انواع تجهیزات مکانیکی و معاملات آنها

انواع تجهیزات مکانیکی و معاملات آنها

تجهیزات مکانیکی به اجزا و تجهیزاتی گفته می شود که نقش مهمی را در لوله کشی میان اجزای مختلف مانند لوله و اتصالات و غیره ایفا کرده و برای انتقال سیال گاز یا مایع استفاده می شود. از تجهیزات مکانیکی برای  گرمایش ، سرمایش ، میعان ، تبخیر ، انتقال ، ذخیره ، ترکیب یا جداسازی سیال جاری و واکنش در سیستم لوله کشی استفاده می شود.

با گذشت زمان قطعات تجهیزات مکانیکی پیشرفت بسیاری کرده است و این تغییرات به صرفه جویی بیشتر در مصرف هزینه و انرژی کمک بسیاری کرده است. تمام سیستم های تجهیزات مکانیکی مشابه هم نیستند ولی اغلب آنها به بخش های مشخصی برای عملکرد مناسب خود نیاز دارند تا بتوانند نیازهای سیستم کلی را برآورده کنند. این قطعات در کنار هم و به صورت مداوم فعالیت می‌ کنند. در ادامه به برخی از تجهیزات مکانیکی اشاره می کنیم. پس با مجله هزاره همراه ما باشید.

انواع تجهیزات مکانیکی

تجهیزات مکانیکی دارای انواع مختلفی به شرح زیر است:

مخازن

مخازن افقی یک مخزن ذخیره ای به شکل استوانه است که محور طولی آن موازی با خط افق است. این مخزن برای دریافت و جمع کردن سیالات استفاده می شود و به همین دلیل هم دارای قطعات متحرک داخلی نیست. پایه های نگهدارنده در قسمت پایین مخزن برای محافظت از چرخش مخزن نسبت به فونداسیون بتنی ، جوش داده می شود . نازلی در بالای مخزن ، اجازه ورود سیالات و پر شدن مخزن را می دهد . نازلی در پایین نیز اجازه ی خروج سیال را می دهد . نازل های کوچکتر را می توان برای دریچه بخار و اتصال به ادوات ابزار دقیق به کار برد . ابزار دقیق نیز برای اندازه گیری سطح مواد داخل مخزن ، به کار می رود.

مخازن عمودی مخازن استوانه ای هستند که محور طولی آنها عمود بر خط افق است. برج های تقطیر ، صفحات داخلی به نام سینی (Tray) دارند که در جداسازی و جمع آوری ترکیبات مختلف مولکولی مواد خام ، به کار می رود . فرآیند تجزیه سیال خام به عناصر مولکولی اش ، تقطیر جز به جز (Fractional Distillation) نامیده می شو که بعد از تصفیه و فرآوری بیشتر ، این اجزا تبدیل به محصولاتی مثل گازوئیل ، بنزین ، نفت سفید و بسیاری از فرآورده های دیگر می شود.

نردبان

گاهی اوقات بسیاری از مخازن و دیگر تجهیزات در ارتفاعی ساخته می شوند که تنها با کمک نردبان قابل دسترسی هستند. درواقع نردبان به اپراتور امکان دسترسی به ارتفاع بالاتر تجهیزات را برای انجام بازرسی و یا تعمیرات معمول می دهد. جنس نردبان ها از میله و صفحات فولادی است که به سطح بیرونی مخزن جوش یا پیچ داده می شود. حداکثر ارتفاع نردبان ثابت ۹ متر است.

پمپ

پمپ ها نیز دیگر وسایل مکانیکی هستند که برای جابجایی سیالات تحت فشار از مکانی به مکان دیگر استفاده می شوند. پمپ ها سرعت مواد را در زمانی که از لوله عبور می کنند افزایش داده و به همین دلیل هم پمپ هایی که در لوله کشی ها استفاده می شوند دارای دسته بندی زیر هستند: دینامیکی مانند پمپ گریز از مرکز (Centrifugal) پمپ های جا به جایی مثبت مانند رفت و برگشتی (Reciprocating) و یا چرخشی (Rotary).

کمپرسور

کمپرسورها به پمپ ها شباهت دارند اما به منظور انتقال هوا، گاز یا بخار طراحی شده اند. در واقع کمپرسور برای افزایش نرخ جریان های سیال گازی از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود.

مبدل

مبدل نیز نوع دیگری از تجهیزات مکانیکی است که هدف از استفاده از آن در امکانات لوله کشی انتقال گرما از یک سیال به سیال دیگر است. انواعی از مبدل ها که بیشترین کاربرد را دارند شامل مبدل پوسته و تیوب (Shell & Tube) ، دو لوله ای (Double Pipe) ، جوش آورنده (Reboiler) و هوا خنک کن (Air Cooler) می شوند.

جوش آورنده

همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است؛ از آن برای دوباره گرما دادن به مواد و سیالات استفاده می شود. دو نوع گرم کننده وجود دارد : نوع دیگی (Kettle type) و ترموسیفونی (ThermoSiphon) نوع دیگری از نظر طراحی ، مشابه مبدل پوسته و تیوب است . گرم کننده ترموسیفونی مستقیما به پایین برج تقطیر متصل می شوند.

هوا خنک کن

هوا خنک کن ها خنک کننده هایی هستند که در بالا یا پایین جایگاه لوله ها قرار می گیرند تا هوا را برای خنک کردن لوله ها از میان آنها حرکت دهند. هوا خنک کن مانند اصول رادیاتور اتومبیل کار می کند اما دارای مقیاس بزرگتری است.

برج خنک کننده

برج خنک کننده یک وسیله  مکانیکی است که دمای آب خنک کننده را کاهش می دهد. برج های خنک کننده به صورت ویژه  و با این هدف طراحی شده اند که حرارت جذب شده را به وسیله تبخیر مقادیر ویژه ای از آب دارای هوا، که از میان برج القایی هوا عبور می کند، از دست بدهد.

گرم کننده یا بخاری

بخاری که با عنوان کوره نیز شناخته می شود با هدف افزایش دمای مواد خام تا نقطه ای بتوان آن را برای وسیله فرایند به کار برد؛ استفاده می شود. بخاری ها دارای انواع افقی یا عمودی هستند.

مخازن ذخیره

از مخازن ذخیره برای ذخیره نفت خام قبل از انجام فرایند و به عنوان تانکر نگهدارنده محصول استفاده می شود یا برای جمع آوری محصول نهایی قبل از تحویل به مشتری نیز به کار می رود. بنابراین مخازن ذخیره در چندین فاز فرایند پالایشگاه به کار می روند.

انواع تجهیزات مکانیکی

معاملات تجهیزات مکانیکی

تجهیزات مکانیکی موضوعی است که شرکت های مختلف برای پیاده سازی آن، اقدام به برگزاری مناقصات مختلف می کنند. . این فرایند با یک اعلام عمومی در روزنامه های کثیر الانتشار و وب سایت های اطلاع رسانی مانند وب سایت هزاره آغاز شده و افراد حقیقی و حقوقی که واجد شرایط مناقصه باشند اقدام به ارسال مدارک و اسناد خود می کنند.

 سپس رقابت مناقصه آغاز شده و برنده آن کسی خواهد بود که برای پیاده سازی این تجهیزات، دارای شرایط کیفی مد نظر مناقصه گزار بوده و قیمت پیشنهادی او کمتر از دیگر رقبا باشد. پس از آن، میان هر دو طرف قراردادی منعقد می شود که از این پس فعالیت هر دو طرف و مدت زمان انجام پروژه بر اساس این قرارداد صورت خواهد گرفت.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده تجهیزات صنعتی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی