آیا در زمان کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم؟

آیا در زمان کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم؟

کارشناس بازار مسکن: در مقطعی قرار گرفته‌ ایم که قیمت اسمی خانه افزایش پیدا می کند اما هم پای تورم رشد نمی ‌کند. این به معنای کاهش تدریجی قیمت واقعی مسکن است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه باشید.

قیمت واقعی مسکن و تورم کشور

مهدی روانشادنیا گفت: هم اکنون بالا رفتن قیمت ملک به معنای  کاهش ارزش پول ملی و تورمی است که در کشور وجود دارد. بر اساس پیش ‌بینی ‌ها تورم مسکن در سال ۱۴۰۱ از تورم عمومی فراتر نرفت و این روند ادامه خواهد داشت. شهریور ماه سال جاری، رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۳۶ درصد بوده و تورم عمومی نقطه به نقطه نیز ۴۹ درصد بوده است.

وی اضافه کرد: این میزان ثبات نسبی بازار مسکن دو دلیل عمده دارد:  یک آن که مسکن در استطاعت همه اقشار نیست. بنابراین  برخی گروه‌ها از این بازار خارج می ‌شوند. در این شرایط هم قیمت اسمی مسکن افزایش پیدا می‌ کند اما هم پای تورم رشد نخواهد ‌کرد. که  این مساله به معنای کاهش تدریجی قیمت واقعی مسکن است.

روانشادنیا تاکید کرد: نوع رفتاری که بازار مسکن دارد به این صورت است که بعد از یک دوره جهش دچار چسبندگی قیمت می ‌شود. طی سالهای ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۰ قیمت مسکن به اندازه کافی افزایش یافته است که این مانع از رشد بیشترش می ‌شود اما کاهش اسمی هم پیدا نمی‌ کند.

وی ادامه داد: از آذرماه سال ۱۳۹۶ که آغاز فرآیند رشد بازار مسکن بوده است تا به امروز متوسط قیمت خانه در شهر تهران تقریبا ۱۰ برابر شده و بازار ارز، مقداری کمتر از این عدد رشد داشته است. در واقع به اندازه ‌ای که پول رایج کشور،  کاهش ارزش داشته قیمت آپارتمان هم حالت صعودی داشته است. بنابراین نرخ دلاری مسکن به اندازه قیمت دلاری آذر ۱۳۹۶ است.

وی ضمن اشاره به  کاهش شدید ساخت و ساز در شهر تهران تصریح کرد: بخش مسکن در کشور یکی از خصوصی ‌ترین بخش ‌های اقتصاد است. در حالی که در کشورهای پیشرفته این حوزه، یکی از دولتی ترین بخش ها به شمار می رود. بخش خصوصی به دلیل تعیین کننده بودن در بازار مسکن منجر به این می ‌شود که با هر دوره ای از رکود باکاهش ساخت و ساز روبرو شده و تبعات آن در سال های بعد خود را نشان ‌دهد.

قیمت واقعی مسکن

بر اساس اظهارات روانشادنیا انبوه سازان و سازندگان چشم انداز دقیقی از اقتصاد کشور ندارند و از سوی دیگر قیمت نهاده های ساختمانی به شدت دچار نوسان شده است. این مساله قیمت تمام شده مسکن را بالا برده و توان خرید متقاضیان را نیز کاهش می دهد. تبعات این کاهش در خرید و ساخت و ساز در آینده خود را نشان خواهد داد و امکان دارد تا دو سال آینده تحولی در فضای تقاضای بازار مسکن ایجاد شود و تعداد واحدهایی که این روزها پروانه دریافت می کنند جوابگوی نیاز مردم نباشد.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده،  قیمت متوسط هر متر خانه در تهران به ۴۳.۲ میلیون تومان رسیده است که این عدد با افزایش ۱.۱ درصد نسبت به ماه قبل و ۳۶.۳ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل روبرو بوده است. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از فروردین ماه سال جاری تاکنون بوده است. در ارتباط با معاملات هم  فرآیند کاهش خرید و فروش که از تیر ماه شروع شده بود ادامه یافته است.  بر اساس اعلام بانک مرکزی، شهریور  سال جاری، ۶۰۳۳  مورد معامله مسکن در تهران منعقد شده است که از کاهش ۲۳ و ۲۲.۵ درصد به ترتیب نسبت به مرداد امسال و شهریور سال گذشته خبر می دهد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های مسکن» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها