23 درصد سطح شهری کشور بافت فرسوده دارد

23 درصد سطح شهری کشور بافت فرسوده دارد

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: ۲۳ درصد سطح  شهری کشور بافت فرسوده و ناکارآمد است و این در حالی است که بیش از ۲۱ میلیون نفر در این محله ها زندگی می ‌کنند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

احیای بافت فرسوده کشور

محمد آئینی، مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری ملایر از احیای ۲۱۰ هزار واحد بنای فرسوده در سطح کشور خبر داد و گفت: بناهای فرسوده تخریبو به جای آنها ۶۷۰ هزار واحد احداث شده است.

محمد آئینی ضمن اشاره به اینکه ۱۶۶ هزار هکتار معادل ۲۳ درصد سطح شهری بافت‌ های فرسوده و ناکارآمد در کل کشور وجود دارد، اضافه کرد:  جمعیتی بالغ بر ۲۱.۵ میلیون نفر در این محله ‌ها سکونت دارند و تا به امروز حدود ۶۰۰۰ محله در این ارتباط شناسایی شده است. از این میزان حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بناهایی ناپایدار و فاقد هر گونه سازه است.

آئینی خاطر نشان کرد: از ۱۶۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری، ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۶۰ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی، بیش از ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده با پیشینه روستایی است. در این میان ۴۹ درصد واحدهای مسکونی واقع در بافت ‌های ناکارآمد شهری فاقد تاب ‌آوری در برابر آسیب ‌های مختلف هستند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: در سال جاری به دنبال آن هستیم تا ۱۵۰ هزار واحد در محله های بازآفرینی و بافت فرسوده شهری را نوسازی کنیم. در این میان سهم استان همدان چهار هزار و ۵۰۰ واحد است.

وی تصریح کرد: شهروندان برای آگاهی از این که واحد مسکونی آنها در محدوده بافت فرسوده قرار دارد یا خیر می توانند به سایت شرکت به آدرس facility.udrc.ir مراجعه کنند. توسعه گران و تسهیلگران هم می توانند با ورود به سامانه ماده چهار شرکت از تسهیلات و شرایط در نظر گرفته شده آگاهی پیدا کنند.

آئینی با بیان این که در اعطای تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده شرایط چهارگانه مانند داشتن فرم سبز و یا سابقه سکونت و سابقه مالکیت و سرپرستی خانوار وجود ندارد، خاطر نشان کرد: تمامی تشویق ‌ها از جمله تخفیف در پروانه ساخت، بیمه و هر موضوع دیگری که در طرح ملی مسکن وجود دارد؛ در نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شده است.

آئینی گفت: وزارت راه و شهرسازی خط اعتباری ویژه ای برای نوسازی مسکن در اختیار دارد و این تسهیلات از طریق بانک مسکن در سه رده به متقاضیان پرداخت خواهد شد. این تسهیلات در شهرها ۳۵۰ میلیون تومان است که ۱۵۰ میلیون تومان آن با سود صفر درصد پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: متقاضیان در این زمینه می توانند برای انجام جابجایی و اسکان موقت خود تسهیلاتی به مبلغ ۴۵ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه دریافت کنند.

آئینی “مردمی سازی” را یکی از رویکردهای مهم شرکت بازآفرینی شهری در دولت سیزدهم دانست و خبر از طراحی بسته جامع تشویقی برای توسعه نقش بخش خصوصی در نوسازی بافت های فرسوده خبر داد و گفت: این طرح به زودی ابلاغ می شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایده جدید هستید « مزایده های املاک » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

آیا در زمان کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم؟

آیا در زمان کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم؟

کارشناس بازار مسکن: در مقطعی قرار گرفته‌ ایم که قیمت اسمی خانه افزایش پیدا می کند اما هم پای تورم رشد نمی ‌کند. این به معنای کاهش تدریجی قیمت واقعی مسکن است. در ادامه این خبر