فعال شدن میدان نفتی یادآوران پس از 6 سال

فعال شدن میدان نفتی یادآوران پس از 6 سال

استخراج از میدان نفتی یادآوران که از میادین مشترک ایران با عراق است، پس از حدود شش سال توقف فعالیت ‌های توسعه ‌ای، در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ با شروع عملیات اجرایی طرح افزایش تولید، ‌ آغاز خواهد شد. در ادامه این خبر با سایت مناقصه و مزایده هزاره همراه باشید.

فعالیت های میدان نفتی یادآوران

خبر کشف میدان نفتی یادآوران، در تیر ماه ١٣٨٣  اعلام و طرح توسعه این میدان در سه فاز تعریف شد. برنامه به این صورت بود که تولید در فاز یکم طرح توسعه میدان نفتی یادآوران باید به سقف ٨٥ هزار بشکه در روز می‌رسید. در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز هدف بود. کار در پروژه توسعه فاز نخست میدان یادآوران توسط چینی ها در مرداد ماه ۱۳۸۷ آغاز شد و در حالی که تصمیم بر این بود فاز اول ۱۷ تیر ماه سال ۱۳۹۲ (۵۹ ماهه) به‌ صورن کامل به بهره برداری برسد اما این هدف عملی نشد.

پس از شروع به کار دولت یازدهم و به دنبال تاکید این دولت بر توسعه هر چه سریعتر میدان های مشترک بخش خشکی، به ویژه میدان یادآوران در آبان ماه ۱۳۹۲ و همچنین انتقاد شرکت ملی نفت از عملکرد پیمانکار چینی در این پروژه، با وجود آن که روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام (از بهمن ماه ۱۳۹۰) از این میدان مشترک تولید می ‌شد، ساینوپک وعده داد که میزان تولید را تا بهمن سال ۱۳۹۲ به روزانه ۵۰ هزار بشکه خواهد رساند.

اما با وجود بدقولی چینی ها در توسعه فاز یک میدان یادآوران، پس از اینکه فاز یک این میدان با ظرفیتی ۸۵ هزار بشکه تولید خود را آغاز کرد؛ چینی ها برای به دست آوردن فاز دوم آن با ورود نخستین رقبای نفتی ‌شان  تمایل خود را برای برعهده گرفتن توسعه فاز دوم میدان نفتی یادآوران اعلام کردند. برنامه ایران برای دستیابی به تولید روزانه ۵۵۰ هزار بشکه از غرب کارون وابسته به اجرای فازهای دوم آزادگان و یادآوران است؛ دو فازی که با وجود بدقولی ‌های سابق چینی‌ها به همان شرکای سابق سپرده شد.

علاوه بر این، در فاز نخست توسعه میدان یادآوران، برداشت از این میدان باید به روزانه ٨٥ هزار بشکه نفت می رسید که این رقم با افزایش ١٥ هزار بشکه ای به ١٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است، قرار بود که با توسعه فاز دوم این میدان نیز سقف برداشت از میدان یادآوران به ١٨٠ هزار بشکه نفت در روز برسد موضوعی که از سال ۱۳۹۵ عملا تعطیل شده و تا کنون تصمیم جدی برای آن گرفته نشد.

فعال شدن میدان نفتی یادآوران پس از 6 سال

بر اساس اظهارات جدید مجتبی مرادی، مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران، انتظار می ‌رود با اعتبار ۴۰۰ میلیون دلاری میدان مشترک یادآوران توسعه یابد و ظرفیت تولیدش به روزانه ۴۲ هزار بشکه برسد.

مرادی در این زمینه، با اشاره به آغاز طرح توسعه و افزایش ظرفیت تولید میدان مشترک یادآوران پس از شش سال توقف اظهار کرد: با پیگیری مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و حمایت‌ های جدی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، پس از حدود شش سال توقف فعالیت ‌های توسعه‌ ای، در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ عملیات اجرایی طرح افزایش تولید میدان یادآوران آغاز خواهد شد.

مرادی ضمن اشاره به این که منابع مالی برای اجرای این طرح به میزان حدود ۴۰۰ میلیون دلار از محل منابع در اختیار شرکت صبا اروند تأمین خواهد شد، اضافه کرد: در اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید میدان یادآوران، از توان و تجربه فنی  مدیریتی متخصصان شرکت مهندسی و توسعه نفت، پیمانکاران و مشاوران ایرانی استفاده و کالاهای مورد نیاز نیز به ‌طور حداکثری از سازندگان ایرانی تامین می ‌شود.

میدان نفتی یادآوران به همراه یک میدان نفتی دیگر که در مرز ایران و عراق قرار دارد در زمره پروژه های بزرگ قرار دارد. یادآوران دارای ۳۰۱ میلیارد بشکه ذخایر نفتی است که این میدان را به یکی از بزرگترین میادین توسعه نیافته جهان تبدیل کرده است. یادآوران در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز، شمال خرمشهر و در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه است و در گستره نوار مرزی کشور عراق قرار دارد و با میدان سندباد عراق مشترک است.

این میدان نفتی مشتغل بر دو میدان کوشک و حسینیه بوده که طرح توسعه آن، در سال ۱۳۹۵ به پایان رسیده است. این طرح در فاز اول ظرفیت تولید نفت در کشور را به میزان ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش می ‌دهد و برنامه ریزی ها و هماهنگی ها برای توسعه فاز دوم این میدان برای رسیدن به ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در دست اقدام است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های مناقصات صنعت نفت و گاز » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی