فرسودگی ماشین آلات، عامل تعطیلی 27 درصدی معادن

فرسودگی ماشین آلات، عامل تعطیلی 27 درصدی معادن کشور

شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خبر داد: اظهارات وزیر صمت، در ارتباط با تعطیل شدن ۲۷ درصد معادن کشور به دلیل فرسودگی ماشین آلات و در دسترس نبودن ماشین آلات معدنی چالش بزرگی است که معادن کشور هم اکنون با آن روبرو هستند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

فرسودگی ماشین آلات و نیاز به واردات آنها

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ارتباط با چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی گفت: ما برای رفع این مساله در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب کردیم که ماشین آلات سنگین و معدنی به میزان ۵ هزار دستگاه به کشور وارد شوند. اما عمر این مصربه یک سال بوده و اگر مسئولان از این مصوبه و این فرصت استفاده لازم را نکنند ضرر آن به مردم خواهد رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه بر اساس آماری که دیوان محاسبات به ما اعلام کرده است؛ میزان عمل به احکام بودجه بسیار کم است و تنها تعداد کمی از آنها عملیاتی می شود. این مساله به مردم خسارت زیادی را وارد خواهد کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نباید دستگاه‌ های اجرایی منتظر شوند که نتیجه را ببینند، بلکه باید در همان زمانی که قانون بودجه بررسی می شود و به مرحله تصویب می‌رسد، خودشان را آماده اجرا و آیین نامه اجرایی آن را تدوین کنند. نه اینکه بعد از گذشت چند ماه از مصوب شدن آن هنوز آیین نامه تدوین نشده است.

شاکری در ادامه افزود: این مصوبه واردات ماشین آلات سنگین و معدنی با توجه به ظرفیت خیلی خوبی که در معادن و توسعه اقتصادی وجود دارد موجب تحرک بخش خیلی خوبی در اقتصاد می شود و از سوی دیگر به توسعه محلی نیز کمک خواهد کرد.

نماینده مجلس یازدهم همچنین تصریح کرد: با مصوبه ای که در مجلس شورای اسلامی وضع شده است باید هر چه زودتر واردات ماشین آلات اجرایی شود. رسانه ها هم اگر دیدند در این مصوبه توقف یا ترک فعلی انجام شده به مسئولان اطلاع دهند تا حتما از ابزار نظارتی خودشان برای حل این مسئله استفاده کنند. ما در خیلی از موضوعات ممنوعیت واردات را وضع  می کنیم اما من معتقدم که در بسیاری از مسائل ما باید برای حمایت از تولیدکننده داخلی، زمینه واردات را فراهم کنیم. تولید کنندگان داخلی نمی توانند ظرفیت و نیاز داخل را تامین کنند به همین دلیل این خلا باعث می شود که توسعه اقتصادی را نداشته باشیم.

شاکری اعتقاد دارد که ضمن حمایت از تولیدات داخلی، واردات خارجی نیز باید صورت بگیرد و فرسودگی ماشین آلات معدنی به معادن ضربه مهلکی خواهد زد. وی اعتقاد دارد این واردات به نفع تولید داخلی است زیرا به هر میزان که تولید داخل بالاتر می رود، واردات نیز کاهش پیدا می کند و بازار داخلی نیز ضربه نخواهد خورد. استفاده هم زمان از تولید داخلی و صادرات استراتژی خوبی خواهد بود.

شاکری ادامه داد: واردات ماشین آلات معدنی هم موجب ورود تکنولوژی به کشور می شود و علاوه بر این ظرفیت کیفیت تولیدات داخلی را نیز افزایش می دهد. اما تنها نگرانی که ما از باز شدن مسیر واردات داریم لخت شدن و سرد شدن دستگاه اجرایی در برابر واردات است. باید این مسئله خیلی کنترل شود زیرا این مسئله پیش از این رخ داده است.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: این واردات در بهبود کیفیت و شکل گیزی انگیزه در میان تولیدکنندگان داخلی نقش خواهند داشت.

نماینده مجلس یازدهم همچنین در ادامه، اظهارات وزیر صمت در ارتباط با تعطیل شدن ۲۷ درصد معادن به دلیل در دسترس نبودن ماشین آلات معدنی را تایید کرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های ماشین آلات » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط