معرفی کمیسیون مناقصه و وظایف اعضای آن

معرفی کمیسیون مناقصه و وظایف اعضای آن

ارکان برگزاری مناقصات از ۵ رکن اصلی تشکیل می شود که بررسی مسئولیت، نقش ها، وظایف و اختیارات هر کدام از اعضای این ارکان ها در فرایند برگزاری مناقصه لازم و ضروری می باشد. ارکان برگزاری مناقصات شامل مناقصه گزار، کمیسیون مناقصه، کمیته فنی – بازرگانی، هیات ترک مناقصه و هیات رسیدگی به شکایات است. براساس قانون و مقررات تعیین شده در برگزاری مناقصات نظارت بر وظایف و اختیارات مناقصه گزار برعهده هیات مدیره و در سایر دستگاه ها بر عهده رییس دستگاه می باشد. براساس روال معمول و عرف در دستگاه های اجرایی یک نفر به عنوان «دبیر کمیسیون مناقصات» و یا «رییس کمیسیون مناقصات» برگزیده می شود. ارکان برگزاری مناقصات به منظور تعیین روش و مراحل برگزاری مناقصات به تصویب می رسد و فقط در معاملاتی که با رعایت این قانون انجام می شود کاربرد دارد.

کمیسیون مناقصات شامل چه افرادی است؟

براساس ماده ۵ قانون برگزاری مناقصات، اعضای برگزیده کمیسیون مناقصه شامل افراد زیر است:

 • رئیس دستگاه مناقصه گزار یا نماینده وی
 • ذی‌حساب یا بالاترین مقام مالی دستگاه مناقصه گزار حسب مورد
 • مسئول فنی دستگاه مناقصه گزار یا واحدی که مناقصه به درخواست وی برگزار می شود

اگر در پایگاه اطلاع رسانی هزاره به دنبال آگهی مناقصات و مزایدات شهرداری ها بوده اید متوجه این نکته خواهید شد که در مناقصات شهرداری ها، از سوی شورای شهر یک نفر به عنوان ناظر در جلسات کمیسیون مناقصه شرکت خواهد کرد.

کمیسیون مناقصه با حضور سه نفر رسمیت دارد و تمامی اعضا وظیفه دارند که در جلسه حضور داشته باشند و در خصوص موضوع جلسه اظهار نظر کنند. نتیجه جلسه با رای اکثریت اعضای کمیسیون مناقصه اعتبار دارد. در مناقصات دو مرحله ای، کمیسیون مناقصه با حضور دستگاه مناقصه گزار تشکیل می شود.

وظایف اعضای کمیسیون مناقصات چیست؟

مناقصه دو مرحله ای، مناقصه ای است که به تشخیص مناقصه گزار، بررسی فنی بازرگانی پیشنهادها لازم است و در این نوع از مناقصه ها واجب است که کمیته فنی بازرگانی تشکیل شود و نتایج ارزیابی فنی بازرگانی پیشنهادها را به کمیسیون مناقصه تحویل دهد و پس از آن برنده مناقصه اعلام شود. علاوه براین اعم وظایف کمیسیون مناقصه شامل موارد زیر است:

 • تشکیل جلسات کمیسیون مناقصه در موعد مقرر در فراخوان مناقصه
 • بررسی پیشنهادهای مناقصه گران از نظر کامل بودن مدارک و امضای آن ها و نیز خوانا بودن و همچینن غیر مشروط بودن پیشنهاد های قیمت “ارزیابی شکلی”
 • ارزیابی پیشنهاد ها و تعیین پیشنهادهای قابل قبول طبق شرایط و اسناد مناقصه
 • ارجاع بررسی فنی پیشنهادها به کمیته فنی بازرگانی در مناقصات دومرحله ای
 • تعیین برندگان اول و دوم مناقصه
 • تصمیم گیری درباره تجدید یا لغو مناقصه
وظایف اعضای کمیسیون

خدماتی که اعضای کمیسیون مناقصه انجام می دهند

علاوه بر ارکان برگزاری مناقصات باید به خدمات اعضای کمیسیون هم توجه شود این خدمات عبارتنداز:

 • تهیه‌ و تنظیم‌ و امضای‌ صورتجلسة‌ گشایش‌ پیشنهادها توسط‌ کمیسیون‌ مناقصه‌
 • در شرایطی که بررسی فنی بازرگانی پیشنهادها مورد نیاز است، نتیجه بررسی طی مهلتی که کمیسیون مناقصه تعیین می کند، به جلسه بعدی موکول می گردد و پاکت های پیشنهادی که امتیاز فنی بازرگانی لازم را احراز کرده ، بازگشایی می‌گردد.
 • در صورتی که بررسی قیمت و تجزیه و کنترل پاکت های قیمت مورد نیاز باشد، کمیسیون مناقصه می تواند بررسی آن را به کمیته فنی بازرگانی ارجاع نماید و کمیته فنی بازرگانی حداکثر ظرف دو هفته نتیجه ارزیابی را به کمیسیون مناقصه اعلام می کنند.

ارکان برگزاری مناقصات

به موجب بند الف ماده­ ۱۳، بند الف ماده ۱۴، بند ب ماده ۱۷، بند د ماده ۱۸ و ماده ۲۳ ارکان برگزاری مناقصات به صراحت و به طور ضمنی اصول انصاف، حسن نیت در انجام معامله، شفافیت و برخورد عادلانه و ارائه اطلاعات صحیح در مناقصه از جمله اصول اساسی و بنیادین آن نام برد.

معرفی پایگاه اطلاع رسانی از مناقصات و مزایدات کشور

شرکت ارتباط گستران هزاره، به عنوان اولین شرکت در زمینه اطلاع رسانی جامع مناقصه‌ها و مزایده‌های کشور، با بیش از ۲۰ سال تجربه حرفه‌ای، با بهره مندی از قریب به ۱۰۰ پرسنل متخصص بهترین پایگاه برای اطلاع رسانی شما عزیزان از مناقصات و مزایدات کشور است.

این سرویس اطلاع رسانی، اطلاعات را بر اساس زمینه فعالیت تخصصی، استان برگزار کننده و ارگان برگزار کننده دسته بندی و از طریق سرویس‌های وبسایت، ایمیل، اپلیکیشن و فکس در اختیار کاربران گرامی قرار می دهد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید «مناقصات ابزار و یراق‌آلات» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

کمیته فنی بازرگانی مناقصه

کمیته فنی بازرگانی مناقصه چه وظایفی دارد؟

کمیته فنی بازرگانی مناقصه هیاتی است که از حداقل سه عضو خبره فنی بازرگانی دارای صلاحیت از سوی مقام مجاز دستگاه مناقصه گزار انتخاب می شود. این هیات وظیفه ارزیابی فنی بازرگانی پیشنهادات و دیگر