افزایش 16 درصدی تولید نفت ایران

افزایش تولید نفت ایران

شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در آخرین گزارش خود از افزایش ۱۶ درصدی تولید نفت ایران در سال گذشته میلادی خبر داده است. در این گزارش آمده است که با وجود ادامه تحریم ها استخراج نفت ایران به صورت روزانه ۵۴۰ هزار بشکه افزایش داشته است و به تولید ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این عدد برابر با ۴.۱ درصد از میزان تولید شده در جهان است و حکایت از افزایش ۱۶ درصدی دارد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

 آمار انرژی جهان و افزایش تولید نفت ایران

شرکت بریتیش پترولیوم در تازه ترین گزارش خود که با نام گزارش مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۲ منتشر شده است مروری بر تولید نفت کشورهای مختلف داشته است. در بخشی از این گزارش به تولید ایران نیز اشاره شده است. گزارشات کلی نشان می دهد در سال ۲۰۲۱ میلادی، روزانه ۷۷ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در جهان تولید شده است که در قیاس با سال ۲۰۲۰ افزایش ۱.۴ درصدی را تجربه کرده است.

در این گزارش بررسی ها نشان داده است که ایران دومین کشور جهان است که بیشترین میزان افزایش تولید نفت را در سال گذشته میلادی به خود اختصاص داده و این موضوع در حالی رخ داده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی تولید نفت کشور ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز بوده است و با افزایش تولید نفت در سال ۲۰۲۱ به روزانه ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه رسیده است.

بنابراین تولید نفت ایران حدود ۱۶.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش داشته است و این میزان حدود ۴.۱ درصد از تولید در سراسر جهان است.این موضوع در حالی رخ می دهد که کشورهای عضو اوپک در سال گذشته میلادی در مجموع ۲.۶ درصد به تولیدات خود اضافه کرده و از  ۲۷ میلیون  و ۵۱۷ هزار بشکه در روز تولید خود را به ۲۸ میلیون و ۲۲۳ هزار بشکه در روز رسانده ‌اند و در مجموع ۳۶.۳ درصد از تولید نفت جهان توسط اعضای اوپک انجام شده است.

این آمارها در حالی منتشر می شود که قبل از این نیز مقامات کشورازافزایش تولید و صادرات در سال گذشته خبر داده بودند واین موضوع با روی کار آمدن دولت جدید جامه عمل به خود پوشاند. درواقع با روی کار آمدن دولت سیزدهم بدون آن که تغییری در شرایط تحریم های اعمال شده علیه صنعت نفت به وجود بیاید، تولید و صادرات ایران در این صنعت افزایش پیدا کرد.

رئیسی، ریاست جمهوری  کشور در سال گذشته از افزایش ۴۰ درصدی صادرات نفت ایران خبر داده بود. در این زمینه هم وزیر نفت دولت سیزدهم، جواد اوجی اعلام کرده است که وزارت نفت حدود ۱۰ درصد بیشتر از تعهدی که در تبصره یک و تبصره ۱۴ بودجه سال ۱۴۰۰ داشته، ایفای تعهد کرده و به همین دلیل هم دولت کسری بودجه ‌ای از محل درآمدهای نفتی نداشته است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های مخازن فرآورده های نفتی، شیمیایی» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مناقصه شهرداری شیراز

با شهرداری شیراز و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید

شهرداری شیراز، یک سازمان غیر دولتی است که مسئولیت اداره شهر شیراز را بر عهده دارد. در بالاترین مقام اجرایی این سازمان، شهردار آن قرار دارد که توسط شورای شهر شیراز انتخاب شده  و با