بررسی انواع درب و پنجره ساختمانی

بررسی انواع درب و پنجره در ساختمان

یکی از بخش های مهم هر ساختمانی درب و پنجره آن است. انتخاب یک درب و پنجره مناسب نه تنها بر روی زیبایی سازه تاثیر می گذارد؛ بلکه از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کرده و به امنیت ساختمان نیز کمک می کند. انتخاب یک درب و پنجره مناسب به آرامش ساکنان یک ساختمان هم کمک کرده و از ورود آلودگی و سر و صدای اطراف به داخل خانه نیز جلوگیری می کند.

امروزه صنعت ساخت درب و پنجره در ایران با پیشرفت خوبی روبرو شده است. به صورتی که هم از مصالح متنوعی برای ساخت آنها استفاده می شود و هم در ساخت آنها از انواع لولا و یراق آلات مختلف کمک گرفته می شود. درب و پنجره این روزها از جنس های مختلفی مانند چوب، آهن، آلومینیوم، مصالح ترکیبی مانند کامپوزیت ها و همچنین پلاستیک های فشرده نظیر PVC و UPVC ساخته می شود. در ادامه این مقاله با معرفی بیشتر انواع درب و پنجره همراه مجله هزاره باشید.

انواع درب و پنجره

این روزها درب و پنجره دارای انواع مختلفی به شرح زیر است:

انواع درب

درب چوبی:

درب های چوبی معمولا برای فضاهای داخلی کاربرد دارند که با توجه به جنس و کیفیتی که دارند یکی یا دو یا چند جداره ساخته می شوند.

درب فولادی:

از این درها عمدتا برای درهای خروجی استفاده می شود به صورتی که امروزه در ورودی پارکینگ ها، مغازه ها و پاساژهایی که مشرف به خیابان و کوچه های اصلی هستند برای جلوگیری از سرقت و یا فرسایش کمتر در مقابل گرما و سرمای محیط کاربرد دارند.

درب آلومینیومی:

این نوع از درب به جهت مقاومتی که در برابر رطوبت دارد برای فضاهای مربوط کاربرد بیشتری دارد.

درب شیشه ای:

این نوع از درب ها که از شیشه های ضخیم و آبدیده ساخته شده اند معمولا در فضاهای تجاری و اداری و در مکان هایی که حفظ حریم داخلی مورد توجه نباشد استفاده می شود.

درب پلاستیکی:

این نوع از مصالح به تازگی وارد صنعت ساختمان شده است و درب های ساخته شده از انواع PVC و UPVC به خصوص در مکان های مرطوب را شامل می شود.

انواع پنجره

پنجره چوبی:

محدودیت زیادی در ساخت پنجره چوبی این روزها وجود دارد. چوب سرما و گرما را انتقال نمی دهد. ضریب انتقال حرارتی پایین یکی از مزیت های چوب به شمار می رود اما ضریب اطمینان پایینی داشته و از آن کمتر در ساخت پنجره استفاده می شود.

پنجره آهنی:

این نوع از پنجره ها دوام بالایی دارند و عمدتا در سازه های قدیمی به چشم می خورند زیرا به دلیل معایبی مانند عایق نبودن، زنگ زدگی و خوردگی امروزه مورد توجه سازندگان نیستند.

پنجره آلومینیومی:

این نوع از پنجره ها مقاومت بسیاری در برابر خوردگی و زنگ زدن دارند و سبک تر و نازک تر بودن این پنجره ها نسبت به پنجره های آهنی و همچنین مقاومت بالاتر این پنجره نسبت به پنجره های چوبی، این نوع پنجره را در موقعیت بهتری قرار داده است.

پنجره  UPVC:

پروفیل های UPVC بر خلاف پنجره آلومینیومی به هم جوش یک پاچه می خورند و به صورت یک واحد کلی در می آیند. این پروفیل ها در مقابل ضربه، تغییر شکل در سرما و گرما و تقطیر، بسیار سخت و مقاوم هستند و ویژگی مهم آنها عایق بودن در برابر گرد و غبار، صوت و گرما و سرما است.

انواع پنجره

معاملات انواع درب و پنجره

شرکت های مختلف ساختمانی و هر شرکتی که از درب و پنجره ها برای مصارف سازه ای  استفاده می کنند؛ برای استفاده بهتر و به صرفه تر از آنها اقدام به برگزاری مناقصاتی می کنند تا از پیمانکاران مختلف برای پیاده سازی انواع درب و پنجره کمک بگیرند. این فرایند به بهبود همکاری میان شرکت ها و شفافیت مالی آنها کمک قابل توجهی خواهد کرد. این مناقصات با اعلام شرکت مناقصه گزار آغاز شده و در روزنامه های کثیرالانتشار و وب سایت های مختلف مانند وب سایت هزاره اطلاع رسانی می شود.

سپس شرکت هایی که شرایط لازم سازمان برگزار کننده مناقصه را داشته باشند اقدام به ارسال اسناد و مدارک خود می کنند. سازمان مذکور نیز با بررسی مدارک پیمانکاران از آنها برای شرکت در مناقصه دعوت کرده و شرکتی برنده مناقصه خواهد شد که شرایط لازم را داشته باشد و مبلغ پیشنهادی آن برای انجام پروژه کمتر از دیگر رقبا باشد. سپس میان هر دو طرف قراردادی منعقد خواهد شد که تعهدات طرفین و مدت زمان انجام پروژه در آن ذکر می شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های املاک » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها