اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در مورد خانه های گران قیمت

مالیات خانه خالی

سازمان امور مالیاتی کشور در ارتباط با مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اطلاعیه ای را صادر کرده است. در ادامه با این خبر از مجله هزاره همراه شوید.

اطلاعیه امور مالیاتی کشور

بر اساس اعلام امور مالیاتی کشور مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت در اجرای حکم بند(خ) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، برگ اجرایی وصول مالیات مذکور برای مالکان واحدهای یاد شده که تاکنون نسبت به پرداخت مالیات متعلق اقدام نکرده‌اند، صادر و از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir به آنها ابلاغ و از طریق پیامک نیز اطلاع رسانی شده است.

بنابراین، این اشخاص حداکثر یک ماه فرصت دارند تا با مراجعه به درگاه ذکر شده نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند. در غیر این صورت از طریق عملیات اجرایی و توقیف و بازداشت اموال اعم از منقول و غیر منقول نسبت به وصول مالیات و ده درصد آن به عنوان هزینه اقدام خواهد شد.

علاوه بر این در این اطلاعیه از سازمان امور مالیاتی کشور آمده است که:  مودیان گرامی معترض به مالیات اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی می توانند در سامانه مذکور با ثبت “عدم پذیرش ” مراتب اعتراض خود را اعلام تا به اعتراض آنها رسیدگی شود.

نرخ مالیات سالانه خانه های لوکس

۱ –  نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲-  نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳-  نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴-  نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار

۵ – نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

در محاسبه مالیات موضوع این بند، هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب شده و جداگانه مشمول مالیات است.

موارد زیر مشمول مالیات بر خانه های لوکس نمی شوند:

  • واحدهای مسکونی در حال ساخت
  • واحدهای مسکونی در سال تملک

در این زمینه برای دریافت دقیق تر اطلاعات مالکان خانه های گران قیمت، وزارتخانه‌ های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری ‌ها وظیفه دارند تا امکان دسترسی برخط یا آنلاین به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار این سازمان قرار دهند.

علاوه بر این  بررسی عملکرد سه ماهه ابتدایی درآمدهای مالیاتی سال جاری نشان می دهد که در طول این مدت به میزان ۵ میلیارد و ۸۵۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات از سوی واحدهای مسکونی گران قیمت دریافت شده است.

در این زمینه ثبت نقل و انتقال املاکی که برای آنها مالیات وضع گردیده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده املاک مسکونی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

معرفی کمیسیون مناقصه و وظایف اعضای آن

معرفی کمیسیون مناقصه و وظایف اعضای آن

ارکان برگزاری مناقصات از ۵ رکن اصلی تشکیل می شود که بررسی مسئولیت، نقش ها، وظایف و اختیارات هر کدام از اعضای این ارکان ها در فرایند برگزاری مناقصه لازم و ضروری می باشد. ارکان