کاهش واردات گوشی طی سه ماهه نخست سال

کاهش واردات گوشی

میزان واردات گوشی در کشور در سه ماهه نخست سال  جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۶.۶  به لحاظ تعداد و حدود ۱۱.۶۴ کاهش را تجربه کرده است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه باشید.

اعلام معاون گمرک از کاهش واردات گوشی

بر اساس اعلام معاون گمرک کشور واردات گوشی تلفن همراه کاهش ۷۲۷.۸ میلیون دلاری را در سه ماهه اول امسال تجربه کرده است. فرود عسگری معاون امور گمرکی در گمرک ایران در این زمینه اعلام کرد: مجموع گوشی وارداتی در دوره مورد بررسی سه میلیون و ۳۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه به ارزش ۷۲۷ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۴۵ دلار بوده است، در حالی که در سه ماه اول سال گذشته چهار میلیون و ۱۳۵ هزار و ۱۴۹ هزار دستگاه به ارزش ۸۲۳ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۵۴ دستگاه وارد شده بود.

بر اساس این آمارها در سه ماه نخست و در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۶.۶ از نظر تعداد و ۱۱.۶۴ ارزش کاهش داشته است. اما از مجموع واردات سال جاری  ۱۵۰ میلیون و ۳۱۹ هزار دستگاه به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۴۶۲ هزار دلار مربوط به گوشی های بالای ۶۰۰ دلار است، بر این اساس سهم گوشی ‌های بالای ۶۰۰ دلار حدود ۴.۹ درصد از تعداد و ۲۴.۷ درصد از نظر ارزش واردات گوشی بوده است.

این آمار نشان می دهد که سهم گوشی های بالای ۶۰۰ دلار در مقایسه با سال گذشته کاهشی بوده است. به صورتی که معمولا بالای شش درصد تعداد و بیش از ۳۰ درصد ارزش واردات گوشی در دوره های مختلف مربوط به این دسته از گوشی ها بوده است.

در سال گذشته اما در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار به تعداد ۱۷.۷ میلیون دستگاه گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که سهم گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، ۱.۱ میلیون دستگاه با ارزش بیش از ۱.۳ میلیارد دلار بوده است که ۳۲.۲ درصد ارزش و ۶.۲ درصد از کل سهم داشته است.

علاوه بر این در پنج ماه ابتدایی سال گذشته نیز سهم گوشی ‌های بالای ۳۰۰ یورو به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه رسیده بود که ۹ درصد تعداد و ۳۶ درصد از ارزش را در اختیار خود داشت. در این زمینه باید اشاره کنیم که بحث ممنوعیت واردات گوشی هم در سال جاری که مربوط به گوشی های بالای ۶۰۰ دلار می شود، مطرح شده اما وزارت صمت تا به امروز آن را به صراحت تایید نکرده است. اما آمار اعلامی گمرک هم می تواند تایید کننده اظهارات جدید عالیان، سخنگوی انجمن وارد کنندگان موبایل باشد که گفته بود از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه برای واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار تامین ارز صورت نگرفته است.

 وی همچنین اعلام کرده است که احتمالا در چند روز آینده تکلیف تخصیص ارز به واردات گوشی ‌های بالای ۶۰۰ دلار مشخص خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مزایده های سیم کارت » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط