وظایف اداره اوقاف و مزایدات آن

با اداره اوقاف آشنا شوید

اداره اوقاف و امور خیریه،  یک سازمان شبه ‌دولتی است که مدیریت کلیه موقوفات فاقد متولی کشور را در اختیار دارد. هدف از تشکیل این سازمان رسیدگی و سازماندهی به امور خیریه بوده است.

 حوزه فعالیت این سازمان شامل مدیریت موقوفات عام فاقد متولی، موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی، اثلاث باقیه و بقعه ‌های متبرکه، همچنین محبوسات، نذور، صدقات و هر مال دیگری که به غیر از عنوان وقف برای امور عام‌ المنفعه و خیریه اختصاص یافته و نیز اداره موسسات و انجمن ‌های خیریه است. در ادامه با معرفی بیشتر این سازمان با مجله هزاره همراه شوید.

وظایف اداره اوقاف

وظایف اداره اوقاف شامل مواردی مانند  اداره امور موقوفات عام و اداره اماکن مذهبی است. این سازمان از سه مرکز اصلی و چهار معاونت تشکیل شده است.

درواقع سازمان اوقاف و امور خیریه، به عنوان یک سازمان شبه دولتی، به منظور اداره موقوفات بدون متولی ایجاد شده است. این سازمان، دارای ساختار مخصوص به خود بوده و تشکیلات ویژه خود را دارد. این سازمان دارای وظایف مختلفی است که در قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف نیز بر آنها تاکید شده است.

– اداره امور موقوفات عام که فاقد متولی وقف بوده یا مجهول التولیه است و موقوفات خاصه، در صورتی که مصلحت وقف و بطون لاحقه ( بطن، به معنی نسل است و بطون لاحقه، یعنی نسل های بعدی که به عنوان موقوف علیهم محسوب می شوند ) و یا رفع اختلاف موقوف علیهم، متوقف بر دخالت ولی فقیه باشد .

– اداره امور اماکن مذهبی اسلامی که ترتیب خاصی برای اداره آنها ارائه نشده است .

– اداره امور موسسات و انجمن های خیریه ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذی صلاح، محول شده یا بشود .

– اداره موسسات و انجمن های خیریه ای که به تشخیص دادستان محل، فاقد صلاحیت باشد (تا تعیین تکلیف از طرف دادگاه )و همچنین، در صورت نبودن ناظر یا عدم صلاحیت وی ( در اموری که ناظر پیش بینی نشده است .)

– انجام امور گورستان های متروکه موقوفه ای که متولی معین ندارد و اتخاذ تصمیم لازم در مورد آنها .

– کمک مالی، در زمینه تبلیغ و نشر معارف اسلامی

– اداره و نظارت بر اثلاث باقیه، محبوسات، نذور، صدقات و هر مالی که غیر از عنوان وقف، برای امور عام المنفعه و خیریه اختصاص یافته است.

اداره اوقاف و وظایف آن

مزایده اداره اوقاف

اداره اوقاف نیز مانند دیگر سازمان های دولتی و خصوصی اقدام به برگزاری انواع مناقصات و مزایدات می کند و به این منظور با یک فراخوان عمومی که در روزنامه‌ های کثیرالانتشار چاپ می شود این آگهی را به اطلاع همه می رساند.

سپس شرکت هایی که واجد شرایط مناقصات و مزایدات این مجموعه هستند اقدام به ارسال اسناد و مدارک خود کرده و در صورت دارا بودن شرایط وارد فرایند رقابت با یکدیگر می شوند. در مناقصه شرکتی برنده خواهد بود که در صورت دارا بودن شرایط مناسب ترین قیمت  را ارئه بدهد.  در مزایدات نیز برنده شخصی است که بالاترین قیمت پیشنهادی را ارائه بدهد و موضوع این مزایدات، عمدتا  مزایده ساختمان های اداری، مزایده خودرو، مزایده مغازه، انواع آپارتمان و غیره است. سپس قراردادی ما بین برنده و اداره اوقاف به امضا خواهد رسید که از این پس فعالیت هر دو طرف بر اساس این قرارداد خواهد بود و مدت زمان پروژه نیز در این قرارداد ذکر خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های اداره اوقاف و امور خیریه جنوب شرق تهران » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی