آیا صنعت ساختمان ایران به چین و ترکیه نیاز دارد؟

آیا صنعت ساختمان ایران به چین و ترکیه نیاز دارد؟

بر اساس آنچه کارشناسان حوزه بازار و مسکن اعتقاد دارند؛ در صورتی که از نیروهای متخصص و با تجربه ایرانی در صنعت ساختمان استفاده شود و ریسک های غیر اقتصادی که موجب تورم در این زمینه می شود از بین برود شاهد رویدادهای خوبی در حوزه بازار مسکن خواهیم بود. با این وضعیت هم می توان با ارتقای تکنولوژی  و کاهش هزینه های ساخت اقشار بیشتری از جامعه را خانه دار کرد.

این در حالی است که هم اکنون بهای زیادی به مهندسان ایرانی داده نمی شود و هنوز هم برخی از افراد در طرح نهضت ملی مسکن به چین و ترکیه امید دارند که هنوز آنها هم نیامده اند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

نیاز صنعت ساختمان به نیروهای داخلی

ابوالحسن میرعمادی، فعال صنعت ساختمان گفت: تعداد بسیاری از مهندسان ماهر ایرانی در کشورهای دیگری مشغول به کار هستند و حتی فناوری صنعت ساختمان آن کشورها را ارتقا داده‌اند. این در حالی است که صنعت ساختمان در ایران به شکلی سنتی اداره می ‌شود. چرا ما از این نیروهای جوان و متخصص در داخل کشور خودمان استفاده نکنیم؟ صنعت ساختمان در ایران با جامعه نیم میلیونی مهندسان، محتاج کشورهای دیگر نیست.

این فعال صنعت ساختمان ضمن اشاره به اینکه برخی از مسئولان به خارج از کشور چشم دارند گفت: برای اجاره پروژه ای مانند نهضت ملی مسکن به سراغ چینی ها و ترک ها رفتند که آنها هم قبول نکردند. در حالی که اگر از جوانان تحصیل کرده خودمان حمایت کنیم صنعت ساختمان رشد بسیاری خواهد کرد. در این صورت در گام اول می توانیم نیمه صنعتی و در گام بعد نیز کاملا صنعتی شویم.

میر عمادی ادامه داد: در صورتی که بتوانیم به کمک اقتصاددانان، تورم را کنترل و با استفاده از مهندسان مجرب، بخش ساختمان را ارتقا دهیم قطعا اتفاقات خوبی در بازار مسکن خواهد افتاد و تورم این بخش کنترل خواهد شد.  بخشی از مشکلات حوزه مسکن، درونی و بخش دیگری از آن بیرونی است که شامل ریسک های غیراقتصادی می ‌شود. اگر در این دو حوزه به موفقیت دست پیدا کنیم، تامین مسکن برای اقشار جامعه دور از دسترس نخواهد بود.

وی اضافه کرد: هزینه ساخت در یک پروژه ساختمانی حدود ۶۰ درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص داده است. در این میان ۴۰ درصد نیز هزینه زمین است. به دنبال رشد قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران در مناطق متوسط شهر تهران هزینه ساخت هر متر مربع مسکن حدود ۱۵۰۰ دلار است. در مناطق جنوبی این عدد ۱۰۰۰ دلار و در شمال شهر حدود ۲۰۰۰ دلار می‌شود. به این رقم ۴۰ درصد قیمت زمین هم اضافه می شود. بنابراین هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به بیش از ۵۰ میلیون تومان رسیده است.

بر اساس اظهارات این کارشناسان حوزه مسکن، با وجود رشد قیمت ساخت، بازار مسکن کششی برای افزایش قیمت ندارد. این مساله تاثیر خود را بر تولید مسکن گذاشته و ساخت و ساز در مقایسه با اوایل دهه ۹۰ حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر شده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های مصالح ساختمانی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی