نحوه دریافت شماره اقتصادی

نحوه دریافت شماره اقتصادی

اخیرا سازمان امور مالیاتی اقدام به تخصیص شماره اقتصادی جدید برای فعالان اقتصادی کرده است. بر این اساس، مودیان مکلف شدند که از تاریخ از یکم مهر سال جاری برای فعالیت‌ های اقتصادی خود از شماره جدید استفاده کنند. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

ثبت نام در نظام مالیاتی و دریافت شماره اقتصادی

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات ‌های مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت ‌نام در نظام مالیاتی می ‌شوند، مکلف هستند که برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر کرده و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ‌ها، قراردادها و دیگر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

بر طبق این قانون صادر نکردن صورت حساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای افراد دیگر و یا استفاده از شماره دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه ای برابر با دو درصد مبلغ مورد معامله می شود. علاوه بر این، عدم ارائه فهرست معاملات صورت گرفته به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روش هایی که تعیین می شود مشمول جریمه ای برابر با یک درصد معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده؛ می شود.


بیشتر بخوانید: اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در مورد خانه های گران قیمت

به این ترتیب سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و با توجه به ضرورت تخصیص و بهره برداری از شماره اقتصادی و ماده (۶) آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات ‌های مستقیم اقدام به تخصیص شماره جدید به فعالان اقتصادی کرده است. در این زمینه مؤدیان مالیاتی مکلف هستند که از تاریخ یکم مهر سال جاری برای صدور صورتحساب ‌های فروش کالا و عرضه خدمات، قراردادها و سایر اسناد مشابه، شماره های جدید اقتصادی خود را استفاده کنند.

بنابراین برای تمام مودیانی که ثبت نام خود را در نظام مالیاتی تکمیل کرده اند شماره منحصر به فردی در نظر گرفته می شود. به این صورت که شماره اقتصادی اشخاص حقوقی همان شناسه ملی این افراد است. این شماره از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ به عنوان شماره در نظر گرفته شده است. برای افراد حقیقی نیز به ازای هر ثبت نام و پرونده مالیاتی یک شماره در نظر گرفته خواهد شد.

فعالان اقتصادی می ‌توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir  شماره‌ اقتصادی صادر شده برای خود را مشاهده و دریافت کنند. 

قبل از این نیز داوو منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، در ارتباط با  کارکرد این کد اعلام کرده بود: زمانی که فردی حقیقی یا حقوقی کالایی را خریداری می‌ کند و به نام او ثبت می شود؛ درواقع او  با کد اقتصادی شناخته می شود.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های ستاد ایران » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مناقصه شهرداری شیراز

با شهرداری شیراز و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید

شهرداری شیراز، یک سازمان غیر دولتی است که مسئولیت اداره شهر شیراز را بر عهده دارد. در بالاترین مقام اجرایی این سازمان، شهردار آن قرار دارد که توسط شورای شهر شیراز انتخاب شده  و با