بازار خودرو، نمونه یک بازار انحصاری

اطلاعیه جدید شورای رقابت: بازار خودرو، نمونه یک بازار انحصاری

شورای رقابت ضمن اشاره به این که بازار خودرو مصداق بازار انحصاری است، بر شناسایی مصرف‌کنندگان واقعی این بازار با اعمال محدودیت ‌های فنی و اعتباری تاکید کرد. در ادامه این خبر با سایت مناقصه و مزایده همراه شوید.

اطلاعیه جدید شورای رقابت

در اطلاعیه جدید شورای ملی رقابت در ارتباط با فروش خودرو آمده است:

ساختار بازار خودرو کشور به دلیل محدودیت ‌های طرف عرضه (تولید، واردات)، قوانین و مقررات غیرضروری و بعضا مزاحم، شرایط تورمی مزمن در اقتصاد ایران، نوسانات ارزی و رویکرد سفته بازانه در بازار ها از جمله بازار خودرو و مؤلفه های دیگر مرتبط با این بازار، در حال حاضر هیچ راه حل بهینه‌ ای نداشته و لذا شورای رقابت تلاش می‌کند بهترین نسخه را برای مدیریت بازار خودرو، در شرایط کنونی، در دو مقطع کوتاه مدت و بلند مدت برنامه ‌ریزی و عملیاتی کند.در این راستا برنامه کوتاه مدت شورای رقابت به دنبال برطرف کردن التهابات و ایجاد آرامش در بازار خودرو با در نظر گرفتن منافع تمام ذینفعان و واقعیت های موجود در بازار و برنامه بلند مدت در پی انجام اصلاحات اساسی و نهادینه کردن فضای رقابتی در این بازار است.

بر اساس ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و مطالعات انجام شده در مرکز ملی رقابت، بازار خودرو مصداق بازار انحصاری بوده و مشمول بند ۵ این ماده می ‌باشد.

اطلاعیه جدید شورای رقابت: بازار خودرو، نمونه یک بازار انحصاری

مبنای قیمت ‌گذاری خودرو مدل هزینه تمام شده به اضافه سود عادله بوده و در این راستا از ظرفیت نهادهای تخصصی ذیربط استفاده خواهد شد.

شناسایی مصرف ‌کنندگان واقعی به منظور تسهیل و دسترسی به بازار از طریق اعمال محدودیت‌ های فنی و اعتباری امکانپذیر، صورت پذیرد.
 به منظور توسعه فضای رقابتی و مدیریت بازار، واردات خودرو تسهیل خواهد شد. پیشنهادات لازم برای اصلاح قوانین و مقررات مزاحم و غیرضروری از طرف شورای رقابت ارائه می شود.
پایش بازار خودرو به صورت مستمر انجام و تعدیلات لازم به صورت پویا در متغیرهای مربوط به عرضه، قیمت، شیوه دسترسی و غیره اعمال شود.

در پایان این اطلاعیه یادآور شده است که گمانه زنی ها و اظهارات بعضا جهت دار کمکی به بهبود شرایط و منافع مصرف کننده نداشته و نظرات کارشناسی و نص صریح قانون مبنای عمل خواهد بود.

بر اساس این گزارش، بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست ‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی “تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط” است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های خودرو سواری » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی