طرح پیش فروش بدون قرعه کشی ایران خودرو و سایپا

طرح بدون قرعه کشی ایران خودرو و سایپا به زودی

سخنگوی صمت از بزرگ‌ ترین طرح پیش فروش بدون قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در اسفند ماه خبر داد. در ادامه این خبر با سایت مناقصه و مزایده هزاره همراه شوید.

بزرگ‌ ترین طرح فروش خودرو

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: هفته دوم اسفند ماه بزرگ‌ ترین طرح فروش خودرو را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون قرعه کشی برگزار خواهیم کرد.

بر اساس آنچه که امید قالیباف گفته است؛ قرار بر این است در این طرح فروش بدون قرعه کشی چند صد هزار دستگاه از انواع محصولات شرکت های خودروساز در دسترس متقاضیان خودرو قرار داده شود. این مدیر صمت از برگزار نشدن قرعه کشی تا پایان سال خبر می دهد و دلیل این اتفاق را رشد تولید شرکت های خودروساز عنوان  کرده است.

بر اساس پیش بینی های قالیباف تا پایان سال جاری، تولید شرکت های خودروساز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید و این تیراژ تولید می تواند تبدیل به عاملی شود تا با گردونه های قرعه کشی خداحافظی کنیم.

البته در این زمینه سخنگوی صمت مشخص نکرده است که این طرح فروش بدون قرعه کشی قرار است در چه قالبی برگزار شود، فروش فوق العاده، پیش فروش یا مشارکت در تولید، بنابراین، این سوال ذهن مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است که قرار است چه خودروهایی از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه شوند؟

امید قالیباف در تلاش است تا در خبر یاد شده شرایط را به نحوی نشان دهد که قرار است تمام محصولات خودروسازان در سامانه یکپارچه فروش خودرو در دسترس متقاضیان قرار بگیرند اما نباید فراموش کرد که براساس توافقی که میان سازمان بورس و اوراق بهادار با شرکت های خودروساز برای عرضه محصولاتشان از مسیر بورس کالا منعقد شده است، مدیران خودروساز به مدیران بورسی تعهد داده اند که محصولاتی که روی تابلوی بورس کالا می برند تنها از این مسیر به مرحله فروش برسد.

بنابراین تا به این مرحله قرار نیست که خودروهایی که در بورس کالا وارد شده اند، عرضه شوند. به همین دلیل طرح فروشی که صمت وعده آن را می دهد در قالب فروش فوق العاده، پیش فروش یا مشارکت در تولید باشد به طور قطع محصولات بورسی جایی در میان محصولات عرضه شده نخواهند داشت.

این خودروها کدام است؟ یک بررسی در میان لیست فروشایران خودرو در بورس کالا نشان می دهد که انواع تارا، دنا، پژو ۲۰۷، هایما به صورت قطعی در این طرح فروش سامانه یکپارچه فروش جایی نخواهند داشت.

از سری محصولات سایپا نیز با توجه به این که خودرو شاهین در بورس کالا عرضه شده است؛ صمت نمی تواند این خودرو را در سامانه یکپارچه فروش به متقاضیان عرضه کند. البته این موضوع نیز مشخص نیست که صمت قصد دارد تنها محصولات دو خودروساز بزرگ را در سامانه یکپارچه فروش عرضه کند یا خودروسازان خصوصی هم در این سامانه جایی دارند؟

در صورتی که محصولات دو خودروساز بزرگ ایران خودرو و سایپا باشند؛ محصولات بورسی این دو شرکت که اشاره شد؛ در این طرح فروش چند صد هزار دستگاهی جایی نخواهند داشت. اگر تصمیم بر آن باشد که صمت بخواهد محصولات خودروسازان خصوصی را نیز در این سامانه به متقاضیان عرضه کند آنگاه محصولات بهمن موتور و آرین پارس موتور در این طرح فروش نخواهند بود.

دیگنیتی، فیدلیتی و ریسپکت سه محصول سواری بهمن موتور که بهمن موتوری آنها را بارها در  بورس کالا عرضه کرده اند در میان لیست فروش سامانه یکپارچه تخصیص خودرو حضور نخواهند داشت. وانت کارا نیز که به عنوان نماینده بهمن موتوری در بخش خودروهای تجاری سبک در بورس کالا حضور داشته است؛ نمی تواند در لیست صمت حضور داشته باشد.


مقاله پیشنهادی: چگونگی افتتاح حساب وکالتی برای ایران خودرو

تنها محصول آرین پارس موتور، لاماری ایما هم که در فروش بورسی شرکت داشته است؛ نمی تواند وارد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شود.

فردا موتور نیز که با محصول SUV خود یعنی T5 در بورس کالا حضور داشت در لیست سامانه فروش حضور نخواهد داشت.

به دنبال این شرایط محصولاتی مانند انواع کوییک، ساینا، رانا پلاس، سمند سورن پلاس، انواع پژو پارس در میان محصولات سواری دو خودروساز بزرگ کشور و وانت آریسان ۲ و پراید ۱۵۱ به عنوان دو محصول تجاری سبک ایران خودرو و سایپا می توانند در لیست صمت برای فروش در سامانه یکپارچه خودرو حضور داشته باشند.

 در میان محصولات شرکت های خودروساز خصوصی نیز (چنانچه قرار باشد عرضه شوند) محصولات مدیران خودرو، کرمان موتور، مکث موتور مجوز فروش در این طرح را خواهند داشت.

در صورتی که این طرح فروش به صورت فوق العاده برگزار گردد به دلیل فاصله قیمتی میان قیمت بازار و کارخانه این گونه به نظر می رسد که خبری از محصولات ایران خودرو نباشد زیرا تجارب گذشته نشان داده است که داوطلبان این محصولات بسیار زیاد هستند. بنابراین این طرح فروش در صورت فروش فوق العاده با محصولات سایپا برگزار خواهد شد و تنها محصول ایران خودرویی که می تواند در این طرح حضور داشته باشد وانت آریسان ۲ است.

اما در صورتی که این طرح در قالب پیش فروش و مشارکت در تولید اجرا شود؛ احتمال حضور برخی از محصولات ایران خودرو البته به جز محصولاتی که در بورس وارد شده اند؛ قوت خواهد گرفت. این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که پیش تر اخباری در ارتباط با توقف تولید پژو پارس در سال ۱۴۰۲ از سوی ایران خودرو منتشر شده بود؛ بنابراین اگر این طرح فروش در قالب پیش فروش و مشارکت در تولید به اجرا در بیاید؛ به احتمال زیاد پژو پارس در این لیست حضور نخواهد داشت و دو نماینده این خودروساز سمند سورن پلاس و رانا پلاس خواهند بود.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید «مناقصات شرکت ایران خودرو » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی