مزایده خودرو توقیفی به چه صورت برگزار می شود؟

مزایده خودرو توقیفی به چه صورت برگزار می شود؟

توقیف خودرو به معنای آن است که شما به دلایل مختلفی حق فروش، انتقال به غیر یا استفاده از خودرو خود را ندارید. توقیف خودرو به دو شکل رخ می دهد: توقیف قانونی خودرو یا توقیف فیزیکی خودرو. خودرو توقیفی در نوع قانونی به پارکینگ می رود اما قابلیت فروش و سند زدن آن وجود ندارد. این مورد زمانی رخ می دهد که شما به فردی بدهکار باشید. در نوع دوم اما شما علاوه بر آن که حق فروش خودرو را ندارید بلکه نمی توانید از آن استفاده کنید. ما در ادامه این مقاله از مجله هزاره به بررسی دلایل توقیف خودرو و مزایده خودرو توقیفی می پردازیم. پس با ما همراه شوید.

دلایل توقیف خودرو

توقیف خودرو مساله ای است که به دلایل زیر رخ می دهد:

توقیف خودرو به علت عدم پرداخت مهریه:

مهریه از مواردی است که آقایان وظیفه پرداخت آن را دارند. اگر فردی به دلیل مشکلات مالی که دارد، نتواند یا  با وجود توانایی لازم برای پرداخت مهریه، نخواهد آن را پرداخت کند بخشی از اموال او از جمله خودرو توقیف می شود. این روزها توقیف خودرو برای مهریه یک موضوع عادی به شمار می رود.

توقیف خودرو به علت بدهی:

 برخی افراد به دلیل معاملاتی که انجام می دهند مجبور به گرفتن تسهیلات  از بانک ها هستند  در صورتی که  فرد مقروض به تعهدات خود عمل نکند بانک می تواند درخواست توقیف اموال و یا خودرو شخص را به مراجع قضایی بدهد تا بتواند از این روش با اجرای مزایده خودرو به حق خود برسد .


بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درمورد آگهی مزایده خودرو بدانید.

توقیف خودرو به علت چک برگشتی:

افرادی که با صادر کردن چک توانایی پرداخت بهای آن را ندارند نیز مشمول توقیف خودرو می شوند و بر این اساس دارنده چک می تواند  خودرو شخص بدهکار را به دادگاه بدهد و با مزایده و فروش خودرو به پول خود برسد.

مزایده خودرو های توقیفی

مزایده خودرو توقیفی

بر اساس قانون، فروش اموال توقیف شده نیز باید با استفاده از مزایده صورت بگیرد. در این زمینه، مزایده اموال توقیف شده از جمله خودرو تابع تشریفات خاصی است که  نحوه برگزاری آن  در قانون اجرای احکام مدنی و سایر قوانین پیش بینی شده است. هر فردی می تواند در مزایده خودرو توقیف شده شرکت کند و این شامل هر دو طرفی که صاحب خودرو یا خواستار مزایده هستند نیز می شود. اما مامور مزایده و شخص ناظر این حق را ندارند که در مزایده شرکت کنند.  تشریفات مزایده خودرو توقیفی به شرح زیر است:

  1. در گام اول نوع و مشخصات اموال (خودرو) مورد مزایده به صورت دقیق باید در آگهی مزایده قید شود.
  2. اعلام تاریخ ، ساعت و محل انجام مزایده ضروری است .
  3. ذ کر قیمت پایه خودرو ( در صورتیکه بین توقیف خودرو و ارزیابی قیمت توسط کارشناسی و زمان مزایده فاصله بیفتد،  مجدد ارزیابی قیمت باید صورت بگیرد.)

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های شرکت پارس خودرو» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط