نکات مهمی که باید در ارتباط با آپارتمان مزایده ای بدانید

نکات مهمی که باید در ارتباط با آپارتمان مزایده ای بدانید

مزایده روشی است که در آن انواع اموال منقول و غیر منقول به فروش رسیده و فردی برنده آن می شود که بالاترین قیمت را پیشنهاد کند. یکی از مزایداتی که انجام می شود مزایده ملک است و عموم مردم می توانند در جلسات آپارتمان مزایده ای شرکت کنند. این جلسات عمدتا از طریق ثبت آگهی در روزنامه‌ ها و یا حتی نصب آگهی در مکان ‌های پرتردد اطلاع رسانی می‌ شوند. در آگهی ملک مزایده ای، اطلاعات مفیدی در ارتباط با ملک در اختیار مخاطب قرار می ‌گیرد. این اطلاعات عبارت است از: مشخصات صاحب ملک، ملک در اجاره است یا خیر، محل وقوع ملک، توصیف مشخصات ملک، روز  ساعت و محل مزایده و….

قیمت شروع مزایده نیز توسط مالک پیشنهاد می ‌شود و سپس افرادی که قصد خرید ملک را دارند، باید قیمتی بالاتر از آن را پیشنهاد بدهند. در نهایت نیز ملک به کسی فروخته می ‌شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد بدهد. در این زمینه باید بدانید که ۱۰ درصد از بالاترین مبلغ پیشنهادی به مامور اجرا حکم تعلق می‌ گیرد که این مبلغ باید به صورت نقدی در جلسه پرداخت شود. همچنین برنده مزایده باید مابقی مبلغ را ظرف مدت یک ماه تسویه کند. در ادامه این مقاله از مجله هزاره با ما همراه شوید.

نحوه خرید آپارتمان مزایده ای از دادگاه

به مزایده گذاشتن آپارتمان مزایده ای در برخی از موارد ممکن است با تصمیم مالک صورت بگیرد و یا در برخی از موارد به صورت اختیاری انجام شود. علاوه بر این، در مواردی دیگر ممکن است قانون و مراجع قضایی حکم مزایده ملک را صادر کنند. در این شرایط قیمت گذاری ملک توسط کارشناس انجام می شود و مالک هیچ حقی در پیشنهاد قیمت ندارد. بنابراین انجام کارشناسی ملک، یکی از مراحل بسیار مهم در انجام مزایده آپارتمان است.

مزایده اپارتمان

در صورتی که  مالک نسبت به قیمت پیشنهاد شده توسط کارشناس اعتراضی داشته باشد، می ‌تواند در مدت یک هفته با مراجعه به دادگاه این اعتراض خود را به صورت کتبی مطرح کند. بهتر است بدانید که در صورت موافقت با این اعتراض مالک، کارشناس جدیدی برای پرونده انتخاب می ‌شود و باید هزینه کارشناسی هم مجددا پرداخت شود. این نکته را نیز توجه کنید که در مواردی مانند عدم صلاحیت کارشناس، موجه نبودن نظر کارشناس، عدم وجود نتیجه قطعی و غیره می ‌توان به کارشناسی اعتراض کرد.


بیشتر بخوانید: در چه صورت زمین و ملک به مزایده گذاشته می‌شود؟
.

همانطور که گفتیم شرط برنده شدن در مزایده پیشنهاد بالاترین قیمت است و فردی که بالاترین قیمت را در جلسه پیشنهاد بدهد مالک خواهد بود. این فرد فرصت دارد که در یک ماه نسبت به پرداخت مبلغ اقدام کند. برای آنکه در مزایده آپارتمان برنده شوید نیاز به تجربه دارید و علاوه بر این تجربه باید آگاهی کافی نیز در ارتباط با شرایط مزایده و غیره داشته باشید. نحوه پرداخت مبلغ آپارتمان مزایده ای نیز بستگی به نوع ملک و شرایط مزایده ملک دارد. در برخی از موارد مبلغ به حساب دادگستری و در برخی دیگر به حساب مالک واریز می ‌شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های ساختمان » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. احمد کریمی گفت:

    در صورتی که مالی به واسطه بدهی شخصی کارشناسی و به مزایده گذاشته شود ولی مبلغ بدهی نامبرده کمتر از ارزش ملک باشد، در صورتی که ملک به فروش نرسد آیا طلبکار می تواند به میزان طلب خود از ملک را قبول کند که به نامش بشود؟

    1. آل‌احمد گفت:

      بله بستگی به قبول کردن اجرای احکام دارد

توسط