شرایط خرید مسکن مهر چیست؟

با نحوه خرید مسکن مهر بیشتر آشنا شوید

مسکن مهر یکی از نهادهایی است که با تصویب بند دال قانون بودجه سال ۱۳۸۶ قدم به عالم اعتباری حقوق گذاشته است. پس از این تاریخ بر اساس آیین نامه ها و بخشنامه های متعدد، چارچوب ها و ضوابطی در ارتباط با خرید مسکن مهر مشخص شده است. در ادامه این خبر با نحوه خرید این واحدها بیشتر آشنا می شویم. پس با مجله هزاره همراه شوید.

روش های خرید مسکن مهر

زمین هایی که خانه های مسکن مهر در آنها ساخته می شوند به دو نوع ملکی و اجاره ۹۹ ساله تقسیم می شوند. در آن دسته از واحدهایی که عرصه و زمین در اصطلاح به‌ صورت ملکی است، به این معنا است که متقاضیان مالک زمین ملک نیز هستند، زمین و ساختمان (عرصه و اعیان) قابل انتقال است. ولی در مجتمع ‌های اجاره ۹۹ ساله، تنها اعیان (ساختمان) منتقل خواهد شد.

در سال ۱۳۹۳ بر اساس یک دستورالعمل از سوی وزارت راه و شهرسازی خرید و فروش واحدهای مسکن مهر آزاد شد. به این صورت خرید و فروش املاک مسکن مهر شکلی قانونی به خود گرفت. بر اساس این دستورالعمل  خرید و فروش مسکن مهر در حال ساخت، پس از واگذاری و تحویل یا پس از تنظیم اسناد مالکیت امکان خواهد داشت.

 در خرید و فروش مسکن مهر ملکی، عرصه و اعیان که به معنای زمین و ساختمان است؛ هر دو منتقل می ‌شوند. در ارتباط با واحدهای مسکن مهر ملکی (خود مالک) که فروش اقساطی قطعی یا تدریجی آن صورت گرفته باشد، هر دو طرف، نقل و انتقال (شامل انتقال‌ دهنده و انتقال گیرنده) به‌ صورت همزمان برای تغییر نام مدیون به بانک مراجعه و بانک عامل باید پس از انجام تشریفات قانونی و تسویه بدهی معوقه و به‌ روزرسانی اقساط، نسبت به تغییر نام مدیون در دفترچه فروش اقساطی اقدام کند.

اما در ارتباط با انتقال واحدهای مسکن مهر اجاره ۹۹ ساله تنها ساختمان یا اعیان منتقل خواهد شد و زمین در مالکیت دولت باقی خواهد ماند. به این صورت زمین به شکل ۹۹ ساله به متقاضی اجاره داده می شود. در این دسته از املاک هم هر دو طرف برای تغییر نام مدیون هم زمان باید به بانک مراجعه کرده و پس از انجام کارهای قانونی و تسویه بدهی معوقه و به روز رسانی اقساط مراتب به مرجع صدور معرفی نامه که اداره کل راه و شهرسازی، شرکت عمران شهر جدید، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است برای جایگزینی مستاجر در قرارداد اجاره عرصه اعلام می شود. در آن دسته از مورد هایی که که برای واحد مسکن مهر، قرارداد پیش فروش میان سازنده و متقاضی امضا شده است، ولی هنوز مراحل مربوط به واحد و فروش اقساطی انجام نگرفته است، باید ابتدا مراحل لازم برای تخصیص تسهیلات و دریافت دفترچه اقساط انجام بگیرد. سپس به ترتیبی که در مورد واحدهای ساخته شده گفته شد، کارهای انتقال مالکیت صورت بگیرد.

برای این کار نیاز است تا واحد مورد نظر شرایط زیر را داشته باشد:

  1. در قرارداد پیش‌ فروش یا صورت جلسه تخصیص واحد، نام پروژه، بلوک، طبقه و واحد تعیین و قید شده باشد.
  2. سفت‌کاری واحد مورد نظر به اتمام رسیده باشد.
  3. پروژه ‌ای که واحد در آن قرار دارد، قابلیت دریافت وام و تسهیلات و اخذ دفترچه اقساط را داشته باشد.

نکات مهم در خرید مسکن مهر

در هنگام خرید واحدهای مسکن مهر باید توجه داشته باشید که پیش از نهایی کردن معامله و پرداخت وجه حتما از وضعیت ملک مورد نظر و مالکیت آن استعلام بگیرید. تا زمانی که واحدهای مسکن مهر سند رسمی نداشته باشند استعلام مالکیت آنها از اداره ثبت اسناد امکان پذیر نخواهد بود. در این زمینه،  مرجع اطلاع از مالکیت مسکن مهر، شرکت ‌های عمران شهرهای جدید یا اداره کل راه و شهرسازی است.

از سوی دیگر باید دقت داشت که از جمله شرایط نقل و انتقال واحدهای مسکن مهر، نداشتن بدهی معوقه و تسویه بدهی های گذشته در ارتباط با آن واحد است. بنابراین فروشنده واحد مسکن مهر نباید در ارتباط با اقساط تسهیلات بانکی بدهی داشته باشد. علاوه بر این واحد مورد نظر  نباید به سازمان ملی زمین و مسکن یا شرکت عمران شهرهای جدید یا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بدهی داشته باشد. اما اگر واحدی در این مورد بدهی داشته باشد، باید برای تسویه بدهی ‌های مذکور اقدام شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های خانه و آپارتمان» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی