کاهش قیمت نفت به دنبال احتمال احیای توافق هسته ای

کاهش قیمت نفت به دنبال احتمال احیای توافق هسته ای

طی معاملات روز دوشنبه در بازارهای جهانی قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی‌ های اقتصادی و انتظار سرمایه ‌گذاران برای اقدامات احتمالی گروه هفت در ارتباط با صادرات نفت روسیه و احیای توافق هسته‌ای ایران حدود بیشتر از یک دلار کاهش پیدا کرد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه باشید.

قیمت نفت تحت تاثیر بحران های سیاسی

بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۴۲ سنت معادل ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرده است و به ۱۱۱ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز جمعه ۲.۸ درصد بهبود پیدا کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۴ سنت معادل ۱.۴ درصد کاهش، به ۱۰۶ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا نیز روز جمعه با ۳.۲ درصد افزایش بسته شده بود.

با این وجود اما هر دو شاخص تحت تاثیر افزایش نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ و قوی تر شدن ارزش دلار که موجب تشدید نگرانی های تورمی شده است؛ هفته گذشته و برای دومین هفته متوالی روند نزولی داشتند. این در شرایطی است که عرضه فراورده های نفتی محدود مانده است و قیمت های نفت همچنان در بالای سطح ۱۰۰ دلار باقی مانده است.

از سوی دیگر سران گروه هفت در نظر دارند که در اجلاس هفته جاری در آلمان به بررسی گزینه های موجود خود در ارتباط با صادرات نفت روسیه و قطع وابستگی به واردات نفت و گاز روسیه و تحریم هایی که تورم را تشدید نکند؛ بپردازند. این دسته از فعالیت ها شامل تعیین سقف قیمت برای نفت و فراورده های نفتی با هدف محدود کردن درآمدهای مسکو و کاهش آسیب های احتمالی دیگر اقتصادها است.

تحلیلگر بانک کامن ولث استرالیا، ویویک دیهار معتقد است: هنوز معلوم نیست تعیین سقف قیمت، چنین نتیجه‌ای به همراه داشته باشد. هنوز چیزی برای این که مانع شود روسیه صادرات نفت و فرآورده‌ های نفتی به اقتصادهای گروه هفت را در واکنش به وجود سقف قیمت، متوقف کرده و کمبود فعلی در بازارهای جهانی نفت و فرآورده‌ های نفتی را تشدید کند، وجود ندارد.

علاوه بر این گروه هفت پس از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای خارج کردن مذاکرات از بن بست در ارتباط با احیای مذاکرات هسته ای به گفت و گو خواهند نشست.

تحلیلگر شرکت “سی ام سی مارکتس” ، تینا تنگ، اعتقاد دارد: توجه معامله‌گران ممکن است بر روی از سرگیری مذاکرات هسته ‌ای ایران باشد که به احیای صادرات نفت ایران منتهی خواهد شد.

بر اساس گزارشات رویترز و به نقل از برخی منابع آگاه برخی از سران گروه هفت در تلاش هستند تا ضرورت فاینانس جدید برای سرمایه گذاری انرژی های فسیلی را تایید کنند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های کارخانجات آسفالت و سیمان» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط