عامل موج افزایش قیمت خودرو چیست؟

عامل موج افزایش قیمت خودرو چیست؟

به اعتقاد کارشناسان صنعت خودرو، عامل موج افزایش قیمت خودرو در بازار که طی چند هفته‌ گذشته رخ داده است؛ سیاست‌ های مالی و پولی سیاست ‌گذاران دولت است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

سیاست های غلط و موج افزایش قیمت خودرو

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند که در زمانی که وعده ‌ها فاصله معناداری با واقعیت پیدا می‌ کنند، هجوم به بازارهایی با قابلیت سرمایه ‌ای بلندمدت مانند مسکن و خودرو، دور از انتظار نخواهد بود و موج افزایش قیمت خودرو انکار ناپذیر است.

در حال حاضر بازار خودرو در طی دو ماه اخیر بر موج افزایش قیمت‌ ها سوار شده است و مسیری به شدت صعودی را طی می ‌کند، در رابطه با علل این افزایش افسارگسیخته قیمت‌ ها در بازار خودرو، فربد زاوه ، کارشناس صنعت خودرو معتفد است:  افزایش نرخ ارز، قیمت مسکن و البته خودرو که توام با یکدیگر شده و جزو معدود دفعاتی است که ما در همه بازارهای سرمایه‌ ای شاهد جهش هم‌ زمان هستیم، هیچ ‌یک عامل دیگری نیست؛ بلکه همه این افزایش قیمت ‌ها معلول سیاست ‌های پولی و مالی دولت و البته رفتار دولت چه در داخل و چه در خارج از کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: کشوری که با کسری بودجه روبرو است، سرمایه اجتماعی آن به دلایل مختلف بسیار رو به ‌کاهش است و در مبادلات بین ‌المللی بر روی موضوعاتی حساب می‌ کند. سال‌ها است که مدل مدیریت اقتصادی ایران، مدل انتظار درمانی و گفتار درمانی است. وعده‌ هایی داده شده که در آینده اتفاقاتی خواهد افتاد، برجام امضا خواهد شد، مشکل بودجه حل خواهد شد، قیمت نفت دوبرابر خواهد شد، اما طی حداقل یکسال و نیم اخیر نشان داده با واقعیت فاصله معنادار بسیاری دارد.


بیشتر بخوانید: آنچه باید در مورد آگهی مزایده خودرو  بدانید.

زاوه خاطر نشان کرد: از طرف دیگر سیاست ‌های پولی و انضباطی هم وجود ندارد؛ بنابراین همه این موارد دست به دست هم داده و موج تورم را فعال کرده است. در بازار خودرو توقف دو الی سه ماهه قیمت ‌ها ایجاد شد و قابل پیش ‌بینی هم بود که پس از آن، در آبان یا آذر ماه، شاهد افزایش قیمت باشیم؛ اما افزایش قیمتی که در حال حاضر اتفاق افتاده است، شدیدتر از آن چیزی است که انتظار می‌ رفت.

وی در ادامه تصریح کرد: تصور می‌ شد که این افزایش قیمت پس از مدتی متوقف شود اما متاسفانه ادامه‌ دار شده است؛ این طی کردن مسیر افزایش قیمت‌ ها دلایل اقتصادی دارد و ناشی از همان عواملی همچون کسری بودجه‌ و… است. ضمن اینکه افرادی که به امید حاصل شدن یک گشایش یا واردات خودرو دست نگه داشته بودند و معاملات کمتر شده بود، از گشایش ناامید شده اند.

زاوه در پایان اضافه کرد: بر این اساس  موجی از تقاضا برای تبدیل ریال به دارایی که می ‌تواند ملک، خودرو و… باشد، موجب شده که قیمت ‌ها در این بازارهایی که در آن قابلیت تبدیل ریال به کالاهای سرمایه ‌ای با عمر بالا است (مسکن و خودرو)، تحت تاثیر قرار بگیرد.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های قطعات خودرو » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مزایده سایپا در سامانه کدال

سپرده شرکت در مزایده سامانه کدال

در جریان فعالیت‌های روز گذشته سامانه کدال، بعضی از شرکت‌های بورسی در ارتباط با رویدادهای مالی و تولیدی خود در این سامانه شفاف ‌‌‌‌سازی کردند. یکی از شرکت‌هایی که در این سامانه اقدام به ارائه