای ممكن به تشخیص و مسئولیت كارشناس منتخب كمیسیون معاملات و مسئول مافوق و تأیید رئیس موسسه یا مقام مجاز.
 • معامالت عمده با انتشار آگهی مزایده عمومی. آگهی معاملاتی مانند مزایده حداقل یك نوبت در یكی از روزنامه‌های كثیراالانتشار كشور و در صورت لزوم دو نوبت در یكی از روزنامه‌های كثیرالانتشار محلی منتشر خواهد شد. البته رئیس دانشگاه یا موسسه آموزش عالی یا هر مقام مجاز در صورتی كه نیاز بداند، می‌تواند در کنار آگهی مزایده در روزنامه‌های كثیرالانتشار از دیگر امکانات مانند نشر یا پخش آگهی در مکان‌های مناسب، رسانه‌های ارتباط جمعی، سایت موسسه، سایت مناقصات كشور و دیگر سایت‌ها مانند وب سایت هزاره،  یا ارسال آگهی و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده کرده و از اشخاص و فروشندگان و خریداران كالا یا خدمات برای شرکت در مزایده دانشگاه دعوت کند.
برگزاری مزایده دانشگاه ها

گاهی اوقات و به تشخیص مقام بالاتر در جریان مزایده دانشگاه نیاز است تا آگهی مزایده در سطح بین المللی نیز منتشر شود که در این صورت می‌توان برای درج آن در یکی از نشریات بین المللی خارجی یا داخلی نیز اقدام کرد. معمولا یک نسخه از این آگهی‌ها از طریق وزارت امور خارجه به سفارتخانه‌های کشورهای مورد نظر در تهران یا سفارتخانه‌های کشور در خارج از کشور ارسال می‌شود.

نکات مهم در آگهی مزایدات دانشگاه‌ها

 • نوع و مقدار خدمات یا كالا با ذكر مشخصات كامل در آگهی مزایده دانشگاه باید قید شود.
 • بر بهای پیشنهادی که باید به مبلغ مشخص یا براساس درصد كسر یا اضافه نسبت به واحد بهای اعلام  شده تعیین و در پاكت مهر شده تسلیم شو؛ تاکید شود.
 • مدت قبول پیشنهاد كتبی كه حداقل ده روز پس از انتشار آخرین آگهی در روزنامه كثیر الانتشار است؛ قید شود.
 • محل و نحوه تسلیم پیشنهاد مشخص شود.
 • میزان و نوع سپرده شركت در مزایده ( شامل واریز وجه نقد به حساب سپرده موسسه یا ارائه ضمانت نامه بانكی یا چك تضمین شده بانكی در وجه موسسه ) مشخص گردد.
 • حداكثر مدت مورد نیاز برای بررسی پیشنهادها تعیین گردد.
 • روز، ساعت و محل خواندن پیشنهادهای رسیده و مجاز بودن حضور پیشنهاد دهندگان یا نمایندگان رسمی آنها در كمیسیون معاملات تعیین شود.
 • محل فروش نقشه‌ها و مشخصات خدمات وكالا و شرایط در صورت نیاز مشخص شود.
 • تاکید بر این نکته كه صرفا شركت در مزایده و ارائه پیشنهاد، برای شركت كننده ایجاد حق و برای موسسه ایجاد تکلیف یا سلب اختیار نمی‌كند و موسسه مجاز است در چارچوب ضوابط مقرر در این دستورالعمل هر کدام از پیشنهادها را قبول یا رد كند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های ستاد ایران» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

هواپیمای ساخت داخل تا 3 سال آینده وارد چرخه پروازی می شود

هواپیمای ساخت داخل وارد چرخه پروازی می شود

رییس سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد: دولت سیزدهم برای تولید هواپیمای ساخت داخل سه وزارتخانه راه و شهرسازی، صنعت و معدن و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را به صورت کنسرسیومی سه‌ جانبه مامور