سدهای پرآب ایران کدام است؟

سدهای پرآب ایران کدام است؟

بر اساس  جدیدترین آمار رسمی  ارائه شده از میان ۵۲ سد مهم شرب– کشاورزی تا ۲۳ بهمن‌ ماه ۱۹ سد بیش از ۵۰ درصد آب دارند. در ادامه این خبر از سایت مناقصه و مزایده هزاره با معرفی سدهای پرآب ایران همراه شوید.

میزان ورودی آب به سدهای کشور

هم اکنون میزان ورودی آب به سدهای کشور تا ۲۳ بهمن ‌ماه معادل ۹ میلیارد و ۶۱ میلیون مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۱۰ میلیارد و ۷۷ میلیون متر مکعب بوده ۱۱ درصد کاهش داشته، علاوه بر این،میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل هفت میلیارد و ۱۲ میلیون متر مکعب ثبت شده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل هشت میلیارد و ۴۴ میلیون مترمکعب بوده حکایت از کاهش ۱۶ درصدی دارد.

در حال حاضر نیز حجم آب موجود در مخازن ۲۱ میلیارد و ۶۰ میلیون مترمکعب به ثبت رسیده است که نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نکرده است و درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور به ۴۴ درصد رسیده است.

یک بررسی در میان سدهای مهم (شرب  – کشاورزی) نشان می دهد  که در ۱۸ سد درصد پرشدگی بیش از ۵۰ درصد است به صورتی که سد زنجیره کارون ۶۴ درصد و سد دز ۶۳ درصد  و سد چره استان خوزستان۶۰ درصد آب دارند. علاوه بر این، در سد شهید قنبری استان آذربایجان غربی ۶۵ درصد، سد استقلال ۶۳ درصد و سد جگین استان هرمزگان ۱۰۰ درصد پر هستند.


مقاله پیشنهادی: کاهش ۶ درصدی حجم آب سدها

همچنین سد تالوار استان زنجان ۷۸ درصد، سد رودبار استان لرستان ۹۴ درصد، سد درودزن، ملاصدرا ۵۸ درصد و سد سلمان فارسی استان فارس ۷۱ درصد پرهستند. همچنین در استان کرمانشاه نیز سد داریان ۵۸ درصد و در استان سیستان و بلوچستان سد پیشین ۷۲ درصد و سد ریزدان ۷۵ درصد و سد خیرآباد ۵۳ درصد و سد ماشکید اولیا استان سیستان و بلوچستان به میزان ۵۸ درصد پر هستند.

در این میان سد رودبار استان لرستان هم در مقایسه با سال گذشته ۸۵ درصد بیشتر آب دارد و بعد از آن نیز سد رئیسعلی دلواری استان بوشهر ۲۵ درصد، سد چره استان خوزستان ۲۳ درصد، سد درودزن ملاصدرا استان فارس ۲۱ درصد، سد ارس، خداآفرین استان آذربایجان شرقی ۲۰ درصد  سد زاینده رود استان  اصفهان ۱۹ درصد، سد ماشکید علیا استان سیستان و بلوچستان ۱۶ درصد،   سد دز استان خوزستان ۱۲ درصد، سد گلپایگان، کوچری حوضه قمرود ۹ درصد، سد آزاده استان کردستان ۶ درصد، سد کوثر کهگیلویه و بویراحمد ۵ درصد، سد داریان استان کرمانشاه ۴ درصد و سد پیشین استان سیستان و بلوچستان ۳ درصد نسبت به سال قبل پر شردگی بیشتری دارند.

علاوه بر این، میزان ارتفاع کل بارش های جوی در کشور نیز معادل  ۱۱۴.۹ میلی ‌متر بوده که این  میزان بارش در قیاس با  میانگین دوره مشابه درازمدت ۱۲۸.۹ میلی‌متر ۱۱ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۲۹.۵ میلی ‌متر بوده ۱۱ درصد روند کاهش را نشان می دهد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های سد و کانال » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مناقصه اصفهان

طرح‌های صنعتی و مناقصات اصفهان در سال 1400

در سال‌های اخیر، با توجه به شرایط اقتصادی داخلی و محدودیت‌هایی که تحریم‌های بین المللی در کشور به وجود آورده است؛ صاحبان کسب و کار و معامله گران توجه عمده خود را به معاملات داخلی