مزایده تملیکی چیست و به چه صورتی برگزار می‌شود؟

مزایده سازمان اموال تملیکی

همه ساله مقدار زیادی اموال و کالاهای قاچاق توسط پلیس کشف و ضبط می‌شود که دولت در قبال آنها وظیفه دارد برای نگهداری و فروش، این کالاها را به سازمان حراج الکترونیکی اموال تملیکی بسپارد. بنابراین مزایده تملیکی توسط این سازمان صورت خواهد گرفت. این اموال شامل کالاها و اموالی هستند که بر اساس قانون جمهوری اسلامی به تصرف، تملک و توقیف دولت درآمده‌اند. مانند کالاهایی که از طریق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توقیف می‌شوند و یا اموال و کالاهایی که بر اساس احکام قضایی ضبط و مصادره می‌شوند. اموال بدون صاحب و یا با صاحبان متواری نیز مشمول قانون مزایده تملیکی می‌شود.

پیش از این گمرک، وظیفه جمع آوری و تعیین تکلیف این اموال و کالاها را بر عهده داشت اما بعد از  آن بر عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان بنیاد مستضعفان، جهاد سازندگی، بنیاد مسکن و دادستانی کل کشور قرار داده شد. در سال ۱۳۷۱ نیز با تصویب قانون این وظیفه بر عهده سازمان جمع آوری، نگهداری، اداره و فروش اموال تملیکی قرار گرفت. در ادامه به بررسی اموالی که در جریان مزایده تملیکی به حراج گذاشته می‌شوند پرداخته و نحوه برگزاری مزایده آنها را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس ما را تا پایان همراهی کنید.

اموال تملیکی شامل چه مواردی است؟

بر اساس ماده یک قانون تاسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، مواردی که در زیر اشاره می‌کنیم برای نگهداری و فروش و اداره آنها به مدیریت این سازمان نیاز دارند.

  • کالاهای دولتی و غیر دولتی متروکه و قاچاق قطعی شده. (کالای متروکه کالایی است که شرکت‌های تجاری و غیره وارد کشور کرده ولی نتوانسته‌اند آنها را ترخیص کنند. این کالاها در انبار گمرک باقی مانده و بعد از ۴ ماه متروکه به شمار می‌روند)
  • کالاهای قاچاق بدون صاحب و یا دارای صاحب متواری.
  • اموال و حقوق مالی که با توجه به احکام قضایی و یا اداری و صنفی و با روش‌های مختلف مانند ضبط، مصادره، استرداد، تملیک، جریمه و تعزیر مالی، هبه، صلح و غیره به مالکیت دولت درآمده‌اند.
  • اموالی که بر اساس اجرای اصل چهل و نهم قانون اساسی کشور و دیگر قوانین به تملک و تصرف دولت درآمده‌اند.
  • همه اموال و حقوق مالی که تحت سرپرستی، توقیف و یا مدیریت دولتی درآمده و یا به شکل‌های مختلف به تصرف دولت درآمده‌اند.
مزایده تملیکی

نحوه برگزاری مزایده سازمان اموال تملیکی

سازمان حراج اموال تملیکی با هدف تمرکز بر روی کلیه امور مربوط به جمع آوری، نگهداری، اداره و فروش اموالی كه به طور قانونی به تملک،‌ تصرف، تحت توقیف و یا مدیریت دولت در آمده، به وجود آمده است. این سازمان باید در مدت یک سال از تاریخ تحویل یا ضبط اموال تملیکی اقدام به فروش آنها در سامانه الکترونیکی مزایده اموال تملیکی نماید. این مدت زمان با توجه به تشخیص مجمع عمومی می‌تواند تا یک سال دیگر نیز تمدید شود. در گذشته مزایده تملیکی اموال منقول و غیرمنقول به صورت حضوری انجام می‌گرفت که با راه اندازی سامانه الکترونیک اموال تملیکی در سال ۱۴۰۰ تمامی فرایند فروش و مزایده تملیکی به صورت آنلاین و اینترنتی درآمد و با استفاده از سایت  tamliki.ir انجام گرفت.

برای شرکت در مزایده تملیکی ابتدا باید در سامانه عضو شوید و فرایند ثبت نام را انجام دهید. برگزاری مزایده تملیکی به صورت چند بار در سال انجام می‌گیرد و افراد می‌توانند با اطلاع از تاریخ مزایده اموال وارد این سایت شده و برای خرید اموال مد نظر خود اقدام نمایند. برای اطلاع از زمان دقیق برگزاری مزایده، این سازمان در وب سایت خود یک تقویم مزایده اموال قرار داده است که زمان و تاریخ برگزاری مزایدات به اطلاع متقاضیان می‌رسد. در ابتدا فراخوان برای فروش از طریق مزایده اعلام می‌شود و اگر کالاها به فروش نرسد و در انبار باقی بماند با روش مناقصه به فروش می‌رود. پس از برگزاری مزایده، افراد در زمان مشخص می‌توانند به این سامانه مراجعه کرده و فهرست برندگان حراج را مشاهده کنند.

افراد می‌توانند در این دسته از مزایدات شرکت کرده و با خرید مقرون به صرفه این کالاها، آنها را بازار آزاد با قیمت بهتری به فروش برسانند و از این طریق سود اقتصادی بیشتری را به دست بیاورند. برای اطلاع از برگزاری انواع مزایدات و مناقصات شرکت‌های دولتی و خصوصی می‌توانید به وب سایت مزایده و مناقصه هزاره مراجعه کنید و از آگهی‌ها و اطلاع رسانی‌های این سامانه در حوزه مزایده تملیکی و دیگر موضوعات استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید « مزایده های اداره کل ابنیه و اموال تملیکی» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

Rate this post

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط

جستجو در مطالب

پیوندها

مطالب پیشنهادی

پروپوزال نویسی مناقصات

نقش پروپوزال نویسی در برنده شدن در مناقصات

تعریف پروپوزال با موضوع شرکت در مناقصات معادل واژه ی پروپوزال در زبان فارسی، “طرح پیشنهادی” عنوان شده است. این عبارت، در برگیرنده ی هر پیشنهادی بر اساس یک درخواست مشخص و تعریف شده است و