احتمال امضا توافق تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

احتمال امضای توافق تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

رییس هیات مسئولان اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعلام کرد: توافقنامه تجارت آزاد میان این اتحادیه و ایران ممکن است در نیمه اول سال ۲۰۲۳ امضا شود. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

وضعیت توافق تجارت آزاد ایران و اوراسیا

میخائیل میاسنیکوویچ، رئیس هیات مسئولان اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعلام کرد: توافقنامه تجارت آزاد میان این اتحادیه و ایران ممکن است در نیمه اول سال ۲۰۲۳ امضا شود و مقدمات امضای توافقنامه تجارت آزاد با مصر نیز در مراحل نهایی قرار دارد.

میاسنیکوویچ در ادامه اظهارات خود گفت: ما آمادگی نسبتا بالایی برای حرکت به سمت یک توافق کامل داریم. اکنون یک توافق موقت داریم که نتایج مثبتی را نیز به همراه دارد. من مایلم این توافق در نیمه اول سال ۲۰۲۳ امضا شود تا بتوانیم بلافاصله مراحل تصویب را آغاز کنیم.

وی اضافه کرد: ما در حال انجام کار‌های مشابه با مصر هستیم. بر اساس نتایج پنج دور مذاکرات، ما در مرحله تعیین کننده این مذاکرات هستیم.

احتمال امضای توافق تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

اتحادیه اوراسیا، درواقع یک بلوک اقتصادی است که از ۵ کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس تشکیل شده است. این اتحادیه با ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت فعال و تولید ناخالص داخلی هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار، دارای رتبه اول در تولید نفت، رتبه دوم در تولید گاز و رتبه چهارم در تولید برق است. اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از پر رونق ‌ترین بازار‌های سرمایه‌گذاری در جهان به شمار می‌ رود. این بلوک اقتصادی در ژانویه ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرده است.

میرهادی سیدی، سرپرست گروه مذاکره کننده ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که در تاریخ ۷ دسامبر از نهایی شدن مذاکرات ایران و اوراسیا بر موضوع  موافقت نامه تجارت آزاد خبر داده بود و در این زمینه گفت: بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ قلم کالا تحت پوشش این موافقت نامه قرار می‌ گیرد.

وی در ارتباط با موافقت نامه تجارت آزاد ایران و این اتحادیه اعلام کرد: حدود سی دور مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که نمایندگان پنج کشور بعلاوه خود اتحادیه اقتصادی اوراسیا بودند، انجام شده است. در این سی دوری که تعدادی از آنها بر خط و حدود ۷ دور هم به صورت حضوری برگزار شد و دو سال به طول کشید ما ابعاد موافقت نامه تجارت آزاد را در چارچوبی که بیشتر این توافق‌ ها در دنیا مرسوم است، پیش بردیم و در ارتباط با موافقت نامه ‌ای که حدود ۱۵۰ صفحه است و مفصل ‌ترین موافقت نامه تجاری است به توافق رسیدیم.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های بین المللی ایران » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط