خداحافظی با خاموشی زمستان 1401

: خاموشی زمستان

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی اعلام کرد: تامین برق مشترکان در الویت قرار دارد، به همین دلیل هم با هر سوختی که در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد، هیچ نیروگاهی به دلیل نوع سوخت خود خاموشی زمستان نخواهد شد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

تمهیدات برای حذف خاموشی زمستان

عبدالرسول پیشاهنگ ضمن اشاره به این که نیروگاهی به دلیل عدم دریافت گاز خاموش نخواهد شد زیرا تامین برق هم اکنون در الویت ما قرار دارد، خاطر نشان کرد: تا به امروز تعاملات خوبی با وزارت نفت برای تامین سوخت انجام شده است و این مذاکرات همچنان هم ادامه خواهد داشت.

بر اساس اظهارات پیشاهنگ، هیچ خاموشی برای زمستان تعریف نشده است و تمام تمهیدات  برای تامین برق در نظر گرفته شده است تا شهروندان با مشکل خاموشی زمستان روبرو نشوند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های برق حرارتی طی نشستی خبری در ارتباط با میزان مصرف سوخت نیروگاه ها به خبرنگاران گفت: از میان ۱۳۲ نیروگاه موجود در کشور، سوخت دوم ۱۴ نیروگاه مازوت است و مابقی نیروگاه‌ ها از سوخت دوم گازوئیل استفاده می ‌کنند و باید گفت که کمتر از ۱۰ درصد نیروگاه ‌های کشور قابلیت استفاده از مازوت را دارند. بر اساس آمار روزانه ۷۷ میلیون متر مکعب گاز در نیروگاه‌ ها مصرف شده، هفت میلیون لیتر گازوئیل و ۲۰ میلیون لیتر مازوت مورد استفاده قرار گرفته است.

پیشاهنگ ضمن تاکید بر این که در حال حاضر در مقایسه با سال گذشته مقدار گازی که تحویل نیروگاه شده، بیشتر است تصریح کرد: در سال ۹۰ درصد گاز و حدود ۱۰ درصد سوخت مایع به نیروگاه ‌ها به صورت میانگین تحویل داده می ‌شود.

محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ ملی گاز ایران نیز اخیرا در ارتباط با آخرین وضعیت تخصیص سوخت به نیروگاه های کشور گفت: دو سوم نیاز نیروگاه‌ ها از طریق گاز و یک سوم از طریق سوخت مایع تامین می ‌شود، باتوجه به ذخایری که داریم میزان سوخت مایع را برای نیروگاه ‌ها کنترل خواهیم کرد.

وزارت نیرو

جولایی با اشاره به این که این احتمال هم وجود دارد که مصرف سوخت مایع نیروگاه ها بیشتر شود اضافه کرد: با توجه به میزان مصرف بخش خانگی برای این مساله نیز تصمیم‌ گیری می ‌شود، هم اکنون مصرف خانگی حدود ۴۶۰ میلیون متر مکعب است و این به معنای آن است که بیش از ۵۰ درصد به بخش خانگی و تجاری اختصاص پیدا می کند، طبیعتا اگر میزان مصرف از این رقم بیشتر شود محدودیت اعمال خواهد شد.

بر اساس اظهارات مدیر دیسپچینگ ملی گاز ایران، این موضوع که چه میزان مازوت در نیروگاه ‌ها مصرف شود را شرکت گاز تعیین نمی ‌کند، بلکه وزارت نیرو بر حسب نیاز خود به برق می ‌تواند یا از نیروگاه‌ های دیگر برای جبران کاهش گاز استفاده کند و یا اینکه گازوئیل و مازوت را به‌عنوان سوخت نیروگاه در نظر بگیرد. شرکت ملی گاز تاکیدی ندارد که حتما نیروگاه ها از مازوت استفاده کنند، وزارت نیرو باید حسب نیاز خود تصمیم بگیرد، ما فقط محدودیت گاز اعمال می‌کنیم و هیچ محدودیتی در شرایط فعلی برای تخصیص گازوییل وجود ندارد. برای مازوت هم ما نگرانی نداریم خودشان باید تصمیم بگیرند که می ‌خواهند از مازوت استفاده کنند و یا خیر، ممکن است وزارت نیرو به سوخت دیگری به جز  گاز که وزارت نفت اختصاص می ‌دهد نیاز نداشته باشد و نیروگاه را تعطیل کند اگر لازم داشته باشد نیز باید از فراورده مصرف کند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های بین الملل » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

مطالب پیشنهادی

یراق آلات چیست؟

یراق آلات چیست؟

همه ما کلمه یراق آلات به گوشمان آشنا است اما شاید تعریف آن را به خوبی ندانیم. بسیاری از وسایل و اشیائی که در اطراف ما هستند شامل انواع یراق آلات می شوند. ساخت آنها