آب ورودی به سدهای کشور کاهش یافت

 آب ورودی به سدهای کشور کاهش یافت

حجم آب موجود در سدهای کشور که از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ماه) تا ۲۴ دی ‌ماه به ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که در هفته اخیر افزایش ۶۰۰ میلیون مترمکعبی داشت، اما میزان آب ورودی به سدها از ابتدای مهر تا اول بهمن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد کاهش داشته است. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

وضعیت آبی نامناسب سدهای کشور

با وجود بارش های اخیر وضعیت سدهای کشور اما نامناسب گزارش شده است و بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده ‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری در حالی به رقم ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است که این رقم در سال آبی گذشته ۲۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون مترمکعب بوده است و با کاهش ۵ درصدی روبرو بوده است.

از ابتدای سال آبی جاری یعنی ابتدای مهر ماه  تا اول بهمن ‌ماه ، مقدار آب ورودی به سدهای کشور، ۶ میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته نشان از ۱۹ درصد کاهش دارد.

میزان آب ورودی به سدهای کشور در سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) طی مهر تا اول بهمن ماه سال گذشته ۸ میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب بوده است که مقایسه آن با مدت مشابه سال آبی جاری کاهش ورودی آب به سدها را نشان می دهد.

میزان خروجی آب از سدها هم از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن ماه رقم ۶ میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب است در حالیکه این میزان در مدت زمان مشابه سال گذشته ۷ میلیارد متر مکعب بوده و کاهش حدود ۱۰ درصدی را به همراه داشته است. مقدار درصد پرشدگی سدها نیز تا اول بهمن ماه به ۴۰ درصد رسیده است.

بر اساس اظهارات مسئولان در این زمینه، سال جاری، خشک ‌ترین پاییز در ۵۰ سال گذشته بوده است. بنابراین باتوجه ‌به اینکه ایران در کمربند خشک جهانی قرار گرفته است و حدود یک ‌سوم متوسط جهانی بارش دارد که متناسب با جمعیت و وسعت کشور نیز نیست، لازم است تا صرفه ‌جویی در مصارف آب و سازگاری با کم ‌آبی در همه سازمان ها و نهادها در نظر گرفته شود.

این صرفه جویی همچنین باید در باید در رژیم کشت در کشاورزی، در مدیریت شهر توسط شهرداری‌ ها، در استفاده آب در صنایع، در رعایت مقررات ملی ساختمان توسط نظام‌ مهندسی ساختمان و غیره و توسط همه مشترکان مورد توجه قرار بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های پیمانکاری آب و فاضلاب» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط