افزایش قیمت نخ در کشور

افزایش قیمت نخ در کشور

رئیس انجمن صنایع نساجی ایران اعلام کرد به دنبال افزایش قیمت ماده اولیه نخ، قیمت نخ در کشور افزایش پیدا کرده و نیاز است تا عرضه داخلی افزایش پیدا کند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

نیاز به افزایش عرضه نخ با هدف کاهش قیمت نخ در صنعت نساجی

رئیس انجمن صنایع نساجی ایران خبر از افزایش قیمت ماده اولیه مورد نیاز تولید الیاف و نخ داد و گفت: به دلیل عرضه تلفیقی چیپس پلی استر وارداتی هم زمان با چیپس داخلی مهم ترین مواد اولیه تولید نخ افزایش قیمت داشته است.

وی همچنین خواستار عرضه جداگانه این دو محصول به همراه افزایش عرضه نوع داخلی چیپس پلی استر شد. رئیس انجمن صنایع نساجی ایران، مجتبی دستمالچیان، ضمن اشاره به اینکه چیپس پلی استر از مهم ترین مواد اولیه ای است که برای تولید الیاف و نخ مورد نیاز است افزود: در سال های اخیر با توجه به بیشتر بودن میزان تقاضا از میزان عرضه، دسترسی به این ماده اولیه در بورس با رقابت بسیار زیادی همراه شده است و در این زمینه انجمن صنایع نساجی ایران هم همواره پیگیر افزایش کف عرضه این محصول با استفاده از افزایش ظرفیت تولید این محصول در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان بوده است.

وی همچنین اضافه کرد: امکانات و زیرساخت افزایش ظرفیت تولید در این شرکت فراهم شده است و طی هفته گذشته کمیته تخصصی پتروشیمی مستقر در دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی تصمیم به عرضه تلفیقی چیپس پلی استر وارداتی همزمان با چیپس داخلی گرفته است. بنابراین قیمت پایه عرضه این محصول در بورس که در سه ماه اول فصل بهار به صورت متوسط در کانال ۲۹ هزار تومانی قرار داشت توانست با یک رشد سریع و ناگهانی وارد کانال ۳۴ هزار تومانی شود. این موضوع خود منجر به ایجاد بحران قیمت در زنجیره صنعت نساجی شده است که در واقع در تضاد آشکار با سیاست دولت در جهت کاهش تورم و کنترل قیمت ها و بازگشت جهش‌های قیمتی در بازار نیازهای اساسی مردم مانند پوشاک است.

پیشنهادات انجمن نساجی ایران برای تعدیل قیمت نخ در کشور

رئیس انجمن صنایع نساجی کشور برای کنترل قیمت نخ در کشور پیشنهاد کرده است که این دو محصول در دو کد مجزا و با دو قیمت پایه مجزا عرضه شوند. در روش فعلی اما قیمت میانگین گیری می شود. علاوه بر این بهتر است، عرضه چیپس خارجی به میزان عرضه مواد داخلی در بورس اضافه شود. در حال حاضر با عرضه چیپس خارجی میزان عرضه چیپس داخلی کمتر شده است و به این صورت کل مجموع عرضه ثابت شده است.

پیشنهاد دیگر انجمن نساجی ایران برای کنترل قیمت نخ، شفاف شدن نام و مشخصات تامین کننده و خصوصیات کیفی محصول است زیرا در حال حاضر تنها نام یک شرکت بازرگانی در امارات به عنوان تامین کننده وجود دارد. قیمت گذاری منطقی چیپس خارجی هم پیشنهاد آخر این انجمن بوده است به این صورت که پتروشیمی با دریافت پول نقد از خریداران وعده تامین در سه ماه آینده را داده و در این معامله برای خود سود بازرگانی نیز در نظر بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید «مناقصه های ماشین آلات صنعت نساجی» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی