آشنایی با مدت اعتبار پیشنهادات مناقصه

آشنایی با مدت اعتبار پیشنهادات مناقصه

در مناقصات و مزایدات کشور کسانی برنده هستند که اطلاعات کافی و آگاهی کامل از روند کار و باید و نباید مراحل آن بدانند. مناقصه یک فرایند رقابتی برای تامین کیفیت مورد نظر توسط مناقصه گری که کمترین قیمت متناسب را پیشنهاد داده است. ارگان های دولتی یا خصوصی نیز به عنوان مناقصه گزار نقش برگزار کننده مناقصه را برعهده دارند. برای برگزاری صحیح و درست مناقصه زمان و مهلت برگزاری مناقصه تعیین و همچنین اعتبار پیشنهادات مناقصه و زمان انعقاد نیز مشخص می گردد.

مناقصه ها به صورت یک مرحله ای یا دو مرحله ای برگزار می شود اما در این میان مدت اعتبار پیشنهادها اهمیت دارد. مدت اعتبار پیشنهاد یعنی بازه زمانی مشخص که پیشنهادهای فنی و مالی مشاوران معتبر است و پس از آن در صورتی که قرارداد منعقد نگردیده باشد، عدم اعتبار پیشنهادهای مشاوران و فرآیند خرید خدمات مشاوره تجدید می گردد.

طبق ماده ۲۸ آیین نامه معاملات دولتی، ماموران مسئول در دستگاه مناقصه گزار موظفند با توجه به مدت مقرر در آگهی یا دعوتنامه مناقصه نسبت به نتیجه فرد یا شرکت برنده را مطلع کنند. علت این است که با انقضای مدت، دستگاه مناقصه گزار دچار خسارت نشود در غیر این صورت مورد تعقیب قرار می گیرند.

مدت اعتبار پیشنهاد مناقصه

تعریف مدت اعتبار پیشنهادات مناقصه از دید قوانین معاملاتی

به طور کلی در قوانین معاملاتی ۳ مدت تعریف گردیده است که شامل موارد زیر است:

  • مهلت مناقصه گزار برای انعقاد قرارداد
  • مهلت مناقصه گر برای تضمین انجام تعهدات
  • مدت اعتبار ضمانت نامه شرکت در مناقصه

مهلت مناقصه گزار برای انعقاد قرارداد

یکی از مدت اعتبار پیشنهادات مناقصه شامل مهلت مناقصه گزار برای انعقاد قرارداد است که طبق بند ۵ ماده ۱۴ قانون برگزاری مناقصات در اسناد مناقصه تعیین و مشخص می گردد. همچنین با توجه به بند الف ماده ۲۱ قانون برگزاری مناقصات، انعقاد قرارداد بایستی پیش از پایان مدت اعتبار پیشنهادها با برنده مناقصه باشد. نکته مهم در این مورد به تمدید مدت اعتبار باز می گردد که حداکثر یک بار و برابر مدت پیش بینی شده در اسناد مناقصه مهلت دارد.

از جمله الزامات تجدید مناقصه به پایان مدت اعتبار پیشنهادها مربوط است. در صورتی که مدت فرایند مناقصه به دلایل غیرقابل پیش بینی به طول انجامد و مهلت اعتبار پیشنهادها به اتمام برسد نیاز است که مناقصه تجدید گردد. از نظر قانونی مهلت مناقصه گزار در امضا و ابلاغ قرارداد حداکثر تا پایان مدت اعتبار پیشنهادها می باشد.

مهلت مناقصه گر برای تضمین انجام تعهدات

مدت انعقاد قرارداد یا مهلت مناقصه گر برای تضمین انجام تعهدات شامل بازه زمانی است که در آن مناقصه گر برای ارائه تضمین انجام تعهدات، انعقاد و امضای قرارداد فرصت دارد. مطابق بند ب ماده ۲۱ قانون برگزاری مناقصات، انعقاد قرارداد با برنده اول در مهلت پیش بینی شده در اسناد مناقصه انجام می شود.

مدت اعتبار ضمانت نامه شرکت در مناقصه

مدت اعتبار ضمانتنامه شرکت در مناقصه با متن پیش فرض فرم در فرایند ارجاع کار آیین نامه ی تضمین، تعیین می شود. در صورتی که آگهی مناقصه زمان بیشتری از مهلت مذکور برای مدت اعتبار ضمانت نامه درج و تصریح گردیده باشد، تمدید آن قابل انجام است.

این نکته را به خاطر داشته باشید که مدت اعتبار تضمین ربطی به مدت اعتبار پیشنهادها ندارد و طبق آن تعیین نمی شود. ولی در شرایطی که مدت اعتبار پیشنهادها نیاز به تمدید داشته باشد لازم است تمهیدات لازم برای تمدید مدت اعتبار ضمانت نامه شرکت در مناقصه، در فرایند ارجاع کار نیز به عمل آید و این دو لازم و ملزم هم هستند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید «مناقصه های مصنوعات چوبی» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مزایده دیوان محاسبات کشور

دیوان محاسبات کشور و معاملات آن

دیوان محاسبات کشور یک سازمان دولتی است که در امور مالی و اداری خود مستقل است. این سازمان دولتی یکی از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی است که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی