اجاره مسکن نجومی نباید فایل شود

اجاره بها های نجومی نباید فایل شوند

عضو هیات مدیره اتحادیه املاک: مشاوران املاک، موارد بهای اجاره مسکن نجومی را فایل نکنند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

کنترل بهای اجاره مسکن

سعید لطفی عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک ضمن اشاره به سخت بودن کنترل سقف اجاره بها به میزان رشد ۲۵ درصد گفت: با توجه به بالا رفتن نرخ های اجاره روند جابجایی اقشار اجاره نشین به محله های ضعیف تر از سه سال گذشته شروع شده است و همچنان نیز ادامه دارد. تنها کاری که در این زمینه قابلیت اجرایی دارد آن است که صاحب خانه ها هوای مستاجران را داشته باشند و مشاوران املاک نیز از کار بر روی فایل هایی که قیمت نامتعارف دارند؛ خودداری کنند.

لطفی ادامه داد: با نزدیک شدن به فصل جابجایی به مرور نرخ هایی جدید در بازار اجاره مسکن به وجود آمده اند که بر اساس آمارهای رسمی از اردیبهشت ۱۴۰۱ متوسط افزایش سالانه اجاره بها در تهران ۴۶ درصد بوده است اما در بازار برخی از صاحب خانه ها نیز وجود دارند که قیمت اجاره را ۱۰۰ درصد بالا برده اند. این افزایش بهای اجاره مسکن از سه سال گذشته آغاز شده است که این موضوع موجب سقوط طبقاتی در میان اقشار اجاره نشین شده است.

لطفی اظهار داشت: هر روز با موارد بسیاری از گلایه مردم اجاره نشین روبرو هستیم که صاحب خانه های آنها بدون هیچ قاعده ای نرخ اجاره مسکن را بالا برده اند. در این صورت مستاجران مجبور می شوند تا به مناطق ضعیف تر بروند تا اجاره بهای کمتری هم بپردازند. خواهش ما این است که همکاران در صنف مشاوران املاک از روش های مختلف مانند چانه زنی برای ترغیب مالکان به متعارف کردن قیمت ها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی باید مردم مراقب یکدیگر باشند گفت: اغلب مستاجران از قشر ضعیف جامعه هستند و برخی از آنها حتی شغل و درآمد ثابتی هم ندارند. بنابراین این افراد باید به روشی از سوی دولت و مردم حمایت شوند.

این عضو  هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک در ارتباط با مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر سقف مجاز افزایش اجاره‌بها به میزان ۲۵ درصد در شهر تهران اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی مکانیزم کنترلی برای اجرای این مصوبه ندارد و صحبت های مسئولین نیز به وضوح این امر را تایید می کند.

لطفی رشد قیمت مسکن و تورم را در نوسانات و افزایش بهای اجاره مسکن موثر عنوان کرد و اضافه کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی یک تاثیر دومینو وار بر انتظارات تورمی ایجاد کرده است و همین امر به رشد ۶ درصدی قیمت مسکن در ماه اردیبهشت منجر شده است. این موضوع بازار اجاره مسکن را نیز ملتهب کرده است.

این عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به چالش های دیگری مانند رشد قیمت ارز، افزایش نرخ نهاده های ساختمانی و کاهش میزان ساخت و ساز توسط بخش خصوصی گفت: این عوامل همگی در میان مدت بازار اجاره مسکن را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

لطفی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی دو تا سه سال است که برنامه‌هایی مانند اجاره داری حرفه‌ای یا پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را مطرح می‌کند اما اولی از روی کاغذ فراتر نرفته و دومی یعنی پرداخت وام به قدری ناچیز است که به یک بیستم مستأجران هم اختصاص داده نشده و به همین دلیل هم تحولی در بازار اجاره ایجاد نخواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های املاک، خانه، آپارتمان» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

حد نصاب معاملات 1401

حد نصاب معاملات دولت در سال 1401

حد نصاب معاملات چیست؟ همه ساله هیات وزیران انواع معاملات دولتی شامل کوچک، متوسط و بزرگ را با حد نصابی خاص تعیین می کند. حد نصاب معاملات دولت در واقع، مبلغ و میزانی است که