زمستانی بدون خاموشی در راه است

زمستانی بدون خاموشی در راه است

  وزیر نیرو اعلام کرد: به دنبال مذاکرات صورت گرفته با وزارت نفت امید است که در تامین سوخت فصل زمستان نیروگاه ها با مشکلی روبرو نباشیم و چالشی در زمینه تامین برق و خاموشی نداشته باشیم. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

برنامه ریزی برای جلوگیری از خاموشی

علی اکبر محرابیان در ارتباط با مصرف برق در فصل زمستان گفت: وزارت نفت در چارچوب برنامه ای که ما برای تامین برق در زمستان داریم و با یک برنامه ریزی خوب، همانند سال گذشته کار را مدیریت می کند و امید بر آن است که به همان تجربه موفق سال گذشته برسیم. در سال گذشته با همکاری تنگاتنگی که با وزارت نفت انجام شد، زمستان را به خوبی مدیریت کردیم.

محرابیان اضافه کرد: امیدواریم که مشکلی برای تامین برق وجود نداشته باشد و پیش بینی ها نیز حکایت از همین موضوع دارد.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز اخیرا اعلام کرده است: در روزهای آغاز به کار دولت سیزدهم، حجم ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه های کشور کم بود و با اجرای  سلسله اقدام ‌هایی مانند افزایش قیمت کرایه کامیون ‌های ویژه حمل سوخت و استفاده بهینه از خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی توانستیم ۳۰ درصد ذخیره‌ سازی ‌های سوخت مایع در نیروگاه ‌های کشور را بیشتر کنیم.

اوجی ضمن تاکید بر تامین پایدار سوخت نیروگاه‌ ها در زمستان سال گذشته و تابستان سال جاری که سبب جلوگیری از قطعی برق شده است، خاطرنشان کرد: در همین تابستان تا روزانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به نیروگاه ‌ها تزریق می‌ شود.

عبدالرسول پیش آهنگ، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی هم در همین ارتباط گفت: تامین سوخت نیروگاه ها به واسطه وزیر نفت انجام می شود. در همین زمینه نیز جلسات چندی با این وزارتخانه انجام شده است و هم اکنون پیش بینی های لازم برای ذخیره سازی سوخت صورت گرفته است.

پیش آهنگ با بیان این که در دی و بهمن ماه هر سال نیاز مصرف سوخت به وزارت نفت اعلام می شود و مطابق برنامه ریزی سال جاری این مساله نیز صورت گرفت است گفت: در فصل تابستان به صورت روزانه ۳۰ میلیون لیتر معادل سوخت مصرف کردیم که این عدد ۳ برابر تولید گازوئیل کشور است. ۲۶۰ میلیون گازوئیل و مابقی سوخت مایع برای مخازن پیش بینی شده است به صورتی که ۳ و نیم میلیارد گازوئیل، ۳ میلیارد مازوت، تا پایان آبان باید در ذخایر تامین شود تا به عدد معقولی در این مدت برسیم.

صنعت برق کشور علاوه بر پیک مصرفی در فصل تابستان، در فصل زمستان نیز عمدتا به دلیل کمبود سوخت با شرایط سختی روبرو است. اما با این حال در سال گذشته علی رغم احتمال وقوع خاموشی در زمستان با تعامل مناسب وزارت نفت و نیرو زمستانی با کمترین خاموشی پشت سر گذاشته شد و این موضوع در حالی رخ می دهد که در سال ۱۳۹۹ با چالش های متعددی در این زمینه روبرو بودیم.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های نیروگاه های برقی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط