با میدان های نفتی ایران آشنا شوید

با میدان های نفتی ایران آشنا شوید

میدان‌های نفتی ایران شامل مخازن، حوضه‌ ها و میدان‌ های نفتی واقع در قلمرو خاکی و آبی کشورمان هستند که در حال حاضر برخی از این میدان ‌ها فعال بوده و تعدادی نیز غیرفعال و یا در حال توسعه است.

 مالکیت کلیه میدان‌های نفت و گاز ایران، در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد و  هم ‌اکنون عملیات تولید از این میدان‌ ها در اختیار چهار شرکت تابعه آن؛ یعنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت نفت و گاز اروندان است. در ادامه این مقاله با مجله هزاره همراه شوید.

بزرگترین میدان های نفتی ایران

بر اساس آمارهای رسمی که از سوی وزارت نفت ایران منتشر شده است؛ مجموع ذخایر استحصال شدنی نفت خام و میعانات گازی از میدان های نفتی ایران بیش از ۱۵۴٫۸ میلیارد بشکه برآورد می ‌شود. در واقع این میزان معادل ۱۰٪ درصد از مجموع کل ذخایر نفت خام موجود در جهان به شمار می رود.

‌‌
بیشتر بخوانید: معرفی چند پالایشگاه نفت فعال در ایران و معاملات آنها
‌‌

 بنابر اظهارات کارشناسان شرکت ملی نفت ایران، مخازن نفتی ایران تا سال ۱۴۵۳ می‌توانند قابل بهره‌ برداری باشند. در حال حاضر بزرگترین میدان نفتی ایران میدان نفتی اهواز است که با ذخیره درجای ۶۵٫۵ میلیارد بشکه و ذخیره قابل برداشت ۳۷ میلیارد بشکه، به‌ عنوان سومین میدان بزرگ نفتی جهان شناخته می ‌شود. در رتبه بعدی میدان نفتی گچساران با ذخیره درجای ۵۲٫۹ میلیارد بشکه و ذخیره نهایی ۲۳٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، قرار گرفته است. سومین میدان نفتی کشور، میدان نفتی مارون است، که معادل ۴۶٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، در مخازن آسماری، بنگستان و خامی آن جای گرفته است.

با میدان های نفتی ایران آشنا شوید

 میدان نفتی آزادگان نیز با ذخیره درجای ۳۲ میلیارد بشکه، چهارمین میدان نفتی ایران و بزرگترین میدان مشترک کشور است. میدان نفتی آزادگان در لایه اصلی خود یعنی سروک، با میدان مجنون عراق مشترک است. پنجمین میدان نفتی ایران، میدان نفتی آغاجاری است که با در اختیار داشتن ۳۰٫۲ میلیارد بشکه نفت خام درجا، فعال است. چهار میدان اهواز، مارون، آغاجاری و گچساران در مجموع بیش از ۲ میلیون بشکه از ظرفیت تولید روزانه نفت کشور را به خود اختصاص داده اند. ظرفیت تولید نفت خام میدان آزادگان نیز به صورت میانگین معادل ۴۰ هزار بشکه در روز است.

آخرین اخبار نفت و گاز نشان می دهد که در حال حاضر تعداد ۱۴۵ میدان هیدروکربنی و ۲۹۷ مخزن نفتی و گازی در ایران کشف شده است، که تعداد ۱۰۲ میدان نفتی و ۴۳ میدان گازی هستند. از تعداد کل مخازن، ۲۰۵ مخزن نفتی بوده و ۹۲ مخزن گاز طبیعی است. از این میدان‌ها، تعداد ۷۸ میدان، فعال است که از این میان ۶۲ میدان در خشکی و ۱۶ میدان در دریا قرار گرفته اند. همچنین ۶۷ میدان نیز در حال حاضر غیرفعال هستند.

اغلب میدان هایی که کشف شده اند در حوضه زاگرس و خلیج فارس قرار دارند که علاوه بر این موارد هم میدان هایی در حوضه شمال ایران مرکزی، خزر جنوبی و کپه ‌داغ کشف شده و یا در حال اکتشاف هستند.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های شرکت ملی نفت ایران » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مبلغ وام مسکن

آخرین مبلغ وام مسکن مجردها و متاهل‌ها

هزینه هر برگ از تسهیلات مسکن در مقایسه با دو هفته گذشته، افزایشی بوده و متاهل ‌های تهرانی برای دریافت وام مسکن باید بیش از ۱۲۱ میلیون تومان پرداخت کنند. در ادامه این خبر با