روند کاهشی بهاء نفت به دنبال افزایش صادرات ایران

روند کاهشی قیمت نفت به دنبال چشم انداز افزایش صادرات ایران

قیمت نفت این روزها به دنبال معاملات صورت گرفته و تحت تاثیر پیشرفت مذاکرات نهایی برای احیای برجام که راه را برای افزایش صادرات ایران بهبود خواهد بخشید؛ مقداری کاهش پیدا کرده است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

تحلیل گروه ANZ Research از تاثیر رشد صادرات ایران بر قیمت نفت

بر اساس آمارها بهای معاملات نفت برنت ۱۴ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۹۶ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید و از رشد ۱.۸ درصدی معاملات روز قبل کاست. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۹۰ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز دوشنبه دو درصد صعود کرده بود.

بر اساس یک تحلیل از گروه اقتصادی ANZ Research چشم انداز توافق هسته ای ایران و آمریکا همچنان بر بازار دیده می شود.

در این زمینه اتحادیه اروپا  متن نهایی برای احیای برجام ۲۰۱۵ را ارائه کرده است و این متن نهایی در انتظار موافقت واشنگتن و تهران است. بنا بر اعلام یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، تصمیم نهایی در این موضوع تا چند هفته دیگر اتخاذ خواهد شد.

بر اساس یادداشتی از ویویک دیهار، تحلیلگر بانک کامن ولث: اگرچه جزییات درباره زمان ازسرگیری صادرات ایران در زمینه نفت حتی در صورت احیای توافق، هنوز معلوم نیست اما قطعا ایران می تواند صادرات نفت خود را نسبتا سریع افزایش دهد. ایران می تواند در مدت شش ماه صادرات نفت خود را به میزان یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز معادل ۱.۵ درصد از عرضه جهانی افزایش دهد. احیای توافق هسته‌ ای باعث خواهد شد قیمتهای نفت افت چشمگیری پیدا کنند.

با این وجود بعد از انتشار آمار اشتغال ماهانه بیش از حد مطلوب در امریکا در ماه ژوئیه و رشد غیرمنتظره صادرات چین، نشانه هایی از این موضوع که تقاضا به حدی که انتظار می رفت، ریزش نکره و کفی هم برای قیمت ها به وجود نیاورده است.

بازار نفت نیز در چند روز اخیر به دلیل نگرانی از یک رکود جهانی و تحت فشار حالت کاهشی داشته و قیمت برنت در هفته گذشته با بزرگترین کاهش هفتگی خود مواجه شده است.

بر آساس آمار گمرکی چین که بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است، ، این کشور در ماه ژوییه ۸.۷۹ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است که در مقایسه با ژوئن افزایش داشته اما همچنان ۹.۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۱ بوده است.

بنابر گزارشات رویترز،  معامله گران در انتظار انتشار آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآوردهای نفتی آمریکا هستند که از سوی موسسه امریکن پترولیوم از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا منتشر می شود. پیش بینی تحلیلگران در نظر سنجی رویترز نشان می دهد که ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم اوت، به میزان ۴۰۰ هزار بشکه و ذخایر بنزین هم به میزان حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های شرکت ملی نفت ایران» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

بی توجهی شهردار گرگان به مصوبات شورای مسکن

بی توجهی شهردار گرگان به مصوبات شورای مسکن

دبیر انجمن انبوه سازان گلستان ضمن اشاره به این که بر طبق مصوبه شورای مسکن استان، شهردار گرگان باید لایحه عوارضی را اصلاح کند گفت: در حال حاضر هیچ اراده ای برای تغییر عوارض ساختمان