کمبود گاز، عامل اصلی نیمه تعطیل شدن کارخانه های سیمان

کمبود گاز، عامل اصلی نیمه تعطیل شدن کارخانه های سیمان

دبیر انجمن سیمان اعلام کرد:به دلیل کمبود گاز سهمیه بیش از ۵۰ کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است. از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌ است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

کمبود گاز در ۵۰ کارخانه سیمان

دبیر انجمن سیمان کشور از کاهش ۲۰ الی ۲۳ درصدی سوخت در کارخانه های سیمان کشور خبر داد و اعلام کرد: به دلیل کمبود گاز، گاز بیش از ۵۰ کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است. از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌ است.

علی اکبر الوندیان بزرگترین مشکل کارخانه های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی مازوت عنوان کرد و افزود: تامین سوخت مازوت به راحتی انجام نمی‌ شود و برای تامین آن باید فرآیندهای پیچیده ‌ای صورت بگیرد.

وی ادامه داد: پس از آن که کارخانه ‌داران سیمان پول خرید مازوت را به صورت نقدی پرداخت کردند سپس باید هیات مدیره تعهد محضری بدهند که هرگونه افزایش قیمت در روزهای آینده برای مازوت را بپذیرند و قیمت‌ های فعلی مقطوع نیست. در این شرایط تولیدکنندگان مالک مازوت خریداری شده نیستند این در حالی است که پول خرید مازوت را پرداخت کرده ‌اند.

بر اساس اظهارات دبیر انجمن سیمان، مازوت باقی مانده در انبارهای کارخانجات سیمان شامل افزایش قیمت می شود و دریافت تعهد محضری از تولیدکنندگان سیمان هرگونه حق اعتراض را سلب می ‌کند.

الوندیان در ادامه گفت: شرکت نفت برای کارخانه ‌های که اجازه مصرف مازوت ندارند اما در انبارهای خود مازوت دارند این حق را برای خود قائل است که ما به التفاوت قیمت را از آنها دریافت کند.

کمبود گاز، عامل اصلی نیمه تعطیل شدن کارخانه های سیمان

الوندیان ضمن اشاره به این که شرکت های سیمانی که در نزدیکی کلان شهرها ساخته شده اند مجوز استفاده از سوخت جایگزین را ندارند گفت: سیمان تهران و آبیک نمی ‌توانند در روند تولید از مازوت استفاده کنند این کارخانه‌ ها حتی اگر از گذشته در مخازن خود مازوت داشته باشند شرکت نفت برای سوخت آنها نیز متقاضی اعمال افزایش نرخ است. این اقدام کار ناپسندی است و هزینه‌ های قابل توجهی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌ کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نزدیکترین پالایشگاه به کارخانه ‌ها تامین کننده سوخت نیستند و کارخانجات برای تامین سوخت مجبور می ‌شوند به دیگر استان ‌ها بروند؛ به عنوان مثال کارخانه سبزوار باید از انبار شهرری تهران مازوت تحویل بگیرند و این فاصله حمل بیشتر از هزینه سوخت برای کارخانه‌ ها تمام می‌ شود.

دبیر انجمن سیمان ضمن اشاره به این که اولویت، تخصیص گاز به شهروندان است گفت: برق واحدهای تولیدی سیمان حدود ۵۵ درصد شده است و کاهش سوخت گاز و برق در میزان تولید تاتیر مستقیم گذاشته و آنها نمی‌ توانند صددر صد ظرفیت تولید کار کنند و اگر ذخیره از گذشته نداشتند امروز با بحران مواجه می‌ شدند.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های مصالح ساختمانی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط