توقف عرضه سکه در بورس از هفته آینده

توقف عرضه سکه در بورس از هفته آینده

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا خبر داد که از هفته آینده عرضه ‌سکه در بورس کالا از نوع ربع سکه، متوقف خواهد شد  و به جای آن از طریق مرکز مبادله ارز و طلا انجام خواهد شد. در این شیوه، روش کشف قیمت آن شبیه روش حراج قیمتی بورس کالا خواهد بود.   در ادامه این خبر با سایت مناقصه و مزایده هزاره همراه شوید.

دلالان دیگر نمی توانند ارز بفروشند

امیر هامونی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: درحال حاضر بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار و نوسانات موجود در بازار ربع‌ سکه برنامه بر آن است ۳۰۰ هزار ربع ‌سکه از طریق مرکز مبادله ثبت سفارش و از طریق بانک ‌های عامل عرضه کنیم که روش کشف قیمت آن براساس مکانیزم حراج و مشابه روش عرضه ربع‌ سکه در بورس کالا خواهد بود.

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا از این به بعد بازارهای دیگر غیر از مرکز مبادله، قاچاق محسوب خواهد شد و به عنوان مثال دلالان بازار نمی ‌توانند خرید و فروش انجام دهند و یا کانال‌ های تلگرامی نمی‌ توانند تعیین قیمت داشته باشند؟ تصریح کرد:  مساله قاچاق‌ انگاری در این زمینه موضوع جدیدی نیست و پیش از این هم در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد تاکید قرار گرفته بود، اما از امروز دلالان کنار خیابان نمی ‌توانند ارز بفروشند.

وی در ارتباط با اینکه آیا سامانه نیما به کار خود ادامه خواهد داد یا خیر؟ اعلام کرد: در سامانه نیما برای کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو ارز را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین خواهیم کرد. اما مازاد آن در تالار حواله ارز مرکز مبادله عرضه خواهد شد که متناسب با فرآیندهای عرضه و تقاضا نرخ گذاری خواهد شد. همچنین نرخ بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین اقتصادی تعیین خواهد شد.

هامونی همچنین در ارتباط با مقاصد ارز خدماتی نیز اعلام کرد: ارز ۵۰۰۰ هزار یورویی که در طی هفته‌ های گذشته ابلاغ شده بود و مردم می ‌توانستند با کارت ملی از صرافی ‌ها و بانک‌ های منتخب ارز مورد نیاز خود را دریافت‌ کنند، حذف شد و به جای آن ارز خدماتی در دستور کار قرار گرفته است. در این راستا بیش از ۶۰ سرفصل ارز مورد نیاز خدماتی مردم را شناسایی کرده ‌ایم که شامل اعضای مسافری دانشجویی درمانی فرصت مطالعاتی شرکت‌ های هواپیمایی کشتیرانی و حمل و نقل زمینی و غیره است اما عرض پنج هزار یورویی حذف شد و جایگزین آن ارز خدماتی است که در مرکز مبادله به مردم داده می ‌شود.

توقف عرضه سکه در بورس از هفته آینده

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا  تصریح کرد: از طرف دیگر برخی ارزها که در رسته ارز خدماتی تعریف شده‌ است؛ سقف ندارد که می توان به هزینه فرصت های مطالعاتی، درمانی و غیره اشاره کرد چرا که درصددیم آن‌ ها را بدون سقف و براساس هزینه واقعی صورت گرفته تامین کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: مسافران از امروز می‌توانند ۵۰۰ دلار از طریق بانک ملی درخواست کنند و ارز مسافرتی شان را با مراجعه به فرودگاه بین المللی دریافت کنند.

هامونی همچنین گفت: شرکت ‌هایی که ارزهای خود را به بانک ‌ها و صرافی‌ های بانکی عرضه می‌کردند در حال حاضر دیگر نمی ‌توانند این کار را انجام دهند، چرا که بانک ‌ها و صرافی ‌های بانکی نمی ‌توانند ارز را بفروشند؛ البته یک سری صنایع خاص هستند که می‌ توانند برای تامین ارز مراجعه کنند که جزئیات آن در آینده اعلام می‌ شود. صرافی ها نیز می توانند از کد ۵۶ خرید و فروش ارز را انجام دهند، در وهله نخست بانک ملی ارز خدماتی را عرضه می‌ کند و در ادامه سایر بانک ‌ها و صرافی ها نیز اضافه خواهند شد.

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا در ارتباط با تفاوت مرکز مبادله با بازار متشکل ارزی و دیگر مشابه های آن در گذشته خاطر نشان کرد: مشکل فقط سامانه نیست اما سامانه ها نیز جزو ریز ساختارهای بازار است سامانه نیما که قرار است حجم زیادی از ارز آن در تالار حواله عرضه شود؛ به مرور زمان این سامانه ارتقا پیدا خواهد کرد و  می تواند تا حد زیادی کمک به شرایط و فرایندها کند که برای ثبت سفارش، گواهی ثبت آماری، تامین و تخصیص ارز در نظر گرفته شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در صدد هستیم فرایند تخصیص ارز خدماتی به دیگر ارزها را در مرکز مبادله ارز و طلا سرعت ببخشیم اضافه کرد: پیش از این تخصص ارز چند روز تا چند هفته طول می کشید اما بر آن هستیم تا سرعت آن را در مرکز مبادله ارز و طلا افزایش دهیم.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های سرمایه گزاری » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

آبرسانی به همدان

شروع فاز نخست آبرسانی به همدان

وزیر نیرو ضمن بیان این که مشکل آب همدان در بلند مدت حل خواهد شد گفت: ابر پروژه  آبرسانی به همدان (غدیر) در مرحله بهره ‌برداری آزمایشی قرار دارد و در روزهای آینده زمینه اتصال