داروخانه بیمارستان و طبقات مختلف دارویی

داروخانه بیمارستان و طبقات مختلف دارویی

دراگ استور یا داروخانه بیمارستان و هر مرکز پزشکی دیگر جایی است که در آن فروش دارو انجام می شود. همه داروخانه ها باید زیر نظر دکتر داروساز اداره شوند. یک داروساز که مسئول فنی داروخانه نیز نام دارد همیشه در این محل ها حضور داشته و نحوه محصرف دارو، عوارض جانبی و دیگر موارد را به بیمار توضیح می دهد. داروساز می تواند در صورت تداخل دارویی نسخه را به پزشک مرجوع کند.

نخستین داروخانه عمومی در  هشتم ژوئیه در سال ۷۰۷ میلادی در شهر بغداد تاسیس و در غرب نیز حدود قرن هجدهم بوده ‌است. پیش از شروع به کار داروخانه ها خود پزشکان به بیمار دارو می دادند. در ادامه به بررسی انواع محصولات دارویی موجود در داروخانه و مزایده داروخانه می پردازیم. پس با مجله هزاره همراه شوید.

انواع محصولات دارویی در داروخانه بیمارستان

به غیر از محصولات بهداشتی که نیاز به نسخه پزشک ندارند؛ داروخانه ها دارای محصولات گیاهی، مکمل‌ ها، داروهای تزریقی، تنفسی و خوراکی هستند. در حالت کلی داروهای داروخانه ها به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

اقلام بدون نیاز به نسخه‌ پزشک

برخی از داروهای شیمیایی در اشکال دارویی مختلف نیز بدون نسخه‌ی پزشک قابل تهیه هستند که وزارت بهداشت هر کشور لیست آنها را تدوین کرده و عرضه می‌ کند. این داروها با مشورت داروساز قابل خرید هستند و فروش هر دارویی خارج از این لیست، غیر قانونی و ممنوع است.

محصولات گیاهی مختلف و مکمل‌ها اغلب در این دسته قرار می ‌گیرند، به جز آن‌هایی که روی بسته بندی آنها ذکر شده که برای مصرف احتیاج به دستور پزشک دارند.

داروهای نسخه ای

بسیاری از داروها برای مصرف نیاز به تجویز پزشک دارند. این تجویز کتبی شامال داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک ‌ها (آزیترومایسین، سفکسیم، سفالکسین، سیپرو و لووفلوکساسین و…)، داروهای اعصاب (آلپرازولام و کلونازپام، کوئتیاپین، کلوزاپین و…)، قلب و عروق و غیره می شود. این داروها نیاز به تجویز پزشک برای دریافت دارو دارند. زیرا  بعد از اتمام تعداد تجویز شده در نسخه‌ی قبل، ممکن است بیمار احتیاج به معاینه دوباره توسط پزشک یا تعویض دوز یا دارو باشد.

داروخانه بیمارستان

مزایده داروخانه

بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی اقدام به برگزاری انواع مزایده در ارتباط با مزایده داروخانه می کنند. برای مثال بسیاری از کلینیک ها یا ساختمان پزشکان در این زمینه فعال هستند و برای صاحبان داروخانه نیز این کار بسیار اقتصادی خواهد بود. این فرایند با اعلام سازمان برگزار کننده این مزایده  شروع شده و در روزنامه های کثیرالانتشار یا وب سایت های اطلاع رسانی این آگهی ها مانند سایت مناقصات هزاره، منتشر می شود. سپس متقاضیان با ارائه اسناد مورد نیاز وارد فرایند رقابتی  شده و در صورتی که بالاترین قیمت را نسبت به رقبا ارائه بدهند، برنده مزایده خواهند بود. مزایده داروخانه عمدتا در حوزه هایی مانند مزایده اجاره محل داروخانه، واگذاری محل داروخانه و انبارهای دارویی، واگذاری منافع داروخانه، مزایده فضای فیزیکی داروخانه و غیره است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های خدمات بیمه ای » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها