رشد کرایه مسکن به کمترین میزان در ماه‌های گذشته رسید

کاهش رشد کرایه مسکن در ماه های گذشته

آخرین آمارهای بانک مرکزی کشور حاکی از آن است که با فروکش کردن التهابات در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره ‌بها در تهران روبرو هستیم. این آمارها نشان دهنده آن است که کرایه مسکن با افزایش کمتری در مدت زمان  13 ماهه گذشته روبرو بوده است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

وضعیت کرایه مسکن در ماه های اخیر

بر اساس آخرین گزارش وضعیت مسکن که توسط بانک مرکزی در شهریور ماه ۱۴۰۱ منتشر شده است؛ در این دوره ۶ هزار و ۳۳ واحد مسکونی معامله شده است که در مقایسه با ماه قبل ۲۲.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۵ درصد کاهش را تجربه کرده است.

علاوه بر این، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی برابر ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان در این گزارش آمده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۳۶.۳ درصد افزایش داشته است. قیمت مسکن در تهران در شهریور  ماه سال جاری در مقایسه با مرداد ماه، فقط ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، در گزارش بانک مرکزی ایران آمده است، که بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی مربوط به منطقه یک به قیمت ۸۷ میلیون تومان و کمترین آن به منطقه ۱۹ با قیمت ۲۱ میلیون تومان مربوط می شود.

در بررسی وضعیت توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریور ماه سال جاری، از میان ۶ هزار و ۳۳ داد و ستد مسکن در این دوره ۲۸.۴ درصد و در مقابل سهم واحدهای با عمر بالا در گروه‌های ۱۱ تا ۱۵ سال و بیش از ۲۰ سال ساخت اضافه شده است.

وضعیت افزایش سالانه کرایه مسکن اجاری در تهران

آخرین آمارهای بانک مرکزی همچنین نشان می دهند که بیشترین حجم معاملات در حوزه مسکن، مربوط به منطقه پنج است و مناطق ۲، ۴ و ۱۰ در ردیف‌ های بعدی قرار گرفته اند.

نکته دیگری که در این آمارها وجود دارد آن است که توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران و برای شهریور ماه نشان می دهد که واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع سهمی معادل ۵۴.۴ درصد معاملات را به خود اختصاص داده است. همچنین واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان، ۴۹.۴ درصد از معاملات مسکن را به خود اختصاص می دهد.

آمارهای مربوط به شاخص کرایه مسکن اجاری نشان دهنده آن است که کرایه مسکن در مدت زمان شهریور ماه سال جاری در تهران و دیگر مناطق شهری به ترتیب رشد ۴۰.۹ و ۴۶.۸ درصدی را در مقایسه با ماه مشابه سال قبل تجربه کرده است. علاوه بر این، افزایش ۴۰.۹ درصدی کرایه مسکن اجاری در ۱۲ ماه ختم شده به شهریور ماه سال ۱۴۰۱ کمترین رقم را در ۱۳ ماه اخیر داشته است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های مسکن » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها