رشد 23 درصدی تجارت با عراق

رشد 23 درصدی تجارت با عراق

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق اعلام کرد: صادرات به این کشور بدون هیچ اختلالی ادامه دارد و وقفه ‌ای در مبادلات با این کشور همسایه رخ نداده است. در ادامه این خبر با بررسی آمار تجارت با عراق همراه سایت مناقصه و مزایده هزاره شوید.

وضعیت آماری تجارت با عراق

«عبدالامیر ربیهاوی» ضمن تاکید بر اینکه صادرات ایران همانند سابق با قوت ادامه دارد، اعلام کرد: پنج گذرگاه مرزی در منطقه عربی و هفت گذرگاه در اقلیم کردستان به فعالیت خود ادامه می دهند و خللی در این بخش را گزارش نکرده ‌اند.

وی خاطر نشان کرد: در هفته ‌های اخیر، صادرات تمام کالاهای دارای مجوز انجام شده است و فقط در انتقال ارز مشکلاتی به وجود آمده که به زودی رفع خواهد شد.

ربیهاوی ضمن اشاره به رشد صادرات ایران به عراق در نیمه دوم امسال، ادامه داد: صادرات به این کشور در ۱۰ ماه امسال با رشد ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به هشت میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار رسیده و تا پایان سال صادرات ۱۰ میلیارد دلاری به عراق را تجربه خواهیم کرد.

وی به انتشار خبرهایی مبنی بر مشکلات ارسال حواله ارز دلار از سوی صرافی های عراق اشاره کرد و گفت: ماه پایانی سال ۲۰۲۲ نرخ دلار در برابر دینار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد که معضلاتی را در بازار ارزی عراق به دنبال داشت.


مقاله پیشنهادی: کشورهای هدف صادرات تهران کدام است؟

وی تاکید کرد: بر همین اساس بانک مرکزی این کشور که تا قبل از ماه آخر میلادی سال ۲۰۲۲ روزانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار اسکناس عرضه می‌کرد، این رقم را با کاهش ۲۵ درصدی به ۸۰ میلیون دلار در روز رساند.

وی در اظهارات خود اعلام کرد که در هفته گذشته متوسط عرضه دلار در عراق تحت کنترل کامل آمریکایی‌ ها و روزانه بین ۷۹ تا ۸۴ میلیون دلار بوده است که نشان دهنده تاثیر مستقیم آمریکا در اقتصاد این کشور است.

این رایزن بازرگانی ایران تصریح کرد: در آغاز سال ۲۰۲۳ بخشنامه ‌ای ابلاغ شد که بر اساس آن وزارت دارایی عراق هر ۱۰۰ دلار را به نرخ یک هزار و ۳۰۰ دینار در اختیار بانک‌ها قرار دهد، بانک ها نیز با قیمت یک هزار و ۳۱۰ دینار به صرافی ها بفروشند و نهایتا با قیمت هر دلار با نرخ یک هزار و ۳۲۰ دینار به دست مصرف کننده نهایی برسد.

وی ادامه داد: اعلام این دستورالعمل حتی پیش از اجرا نیز موجب شد،‌ در بازار دلار از یک هزار و ۷۸۰ دینار به یک هزار و ۵۰۰ دینار کاهش پیدا کند که به دلیل این نوسانات و کاهش ناگهانی نرخ دلار، صرافی های عراقی برای انتقال، در صدور حواله وقفه‌ای کوتاه ایجاد کردند که در حال حاضر این مشکل رفع شده است و تا هفته آینده اوضاع تجاری میان دو کشور به صورت عادی ادامه دارد.

ربیهاوی در پایان تصریح کرد: بر اساس بخشنامه جدید، صرافی ‌ها تحت نظارت بخش امنیت اقتصادی عراق قرار گرفته‌ اند و به طور مداوم کنترل می ‌شوند که در صورت تخلف ۲۰ میلیون دینار عراقی جریمه و دفاتر آنها هم بسته خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های کشور عراق » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی