زیر ساخت و امکانات، لازمه واگذاری زمین

زیر ساخت و امکانات، لازمه واگذاری زمین

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان در ارتباط با طرح واگذاری زمین ۲۰۰ متری به خانواده های دارای سه فرزند گفت: واگذاری زمین باید همراه با ایجاد زیر ساخت و امکانات باشد تا قابل سکونت شود. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

نیازهای  واگذاری زمین به خانواده ها

فرشید پورحاجت خبر داد: این موضوع که دولت تصمیم گرفته است به خانوارهای دارای سه فرزند زمین بدهد کار خوبی است اما باید دید که چقدر از تجارب گذشته در این زمینه به کار گرفته شده است. زیرا در برخی از دولت های گذشته هم طرح ‌های واگذاری زمین به خانواده‌ ها مطرح  شده بود. اگر آن برنامه ‌ها موفق بوده جای بحث نیست اما اگر فقط منتج به این مساله شود که بازار فروش زمین شکل بگیرد، به تولید مسکن کمکی نخواهد کرد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان در ادامه خاطر نشان کرد: در برخی از نقاط کشور برای پروژه جهش تولید مسکن، زمین فراهم کرده ایم اما به دلیل نبود زیر ساخت ها و امکانات و توجیه پذیر نبودن سرمایه گذاری بر روی این زمین ها، سازندگان در بخش های دولتی و خصوصی برای سرمایه گذاری اقدام نکرده اند.

پورحاجت ضمن اشاره به این که ساخت مسکن با اعداد و ارقامی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است، امکان پذیر نیست تصریح کرد: برای بخش خصوصی، ساخت مسکن با قیمت متری ۴.۷ میلیون تومان امکان‌پذیز نیست؛ دلیل این موضوع هم آن است که هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن کمتر از متری هفت میلیون تومان تمام نخواهد شد. علاوه بر این، مشکلاتی هم در ارتباط با تامین تسهیلات و آورده متقاضیان وجود دارد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان با اشاره به گذشت یک سال از وعده وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با مقدمات ساخت یک میلیون واحد مسکونی تاکید کرد: اینگونه گفته می شود که برای ۱.۶ میلیون واحد تامین زمین صورت گرفته است اما در برخی از نقاط کشور زمین برای طرح جهش تولید مسکن وجود ندارد. این موضوع برعکس است و در بعضی نقاط زمین  هست و متقاضی ساخت نیست. این مساله نشان دهنده آن است که شاکله این برنامه دچار  مشکلاتی است.

پورحاجت در ادامه اضافه کرد: قرار نیست که دولت در بیابان به مردم زمین بدهد بلکه باید این زمین ها قابلیت سکونت داشته باشد. این بدان معنی است که باید زیرساخت ‌ها، خدمات، انشعابات و امکانات در این مناطق وجود داشته باشد. دولت باید اعلام کند که به چه میزان می خواهد در زمینه زیرساخت ها هزینه کند و آیا می تواند نقدینگی این زیر ساخت ها را تامین کند؟ دستگاه های خدماتی دولتی در برخی از شهرها به صراحت به سازندگان اعلام کرده اند که باید خود آنها هزینه زیرساخت و شبکه های آب و برق و گاز را بر عهده بگیرند. پس چگونه دولت می خواهد مردم را به این صورت صاحب مسکن کند؟

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌ سازان، با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم گفت: اوایل آن طرح اعلام شد که تصمیم دارند با متری ۲.۷ میلیون تومان مردم را صاحب خانه کنند. خوب حالا آمار بدهند که در طول سه چهار سال اخیر چه تعداد از آن ۴۰۰ هزار واحدی که قرار بود با متری ۲.۷ میلیون تومان به دست مردم برسد تکمیل شده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های ساختمان » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها