سقف معافیت مالیاتی سال 1401 چقدر است؟

سقف معافیت مالیاتی سال 1401 چقدر است؟

معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱ به معنای خروج برخی از درآمدها و دارایی ها به صورت موقت یا دائم از پرداخت کردن مالیات است. این معافیت در هر سال عدد خاص خود را دارد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

میزان معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱

 معافیت  مالیاتی سال  1401 برای درآمد ناشی از حقوق، برای درآمد های تا سقف ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و معافیت مالیاتی درآمد ناشی از اجاره ملک، تا سقف درآمد سالانه، کمتر از ۵۰ میلیون تومان است.

دریافت مالیات همواره یکی از راه های کسب درآمد دولت ها بوده است اما در قانون معافیت مالی نیز برای مواردی چند در نظر گرفته شده است. درواقع معافیت مالیاتی، از جمله مواردی است که قانون مالیات های مستقیم، توجه ویژه ای به آن داشته و هدف از آن، حمایت دولت، از برخی مشاغل و افراد است. دولت با این کار به توزیع ثروت، عادلانه، کمک می کند. موارد معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

  • هتل‌ ها، مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری که از سال ۹۵ و با تصویب هیات دولت، معافیت مالیاتی ۵۰ درصد داشته و طبق مصوبه شورای اقتصاد، در مهر ماه سال ۱۴۰۱ نیز معافیت مالیاتی این گروه از اشخاص حقوقی، مجددا تمدید شد.
  • درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، عشایری، صیادان، شرکت های تعاونی روستایی، کارگری، دانشجویان و دانش‌ آموزان، کارمندی و اتحادیه‌ های آن ها، صد درصد، از مالیات‌، معاف است.
  • درآمد ناشی از تعليم و تربيت، در مدارس غير انتفاعی، در تمامی پایه ها تا پایان دوره متوسطه، درآمد آموزشگاه های فنی و حرفه ای، در صورتی که از سازمان فنی و حرفه ای، دارای مجوز باشند.
  • مبالغی که در ارتباط با بیمه های عمر و زندگی، از طرف موسسات بیمه ای، به فردی که با آن ها قرارداد منعقد نموده، داده می شود، از پرداخت مالیات، معاف است.
  • هزینه های درمانی ای که از سوی مودیان مالیاتی، برای معالجه خودشان یا خانواده و افراد تحت تکفل آن ها، پرداخت می گردد نیز مشمول معافیت مالیاتی است.
  • درآمد ابرازی ناشی از فعالیت های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی، در واحدهای تولیدی یا معدنی، مشمول معافیت مالیاتی است.
  • اشخاصی که در قالب عقود مشارکتی، جهت گردش مالی بنگاه های تولیدی، اقدام به آوردن سرمایه نقدی، برای پروژه ها و طرح های این بنگاه ها می نمایند، به شرط آنکه تا دو سال، اقدام به خارج نمودن آن سرمایه نکنند، معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار، از پرداخت مالیات بر درآمد، معاف می شوند.
  • درآمد صندوق عمران موقوفات کشور، با این شرط که صرف عمران موقوفات گردد، همچنین، آن بخش از درآمد های موقوفات عام که خرج تبلیغ، تحقیق علمی و فرهنگی، اختراع، اکتشاف، تعمیرات بنا و مساجد، مراسم تعزیه، کمک به مستضعفان و غیره می شود مشمول معافیت مالیاتی است.
  • واردکنندگان ماشین آلات چاپ که زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و از این وزارت خانه، مجوز دریافت کرده اند، از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده واردات ماشین آلات چاپ، معاف هستند.
  • درآمد ناشی از کارگاه های مربوط به فرش دست بافت یا صنایع دستی و اتحادیه های تولیدی و شرکت های تعاونی این زمینه، معاف از مالیات است.

بیشتر بخوانید: کدام مشاغل نباید از محل دستگاه کارتخوان مالیات بدهند؟
معافیت مالیاتی سال 1401 درآمد ناشی از حقوق
معافیت مالیاتی سال 1401
معافیت مالیاتی خودرو های لوکس
معافیت مالیاتی سال 1401 درآمد ناشی از جاره

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های سازمان امور مالیاتی کشور » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

قوانین اجاره اماکن تجاری

قوانین اجاره اماکن تجاری چیست؟

در ارتباط با اجاره اماکن مسکونی و تجاری قوانین و مقررات متفاوتی وجود دارد و هر دو طرف موضوع اجاره باید آن را رعایت کنند. بهتر است موجران و مستاجران از وکلا و مشاوران حقوقی