واردات ایران از هر قاره جهان چه آماری دارد؟

سهم واردات ایران از هر قاره

بر اساس داده های اعلام شده در ارتباط با وضعیت کنونی واردات ایران، وضعیت واردات کالا به تفکیک پنج قاره طی سه ماه  نخست سال ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته نشان از آن دارد که واردات کالا از نظر وزن به کشور در این مدت زمان، تنها از قاره آسیا دارای روند مثبت بوده و دیگر قاره‌ها در این امر سیری منفی را داشته اند. در ادامه این خبر اقتصادی با مجله هزاره همراه شوید.

داده های گمرکی واردات ایران

داده های اعلام شده از سوی سازمان گمرک کشور در اولین فصل سال جاری نشان می دهد که کمترین میزان واردات کشور از نظر وزن مربوط به قاره امریکا بوده و پس از آن اقیانوسیه در رتبه بعدی قرار دارد. در جایگاه سوم واردات ایران نیز اروپا و سپس آفریقا قرار دارند که این کشورها کمترین میزان صادرات را به ایران داشته اند.

از نظر ارزش داده های گمرک کمی اما این مقادیر متفاوت است. به صورتی که در این مدت زمان قاره آفریقا بالاترین سهم از ارزش واردات را به خود اختصاص داده است و پس از آن هم قاره آسیا و اروپا قرار دارند که سهم مثبتی در صادرات به ایران داشته اند.

از طرف دیگر هم داده های اعلام شده از سوی گمرک کشور نشان دهنده آن است که به لحاظ ارزش قاره آسیا در این مدت سهم ۲۲ درصدی و از نظر تعداد سهم ۶ درصدی را به ایران داشته است. علاوه بر این در طول این مدت، قاره اروپا هم هر چند به لحاظ ارزش توانسته است سهم ۲ درصدی را به خود اختصاص دهد، اما از نظر وزنی روند صادرات این قاره به ایران منفی ۲۱ درصد بوده است.

این موضوع در ارتباط با قاره امریکا کمی فرق می کند. صادرات این کشور به ایران بر اساس آمار اعلام شده هم از نظر ارزش و هم به لحاظ وزنی در اولین فصل سال ۱۴۰۱ منفی بوده است. بر اساس ارقام و آمار گمرکی کشور ارزش وزنی واردات ایران از این قاره در مدت زمان مورد بررسی منفی ۷۲ درصد بوده است و از نظر ارزش نیز صادرات این قاره با کاهشی ۹۵ درصدی روبرو بوده است.

علاوه بر این بر اساس آمارهای گمرک کشور می توان گفت قاره آفریقا دارای رکوردی در ارزش صادرات است. اگر چه از نظر وزن صادرات این کشور به ایران آمار منفی ثبت شده است. اعداد و ارقام گمرک کشور نشان می دهد که سهم صادراتی این قاره به لحاظ ارزشی مثبت ۱۱۸ درصد بوده و به لحاظ وزنی نیز منفی ۳ درصد ثبت شده است. اما روند صادراتی اقیانوسیه به ایران از افت ۶۲ درصدی به لحاظ ارزش و افت ۴۶ درصد به لحاظ وزن خبر می دهد.

واردات به تفکیک قاره ها طی سه ماهه ۱۴۰۱ و مقایسه با مدت مشابه سال گذشته توسط گمرک کشور:

واردات به تفکیک قارهها در سه ماه نخست 1401

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های امور گمرکی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

آیا ریزش دلار نزدیک است؟

آیا ریزش دلار نزدیک است؟

بازار ارز در روز گذشته با یک تغییر تاکتیک بازار ساز در زمینه ریزش دلار روبرو بوده است. بسیاری از افراد معتقدند که بازار ارز جای معامله گران آماتور نیست زیرا ممکن است هر لحظه