زهکشی ساختمان به چه دلایلی انجام می شود؟

زهکشی ساختمان

زهکشی ساختمان چیست؟ زهکشی به لحاظ لغوی به معنای خشکاندن آب زمین است که برای مکان هایی انجام می شود که دارای سطح ایستایی بالا هستند. در زهکشی با استفاده از یک سری فعالیت ها آب از مکان ساخت ساختمان دور  می شود تا پس از ساخت، آب و رطوبت به داخل سازه نفوذ پیدا نکند و ساختمان صدمه نبیند. پس زهکشی ساختمان فرایند هدایت کردن و دور کردن آب است. در ادامه می خواهیم بدانیم که زهکشی به چه دلایلی انجام می شود و انواع آن کدام است؟ مناقصات در این حوزه به چه صورتی انجام می شود؟برای بررسی این موضوع با ما در مجله هزاره همراه باشید.

 دلایل انجام زهکشی ساختمان

۱. زیاد شدن ظرفیت باربری خاک زیر فونداسیون

۲. کاهش هزینه ها و زمان در پایدار سازی و گود برداری

۳. رفع خطر احتمالی ناشی از وارد شدن آب به بستر گود برداری

۴. جلوگیری از وارد شدن صدمه های احتمالی در زمان بهره برداری

انواع زهکشی ساختمان

زهکشی به چند نوع زیر تقسیم بندی می شود.

  • زهکشی  عمیق: در این نوع از زهکشی ساختمان چندین چاه در اطراف ساختمان و در ترازهای پایین تر از کف گود حفاری می شود.
  • زهکشی نیمه عمیق: در این روش از کانال های زهکشی پر شده با مصالح زهکش استفاده می شود.
  • زهکشی سطحی زیر فونداسیون: این سیستم نیز شامل کانال های زهکشی پر شده با مصالح زهکش مناسب است.

این سیستم های زهکشی ساختمان با استفاده از روش های زیر قابل انجام است:

 روش طبیعی

در این روش لوله هایی متناسب با گودی ها و دره های طبیعی زمین با اتصالات باز، کار گذاشته شده و به زهکش اصلی وصل می شود. از این روش برای زهکشی زمین های کشاورزی نیز استفاده می شود.

 روش خندقی

در روش خندقی زهکش هایی، در یک یا چند طرف یا گاهی در تمام اطراف ساختمان کار گذاشته می شوند و جریان آب زیر زمینی را قطع کرده و به زهکش اصلی می رسانند.

روش جناقی

در این روش، لوله های فرعی با پیروی از شیب زمین، تحت زاویه ی معینی به زهکش اصلی وصل می شوند. طول زهکش های فرعی در این روش نباید از ۳۰ متر بیشتر باشد.

 روش بادبزنی

در این شیوه از انجام کار، زهکش های فرعی به شکل بادبزن در اطراف ساختمان، به زهکش اصلی وصل می شوند. اجرای روش زهکش باد بزنی به دلیل دشوار بودن اتصال تمام زهکش های فرعی در یک نقطه به زهکش اصلی تا حدودی سخت است.

 روش شبکه ای

در این روش نیز زهکشی های فرعی و اصلی به صورت یک شبکه ی مستطیلی منظم کار گذاشته می شوند. در این روش زهکشی های فرعی به یک طرف زهکشی اصلی وصل می شوند.

زهکشی در ساختمان

 مناقصه زهکشی ساختمان

بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، برای انجام فرایندهای زهکشی خود اقدام به استخدام یک پیمانکار برای انجام این کار می کنند. برای این کار با برگزاری یک فرایند مناقصه این کار انجام می شود. سازمان مناقصه گزار با اعلام یک فراخوان عمومی در روزنامه های کثیرالانتشار و یا وب سایت هایی مانند وب سایت هزاره و دیگر شبکه های اجتماعی، برگزاری مناقصه را اعلام کرده و به دنبال آن شرکت هایی که می خواهند در این رقابت شرکت کنند باید به ارائه مدارک و اسناد مورد نیاز پرداخته و شرایط حضور در این رقابت را داشته باشند.

پس از اعلام حضور پیمانکاران زهکشی ، برنده مناقصه، شرکت کننده ای خواهد بود که شرایط مورد نظر پروژه را داشته باشد و قیمت پیشنهادی او کمتر از دیگر رقبا باشد. سپس میان هر دو طرف قراردادی منعقد خواهد شد که تعهدات طرفین و زمان شروع و پایان پروژه در آن قید می شود. مناقصات عمدتا در حوزه های اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی، اجرای خط انتقال آب، احداث زهکشی اصلی و سیلاب بر، احداث سد زیرزمینی، آبگیری و اجرای خط انتقال آب و غیره انجام می گیرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید «مناقصه های بین الملل آبیاری، زهکشی رتبه بالا» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

سیستم های ایمنی آتش نشانی چه تجهیزاتی دارند؟

این روزها در کنار حوادث طبیعی، رخدادهایی مانند آتش سوزی بر خلاف اقداماتی که برای پیشگیری از آنها صورت می گیرد، غیر قابل پیش بینی بوده و برای همیشه برای مواجهه با آنها باید آماده