معرفی سازمان انتقال خون ایران و معاملات این مجموعه

معرفی سازمان انتقال خون ایران و معاملات این مجموعه

سازمان انتقال خون ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم گیری در ارتباط با تامین و توزیع خون و فرآورده های خونی سالم در کشور است که در سال ۱۳۵۳ تاسیس شده است. سابقه تزریق خون در کشور به سال های ابتدایی دهه ۲۰ شمسی مربوط می شود که در این زمان به دلیل نوپا بودن انتقال خون و ناآشنا بودن مردم، دريافت خون از داوطلبان براي تزريق به بيماران به سختي انجام مي گرفت و راضي كردن افراد براي دادن خون عمدتا به پزشک مورد نظر بستگی داشت.

با گذشت زمان و رشد زیاد داوطلبان برای اهدای خون و  ارتقای کیفیت فراورده های خونی توجه بسیار زیادی به این حوزه شد. در وهله اول بيمارستان هاي ارتش و مراكز جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران از اولين مراكزي بودند که اقدام به جمع آوری سیستماتیک خون از داوطلبان می کردند. اما پس از مدتی با بروز مشکلاتی در این زمینه نیاز به یک سازمان مستقل برای ساماندهی سیستم تامین خون و فرآورده های خونی احساس شد. به همین دلیل هم سازمان ملی انتقال خون ایران در نهم مرداد ماه ۱۳۵۳ تاسیس شد. در ادامه با معرفی بیشتر این سازمان همراه مجله هزاره باشید.

فعالیت های سازمان انتقال خون ایران

از ابتدای تاسیس این سازمان تا سال ۱۳۵۷ به غیر از سازمان مرکزی، سه پایگاه شیراز، اهواز و مشهد در این زمینه فعالیت می کردند. در حال حاضر نیز  ۲۰۶ مرکز انتقال خون و خدمات خون ‌رسانی را در سراسر کشور به عهد دارند. در حال حاضر مراکز کلیه استان ‌های کشور دارای پایگاه ‌های انتقال خون هستند. در این مراکز  بخش ‌های آزمایش ‌های غربالگری بر روی خون‌ های اهدایی، تهیه فراورده و کنترل کیفی وجود دارد. علاوه بر این، ۳۵ شهرستان هم دارای مراکز انتقال خون هستند که مجهز به امکانات برای انجام کلیه فرایندهای تهیه فراورده و آزمایش ‌های غربالگری هستند و بر روی تک تک کلیه واحدهای اهدایی آزمایش‌ ها غربالگری جهت بررسی عفونت با ویروس هپاتیت B، ویروس هپاتیت C، ویروس HIV و آزمایش سرولوژی برای بیماری سفلیس و سایر آزمایش‌ها لازم در آنها صورت می گیرد.

وظایف سازمان انتقال خون ایران

 •  ترغيب و گرد آوري داوطلبان اهداء خون
 • اجراي برنامه‌ هاي آموزشي جهت آگاهي مردم به امر اهداء خون
 • گسترش شبكه خون رساني در سراسر كشور
 • ايجاد واحدهاي سيار و پايگاه‌ هاي محلي در مناطق مختلف شهرها براي خون گيري
 • انجام آزمايشات ايمني و گروه‌ بندي براي آماده كردن خون و فرآورده ‌هاي آن
 • توزيع خون و فرآورده‌ هاي آن به مراكز بهداشتي، درماني، بيمارستان ‌ها و ساير سازمان ‌ها و موسسات
 •  توليد فرآورده‌ هاي مختلف خوني ( پلاسمايي و سلولي و مشابه ) با تعريف و تعيين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • تهيه و تنظيم و اجراي برنامه‌ هاي آموزشي مورد نياز گروه پزشكي و وابسته پزشكي در محدوده تكاليف سازمان بر طبق ضوابط و مقررات آموزشي كشور
 • پژوهش هاي علمي در زمينه تعيين و تكميل روش هاي مناسب براي تهيه فرآورده هاي خوني و پلاسمائي، پژوهش هاي اختصاصي در زمينه هاي ايمونو هماتولوژي، ايمونوشيمي و شيمي پروتئين ‌ها و زمينه‌ هاي وابسته و انجام تحقيقات باليني و پايه
 • گروه بندي نسوج براي پيوند اعضاء و انتقال گلبول هاي سفيد
 • تشخيص اختلال هاي انعقاد خون
 • تعيين شرايط استاندارد براي جمع ‌آوري، نگهداري خون و فراكسون‌هاي پلاسما، وسايل مورد مصرف، صدور كارت و شرايط پزشكي مجاز براي اهداء خون
 • تشويق مادي و معنوي داوطلبان اهداء خون و پلاسما براي همكاري آنها و تهيه  بعضي فرآورده‌ها
اهدای خون

معاملات سازمان انتقال خون ایران

سازمان انتقال خون ایران مانند هر سازمان دیگری و بر اساس قانون و با هدف شفافیت بیشتر در معاملات خود و ارتباط بهتر و بیشتر با بخش‌ های دولتی و خصوصی، اقدام به برگزاری انواع مناقصه و مزایده می‌ کند. بر این اساس و پس از انجام هر کدام از این فرایندها که به میزبانی  سازمان انتقال خون ایران انجام می‌ گیرد؛ برنده مزایده یا مناقصه با این سازمان قراردادی منعقد کرده و بر اساس این قرارداد همکاری را شروع خواهند کرد. در ابتدای این فرایند یک فراخوان عمومی اعلام شده و شرکت هایی که واجد شرایط مزایده و یا مناقصه هستند اقدام به ارسال اسناد و مدارک خود می کنند.

سپس سازمان انتقال خون ایران، اسناد را بررسی کرده و پس از رقابت میان شرکت کنندگان برنده مزایده یا مناقصه اعلام خواهد  شد. در مزایده داوطلبی که بالاترین قیمت را پیشنهاد بدهد برنده خواهد بود و در مناقصه نیز در صورت دارا بودن شرایط و ارائه مناسب ترین قیمت شرکتی برنده خواهد بود که پایین ترین مبلغ پیشنهادی را ارائه بدهد. سپس قراردادی ما بین دو طرف منعقد شده و بر اساس زمان و تعهدات درج شده در آن فعالیت هر دو طرف انجام می گیرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های خدمات بیمه » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط